Czasami się martwię. Lubię być miły

Date
cze, 27, 2022

Cieszy, że coraz więcej książeczek traktujących o emocjach trafia do dziecięcych rąk, gdyż bardzo ważnym elementem w życiu człowieka jest, aby poznawać targające nami uczucia i rozumieć emocje, wiedzieć, co dzieje się przy nich w naszych głowach, a także, jak reagują na nie nasze ciała. Świadome przeżywanie pomaga lepiej zrozumieć siebie i towarzyszące życiu różnorodne incydenty, odpowiednio je rozpoznawać, nazywać i reagować. W ten sposób stajemy się przygotowani do znajdywania odpowiedzi na problemy, łatwiej stawiamy czoła różnym obawom, nabieramy pewności siebie i poczucia własnej wartości. Dlatego już od najmłodszych lat powinniśmy oswajać dzieci z tematyką uczuć, rozmawiać o każdym ich aspekcie, wskazywać właściwe drogi postępowania prowadzące do zdrowych nawyków, przeżyć i samopoczucia. Seria książeczek, w których indywidualnie poruszane są zagadnienia emocji z pewnością przyczynia się do swobodniejszego, a nawet i głębszego, wejścia w różne stany poruszenia umysłu, ich nagłe pojawienie się i wzmożoną intensywność. Nie bez powodu wciągnięte zostały w serię zatytułowaną „Akademia Mądrego Dziecka”.

CZASAMI SIĘ MARTWIĘ
“Czeka, aż niebo się rozjaśni i znowu będzie słońce.”

Pierwsza z książeczek z tej serii, jaka wpadła w nasze ręce, to “Czasami się martwię”. Fantastycznie rozkłada na czynniki pierwsze strach i lęk. Pokazuje, jak rodzą się w nas, niczym podlewany kwiaty, jak do nich podchodzić, aby zmartwienie nie przerodziło się w coś poważniejszego, jak sobie z nimi radzić, kiedy do głosu dochodzą ponure podszepty, na co zwracać uwagę, kiedy ciało zaczyna wysyłać różne sygnały. Poprzez nieskomplikowane i przemyślanie odwołujące się do doświadczeń maluchów sytuacje celnie trafia z przekazem do najmłodszych. Bazuje na systemie skojarzeń łatwo przemawiających do wyobraźni. Dzieci natychmiast wykazują się empatią w sytuację postaci, co ich spotyka i jak reagują, kiedy odnoszą sukces w oswajaniu strachu. Książeczka zachęca młodych czytelników do zaangażowania się w poznawanie poszczególnych stron nie tylko sugestywnym opisem doświadczeń bohaterów, ale również zadaje pytania skłaniające do lepszego zrozumienia, proponuje wizualizację leków i techniki jego odsuwania. Jestem pod wrażeniem, jak lekko, zrozumiale, przystępnie i plastycznie porusza się po emocjach. I jeszcze ruchome elementy zamieszczone niemal na każdej stronie, ciekawie dobrane i zaprojektowane. Młodzi czytelnicy uwielbiają takie dodatkowe atrakcje, kiedy mogą zajrzeć, co skrywa się pod kartonikiem, albo przesunąć karteczkę, by nadać historii dodatkowego wymiaru., czy też wrzucić do pudełka zmartwień karteczki, tak by zamknąć i zapomnieć o problemach. Takie ruchome elementy znakomicie wzmacniają siłę oddziaływania i jednocześnie zapewniają dobrą zabawę. Warto zwrócić uwagę na tę propozycję czytelniczą, poznać ją wspólnie z dzieckiem, zerknąć na skondensowane wskazówki dla rodziców. Znaleźć sposoby na niemartwienie się. O ileż wówczas łatwiejsze wydaje się życie naszych pociech, a i my sami przy tym korzystamy.

Izabela Pycio


Autor: opracowanie zbiorowe
Tłumaczenie: Adrianna Zabrzewska
Ilustrator: Marzka Dobrowolska
Tytuł: Czasami się martwię
Tytuł oryginalny: Sometimes I am worried
Seria i nr tomu: Akademia Mądrego Dziecka
Wydawnictwo: HarperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2022-05-18
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 978-83-276-7105-9
Liczba stron: 10


LUBIĘ BYĆ MIŁY
“Uprzejmość zbliża ludzi.”

Po zapoznaniu się z “Czasami się martwię” z uśmiechem podeszłyśmy z moją młodą czytelniczką do zagłębienia się w “Lubię być miły”, kolejną książeczką z serii Akademii Mądrego Dziecka. Jak już wspomniałam wcześniej, także i po lekturze „Lubię być miły” podtrzymuję opinię, że warto zwrócić uwagę na tę serię, jej tytułami wzbogacić domową bibliotekę malucha. Porusza wiele ciekawych zagadnień, przemyca sporo wartościowych przesłań, zgrabnie przygotowuje dzieci do poznania siebie i otaczającego świata. A wiadomo, że rozmów o emocjach nigdy dość, intensywnie wypełniają nasze życie. Opłaca się już od najmłodszych lat przeprowadzać z dziećmi ćwiczenia z rozumienia tego, co dzieje się w naszych umysłach i ciałach, stopniowo przygotowywać do bezpiecznego i pełnego psychicznego komfortu życia. Zadziwiające, jak bardzo taki trening przydaje się nie tylko w wieku dziecięcym, ale również nastoletnim i dorosłości. Inwestycje w rozwój emocjonalny i społeczny wielokrotnie zwracają się. „Lubię być miły” koncentruje się na sprawach powiązanych z uprzejmością, okazywaniem szacunku drugiemu człowiekowi, poczuciu sprawiedliwości, wyciąganiu pomocnej dłoni. Sygnalizuje dorosłym jak rozwijać u dziecka empatię, nauczyć wchodzić w uczucia innych, rozbudować pragnienie dzielenia się, dbania o kogoś, wyrażania szczerych gestów i udzielania wsparcia. W końcu nie od dziś wiadomo, że dobre uczynki stają się bazą dobrego samopoczucia. To również droga do budowania życiowej etyki, stałego oparcia w wyznawanych wartościach i zrozumienia siebie. Książeczka najlepiej sprawdza się podczas wspólnego czytania z dzieckiem, kiedy dorosły służyć może dodatkowymi informacjami i wyjaśnieniami. To tytuł, do którego można wielokrotnie wracać, wzmacniać cenne przekazy i utrwalać wiedzę. I kolejny raz, wyśmienicie sprawdzają się ruchome elementy uwzględnione niemal na każdej stronie, ciekawie dobrane i zaprojektowane, wzmacniają siłę przykuwania uwagi do poruszanych zagadnień i wizualizację wybranych aspektów. I jeszcze cenne porady dla rodziców zamieszczone na końcu publikacji, tak aby i dorosły świadomiej podchodził do sposobu przekazywania wiedzy i kształtowania emocjonalnej sfery u dziecka.

Izabela Pycio


Autor: opracowanie zbiorowe
Tłumaczenie: Adrianna Zabrzewska
Ilustrator: Marzka Dobrowolska
Tytuł: Lubię być miły
Tytuł oryginalny: I like to be kind
Seria i nr tomu: Akademia Mądrego Dziecka
Wydawnictwo: HarperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2022-05-18
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 978-83-276-7102-8


 

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Co wstrząsa ziemią?-Robin Jacobs

Co wstrząsa ziemią?-Robin Jacobs

Martamar 16, 2022

Świat każdego dnia nawiedzany jest przez przeróżne kataklizmy. Mniej lub bardziej mordercza siła w mgnieniu oka burzy to, co człowiek…

Co robimy, gdy śpimy. Akademia mądrego dziecka. Chce wiedzieć więcej-Matteo Farinella

Co robimy, gdy śpimy. Akademia mądrego dziecka. Chce wiedzieć więcej-Matteo Farinella

Martapaź 8, 2022

Dni upływają nam na zabawie, nauce i pracy. Jedni działają wczesnym rankiem, inni zaś wolą nocne zadania. Bez względu na…

Listy do A. – Anna Sakowicz

Listy do A. – Anna Sakowicz

Szkrabajeksty 21, 2021

Listy do A. – Anna Sakowicz Śmiem twierdzić, że to jedna z najlepszych książek, jakie dane mi było przeczytać w…

Moja wielka rodzina – Gedra Raidt

Moja wielka rodzina – Gedra Raidt

Kasialis 1, 2021

Przychodzi czas, gdy dzieci wykazują wielkie zaintrygowanie swoją rodziną. Zaczynają pytać – kim byli ich przodkowie? Ile mają cioci, wujków?…

Kinowa zapowiedź na luty. Asterx i Obeliks: Imperium smoka

Kinowa zapowiedź na luty. Asterx i Obeliks: Imperium smoka

Kasiasty 2, 2023

Jest rok 50 p.n.e. Cesarzowa Chin, w wyniku zamachu stanu przeprowadzonego przez zdradzieckiego księcia, zostaje uwięziona. Córka porwanej władczyni –…