Czy ktoś tam jest? – Dara Ó Briain

Date
lip, 21, 2022

“W dziejach Ziemi liczących 4,5 miliarda lat zaledwie od 50 latzamieszkujące ją zwierzęta są na tyle inteligentne, by zrozumieć istotękosmosu, by szukać w nim obcego życia…”

Kiedy całkowicie pochłonęła mnie i moją młodzież “Niezwykła nauka. Ukryty świat” wiedzieliśmy, że każdy tytuł zaproponowany przez Darego Ó Briaina znajdzie się w naszej domowej bibliotece. Podobne wrażenia odnieśliśmy po zapoznaniu się z “Czy ktoś tam jest?”. Rewelacyjnie przygotowana książka dla młodego odbiorcy, w pełni dostosowana stylem narracji i wyborem poruszanych wcale niełatwych zagadnień naukowych. Zainteresuje początkujących pasjonatów nauki, chociaż mam wrażenie, że bardziej zaawansowana w zdobycze nauki młodzież również chętnie się w nią zagłębi. Czysta przyjemność poznawania, wypełniona po brzegi ciekawymi informacjami z otaczającego nas świata, ze spojrzeniem na bliski i daleki kosmos, w którym wiele dzieje się, choć nie możemy tego dostrzec. Narracja bazuje na kapitalnym poczuciu humoru. Nie ma opcji, aby przy tak zabawnie podanej wiedzy, nie dać się wciągnąć, wręcz nie przyssać się do książki.

Zapoznawaliśmy się rodzinnie z publikacją podczas jednego posiedzenia, trzysta stron, ale duża czcionka i bogata oprawa graficzna. Dara Ó Briain opracował tekst na wysokim poziomie. Trudne zagadnienia podał w prosty sposób, ułatwił natychmiastowe chwytanie najważniejszych przesłań. Przetworzył żargon naukowy w przyjazne sformułowania, trafiał do przekonania przejrzystymi wyjaśnieniami. Chciałoby się, by w szkołach lekcje prowadzone były w takiej formie i oprawie. Ilustracje zgrabnie dopowiadały, podsumowywały i uwypuklały istotne szczegóły, dowcipnie wskazywały na zadziwiające fakty. Byliśmy pod wrażeniem pierwszorzędnie wytworzonego efektu swobodnego pływania w wiedzy, elastycznego przenikania się dziedzin nauki. Autor zajrzał do gwiazd, planet, egzoplanet, pulsarów, komet, a nawet czarnych dziur, wyjaśnił jakpowstały i czym się charakteryzują. Przybliżył różne paradoksy, równania, program SETI. Uczynił familiarnym atomy i fotony. Zagłębił się w zagadnienia ekosfery, heliosfery, atmosfery, pola magnetycznego. Przedstawił powstanie życia na Ziemi i poza układem słonecznym. Wszystko przeplótł wątkiem ewentualnego spotkania z pozaziemską inteligencją, jej poszukiwaniem i przypuszczalnymi wzorcami zachowań. Treść ubarwił fabularnym szlifem i mnóstwem ciekawostek pomagających w kojarzeniu i zapamiętywaniu materiału. Na końcu pozostawił miejsce na notatki czytelnika. Nie zapomniał o indeksie ułatwiającym szybkie wyszukiwanie wybranych terminów. Koniecznie umówimy się na spotkanie z jeszcze jedną książką autora, “Dalej niż niebo”, przypuszczamy, że również nas zaangażuje. Takie propozycje czytelnicze edukują w przyjaznej i zabawnej formie.

Izabela Pycio


Autor: Dara o Briarn
Tłumaczenie: Patrycja Zarawska
Ilustrator: Luna Valentine
Tytuł: Czy ktoś tam jest?
Tytuł oryginalny: Is There Anybody Out There
Seria i nr tomu: –
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2022-03-23
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 978-83-280-9391-1
Liczba stron: 304


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

KONKURS – POPISZ SIĘ TALENTEM 2020

Kasiakwi 8, 2020

Wydawnictwo Nowa Era ogłasza konkurs dla każdego, kto uwielbia pisać. Warto wziąć udział i spróbować swoich sił. Więcej informacji znajdziecie…

Król, który bał się ciemności – Emily Haworth-Booth

Król, który bał się ciemności – Emily Haworth-Booth

Kasialut 19, 2021

Król, który bał się ciemności – Emily Haworth-Booth Jedną z rzeczy, które lubię, czytając jako dorosła osoba książki dla dzieci,…

ZAPOWIEDŹ: Wielka księga tajemnic

ZAPOWIEDŹ: Wielka księga tajemnic

Kasiasie 7, 2023

Czy potwór z Loch Ness naprawdę istnieje? Co się stało z załogą statku Mary Celeste? I gdzie właściwie znajdują się…

Moje pierwsze memo. Kolory – Vincent Mathy

Moje pierwsze memo. Kolory – Vincent Mathy

Kasialut 15, 2021

Moje pierwsze memo. Kolory – Vincent Mathy Dzieci uwielbiają się uczyć nowych rzeczy. Cechuje je niesamowita ciekawość świata i procesów…

Encyklopedia obrazkowa. Jedzenie – Hannah Wood, Felicity Brooks i Caroline Young

Encyklopedia obrazkowa. Jedzenie – Hannah Wood, Felicity Brooks i Caroline Young

Szkrabajekmar 30, 2021

Encyklopedia obrazkowa. Jedzenie – Hannah Wood, Felicity Brooks i Caroline Young Uwielbiam jedzenie a gotowanie to dla mnie czysta przyjemność.…