Księga drzew. Encyklopedia z folią

Date
cze, 15, 2022

Książka o drzewach wiąże się z nudą? Nie w tym przypadku!

Kilka słów o wnętrzu

Podobnie jak “Księga ciała” z tej serii, “Księga drzew” również jest książką popularnonaukową, której docelowym odbiorcą jest dziecko w wieku przedszkolnym. Szczególnie zainteresuje malucha, który kocha naturę i interesuje się przyrodniczymi procesami.

Szesnaście kartonowych i pełnych wiedzy stron w twardej oprawie, zawiera bardzo dużo informacji przekazanych w prosty, ale niebanalny sposób. Na początku czytamy o tym, czym jest drzewo i jakie pełni zadania, później poznajemy proces jego powstawania. Kolejno na stronach z przezroczystą folią, dowiemy się czegoś więcej o kwiatach, liściach, owocach i nasionach. Na kolejnych kartkach poznamy mieszkańców drzew — tych szkodliwych, ale również tych pożytecznych. Nie zabraknie również informacji o kolorach liści, czy ściółce. Następne strony poświęcone są elementom drzewa — korzeniowi, pniowi i korze. Przeczytamy również o drzewach w zimie i rodzajach drzew. Ostatnia strona poświęcona jest dbaniu o drzewa. Uświadamia dziecku, co im zawdzięczamy i jak istotną odgrywają rolę.

Moja opinia i przemyślenia

To bardzo ważna i uniwersalna książka, która obok wiedzy encyklopedycznej przekazanej w interesujący sposób, porusza również ważną kwestię wycinania drzew i ich roli w życiu człowieka. Nie ma tutaj zbyt wielu informacji na ten temat, ale z pewnością jest ich wystarczająco, aby poszerzyć wiedzę z dzieckiem na podstawie innych źródeł i zainteresować go tym problemem.

Dla Przedszkolaka najprawdopodobniej najważniejsze i najbardziej interesujące w książce będą strony, na których fragmenty pokryte są przezroczystą folią. To właśnie dzięki nim zaglądamy wgłąb drzewa, również do tego, co kryje się pod ziemią, ale także mamy okazję oglądać, jak zmienia się ono w czasie różnych pór roku.

Podsumowanie

Książka to wartościowa pozycja idealna dla małych odkrywców i przyrodników i zawieraja również elementy ekologiczne. Ciekawy sposób przekazania informacji, urozmaicenie poprzez przezroczyste folie, a także mała ilość tekstu, a duża estetycznych ilustracji to z pewnością zalety, które przemawiają za wybraniem właśnie tej książki dla swojego dziecka. Dobrze będą się przy niej bawić również starsi Czytelnicy, którzy przypomną sobie znane informacje przedstawione w mniej tradycyjny, a na pewno nienudny sposób.

Wiktoria Zka


Autor: Hannah Alice
Tłumaczenie: Patrycja Zarawska
Ilustrator: Hannah Alice
Tytuł: Księga drzew
Tytuł oryginalny: The Tree Book
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2022-03-21
Kategoria: książka dla dzieci
ISBN: 978-83-280-9062-0
Liczba stron: 16


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Nocny ekspres – Karin Erlandsson

Nocny ekspres – Karin Erlandsson

Kasiagru 6, 2021

Nocny ekspres – Karin Erlandsson Książkowe kalendarze adwentowe są ostatniego czasu bardzo popularne. Nic dziwnego, bo to nie tylko okazja,…

Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych – Michał Rusinek

Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych – Michał Rusinek

Szkrabajekgru 7, 2020

Gdy przed kilku laty Michał Rusinek wydał swoje Wierszyki domowe, urzekał czytelników małych i dużych błyskotliwym poczuciem humoru. Opisując wierszem…

Pucio rośnie zdrowo – nowe przygody ukochanego bohatera!

Pucio rośnie zdrowo – nowe przygody ukochanego bohatera!

Kasiasty 2, 2023

Rośnij zdrowo z Puciem! Pucio jest zawsze chętny do zabawy! Poćwicz razem z nim: pomachaj rękami, pokiwaj głową i potup…

Szczęście śpi na lewym boku –

Szczęście śpi na lewym boku –

Szkrabajekgru 15, 2020

Zastanawialiście się kiedyś, skąd wziął się przesąd o tym, że na widok kominiarza trzeba się chwycić za guzik? A może,…

dummy-img

Powrót wieloryba – Benji Davies

Szkrabajekmaj 9, 2020

Tytuł: Powrót wieloryba Autor: Benji Davids Wydawnictwo: Znak Emotikon Data wydania: 09.03.2020 Ocena: 9/10 Przez wiele lat związana byłam z…