Pan Widmowej Wyspy – Brandon Mull

Date
wrz, 12, 2022

Baśnie, bajki i legendy, co jest w nich takiego, że nawet dorośli czytelnicy chętnie po nie sięgają? Co przyciąga nas do całkowicie wymyślonego świata pełnego magii? Chyba właśnie to, że takie fantastyczne historie nie mają określonych granic. Ogranicza je tylko nasza wyobraźnia. Przed Wami recenzja kolejnego tomu rewelacyjnej serii Smocza Straż stworzonej przez Brandona Mulla.

Kilka słów o fabule

Ten autor dał się już poznać polskim czytelnikom, jego pierwszy cykl Baśniobór spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Na całym świecie ceni się go za stworzenie bardzo różnorodnego świata, ciekawą kreację bohaterów oraz wartką akcję. Nic więc dziwnego, że Brandon Mull postanowił napisać dalsze losy rodzeństwa Sorenson.

Poprzedni tom zakończył się w bardzo emocjonującym momencie. Seth zostaje pozbawiony wspomnień i tożsamości. Następstwem tego jest zmanipulowanie go przez niewłaściwe osoby i doprowadzenie do upadku smoczego azylu. Biedny chłopak nie wie, komu może zaufać i jak odzyskać to, co utracił, tym samym daje się wmanewrować w jeszcze większe intrygi. Tymczasem Kendra ze wszystkich sił stara się ratować to, co jeszcze zostało. Wojna ze smokami się nasila, a zwyciężyć może tylko ten, kto wyprzedzi przeciwnika w wyścigu do czarkamienia. Jakie wyzwania staną przed rodzeństwem Sorenson? Czy spotkają nowych sprzymierzeńców? A może po upadku azylu wszyscy się od nich odwrócą? Jedno jest pewne. Trzeci tom „Smoczej Straży” pt. „Pan Widmowej Wyspy” na pewno dostarczy niesamowitych emocji.

Emocjonująca przygoda

Przyznam, że z wypiekami na twarzy czekałam na rozwinięcie akcji. Sytuacja nie byłam komfortowa. Nie dość, że konflikt ze smokami narastał, wyścig o czarkamień był nierozstrzygnięty, to jeszcze jeden z głównych bohaterów zaczął działać na własną rękę, ponieważ zupełnie się pogubił. A jak dojdzie do tego jeszcze Władca Nieumarłych i zły jednorożec… działo się.

Jednak mając porównanie z poprzednimi i późniejszym tomem, uważam, że „Pan Widmowej Wyspy” wypadł najsłabiej. Jest to tom przejściowy, który musiał się wydarzyć, ale wydarzenia w nim sprawiają wrażenie pobocznych. Zabrakło mi tutaj trochę większej swobody Setha. Fajnie by było zobaczyć go w zupełnie neutralnej roli. Nie oznacza to oczywiście, że trzecia część „Smoczej Straży” jest nudna, czy mało angażująca. Brandon Mull po raz kolejny pokazał, że potrafi niesamowicie łączyć ze sobą fantastyczne światy, dodając do nich wartką akcję i fajnie wykreowanych bohaterów.

Podsumowanie

„Pan Widmowej Wyspy” to książka, którą powinien przeczytać każdy fan „Baśnioboru” i „Smoczej Straży”. Jeśli jednak skusiłby się na nią ktoś nieznający twórczości tego autora, to zyska kilka godzin niesamowitej przygody w bajkowo-legendarno-mitycznym świecie. Dlatego z czystym sumieniem mogę polecić trzeci tom tej serii i gorąco zachęcić do zapoznania się z resztą twórczości Brandona Mulla.

Karolina Kosek


Autor: Brandon Mull
Tłumaczenie: Lisowski Rafał
Illustrator: Brandon Dorman
Tytuł: Pan Widmowej Wysypy
Tytuł oryginalny: Wrath of the Dragon King
Seria i nr tomu: Smocza Straż.3
Wydawnictwo: WAB
Wydanie: I
Data wydania: 05.06.2019
Kategoria: fantastyka młodzieżowa
ISBN: 9788328065710
Liczba stron: 416


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zapowiedź: Jak powstaje…?

Zapowiedź: Jak powstaje…?

Kasiasie 30, 2023

Okres dojrzewania to trudny czas, do którego świadomi i odpowiedzialni opiekunowie powinni przygotować dzieci. „Jak powstaje dorosły” to ciałopozytywny przewodnik…

Kolejna książeczka autorstwa Mikołaja Pasińskiego i Gosi Herby

Kolejna książeczka autorstwa Mikołaja Pasińskiego i Gosi Herby

Kasiapaź 6, 2023

Leo i Kimbo są najlepszymi przyjaciółmi, choć mieszkają po przeciwnych stronach miasta. Pewnego dnia każde z nich wyrusza z domu,…

Zapowiedź: Samuraj i Stich, tom 1

Zapowiedź: Samuraj i Stich, tom 1

Vickylut 2, 2023

Manga o niebieskim przybyszu z kosmosu, znanym z filmu animowanego Lilo i Stich. Pewnego dnia z wielkim hukiem i trzaskiem…

Nowości w filmowym świecie: Pati i klątwa Posejdona

Nowości w filmowym świecie: Pati i klątwa Posejdona

Vickylis 8, 2023

Wielka przygoda małych bohaterów! Nieustraszona mysz Pati i jej koci przyjaciel Sam wyruszają w pełną przygód podróż po starożytnej Grecji.…

Frigiel I Fluffy. Las Varogg – Frigiel i Nicolas Digard

Frigiel I Fluffy. Las Varogg – Frigiel i Nicolas Digard

Szkrabajeklis 8, 2020

Frigiel I Fluffy. Las Varogg – Frigiel i Nicolas Digard Uwaga – to trzeci tom, więc jeśli ktoś nie czytał…