Pan Widmowej Wyspy – Brandon Mull

Date
wrz, 12, 2022

Baśnie, bajki i legendy, co jest w nich takiego, że nawet dorośli czytelnicy chętnie po nie sięgają? Co przyciąga nas do całkowicie wymyślonego świata pełnego magii? Chyba właśnie to, że takie fantastyczne historie nie mają określonych granic. Ogranicza je tylko nasza wyobraźnia. Przed Wami recenzja kolejnego tomu rewelacyjnej serii Smocza Straż stworzonej przez Brandona Mulla.

Kilka słów o fabule

Ten autor dał się już poznać polskim czytelnikom, jego pierwszy cykl Baśniobór spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Na całym świecie ceni się go za stworzenie bardzo różnorodnego świata, ciekawą kreację bohaterów oraz wartką akcję. Nic więc dziwnego, że Brandon Mull postanowił napisać dalsze losy rodzeństwa Sorenson.

Poprzedni tom zakończył się w bardzo emocjonującym momencie. Seth zostaje pozbawiony wspomnień i tożsamości. Następstwem tego jest zmanipulowanie go przez niewłaściwe osoby i doprowadzenie do upadku smoczego azylu. Biedny chłopak nie wie, komu może zaufać i jak odzyskać to, co utracił, tym samym daje się wmanewrować w jeszcze większe intrygi. Tymczasem Kendra ze wszystkich sił stara się ratować to, co jeszcze zostało. Wojna ze smokami się nasila, a zwyciężyć może tylko ten, kto wyprzedzi przeciwnika w wyścigu do czarkamienia. Jakie wyzwania staną przed rodzeństwem Sorenson? Czy spotkają nowych sprzymierzeńców? A może po upadku azylu wszyscy się od nich odwrócą? Jedno jest pewne. Trzeci tom „Smoczej Straży” pt. „Pan Widmowej Wyspy” na pewno dostarczy niesamowitych emocji.

Emocjonująca przygoda

Przyznam, że z wypiekami na twarzy czekałam na rozwinięcie akcji. Sytuacja nie byłam komfortowa. Nie dość, że konflikt ze smokami narastał, wyścig o czarkamień był nierozstrzygnięty, to jeszcze jeden z głównych bohaterów zaczął działać na własną rękę, ponieważ zupełnie się pogubił. A jak dojdzie do tego jeszcze Władca Nieumarłych i zły jednorożec… działo się.

Jednak mając porównanie z poprzednimi i późniejszym tomem, uważam, że „Pan Widmowej Wyspy” wypadł najsłabiej. Jest to tom przejściowy, który musiał się wydarzyć, ale wydarzenia w nim sprawiają wrażenie pobocznych. Zabrakło mi tutaj trochę większej swobody Setha. Fajnie by było zobaczyć go w zupełnie neutralnej roli. Nie oznacza to oczywiście, że trzecia część „Smoczej Straży” jest nudna, czy mało angażująca. Brandon Mull po raz kolejny pokazał, że potrafi niesamowicie łączyć ze sobą fantastyczne światy, dodając do nich wartką akcję i fajnie wykreowanych bohaterów.

Podsumowanie

„Pan Widmowej Wyspy” to książka, którą powinien przeczytać każdy fan „Baśnioboru” i „Smoczej Straży”. Jeśli jednak skusiłby się na nią ktoś nieznający twórczości tego autora, to zyska kilka godzin niesamowitej przygody w bajkowo-legendarno-mitycznym świecie. Dlatego z czystym sumieniem mogę polecić trzeci tom tej serii i gorąco zachęcić do zapoznania się z resztą twórczości Brandona Mulla.

Karolina Kosek


Autor: Brandon Mull
Tłumaczenie: Lisowski Rafał
Illustrator: Brandon Dorman
Tytuł: Pan Widmowej Wysypy
Tytuł oryginalny: Wrath of the Dragon King
Seria i nr tomu: Smocza Straż.3
Wydawnictwo: WAB
Wydanie: I
Data wydania: 05.06.2019
Kategoria: fantastyka młodzieżowa
ISBN: 9788328065710
Liczba stron: 416


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Kora i Koło Roku – Mira Droga

Kora i Koło Roku – Mira Droga

Kasialis 17, 2022

Kora jest małą, siedmioletnią dziewczynką, która pomaga mamie przygotować kowen. Rodzicielka naszej bohaterki jest wiedźmą i wraz ze swoimi przyjaciółkami spotyka…

Smerfy i śnieżyca

Smerfy i śnieżyca

Szkrabajekwrz 9, 2022

Zima u Smerfów nie jest łatwa. Muszą zrobić sporo zapasów, a śnieg jest dla nich nie tylko uciążliwy, ale i…

Ciszka. Opowieść o uważności – Magdalena Subocz

Ciszka. Opowieść o uważności – Magdalena Subocz

Kasiamar 16, 2021

Ciszka. Opowieść o uważności – Magdalena Subocz „Ciszka” to książka, o której niezmiernie ciężko mi się wypowiedzieć. To opowieść przepełniona…

O chłopcu, który był kotem – Paul Gallico

O chłopcu, który był kotem – Paul Gallico

Szkrabajekgru 8, 2020

O chłopcu, który był kotem – Paul Gallico “W razie wątpliwości, wszystko jedno, jakiego rodzaju, natychmiast zaczynaj się myć!” W…

dummy-img

Nowe przygody GRUFFALO!

Kasiamar 16, 2020

Czy znacie Gruffalo? Zdradzę Wam coś! Ulubieniec dzieci doczekał się dziecka, a dokładniej córeczki. Nowa książka autorstwa Juli Donaldson z…