Na południe od Alamedy. Historia pewnej rewolucji – Lola Larra

Date
maj, 02, 2021

Na południe od Alamedy. Historia pewnej rewolucji – Lola Larra

„Na południe od Alamedy. Historia pewnej rewolucji” to książka ważna i potrzebna. Co więcej, to opowieść oparta na faktach. Autorka sięgnęła po autentyczne wydarzenia, kiedy to chilijska młodzież wyszła na ulicę, bo chcieli wywalczyć sobie lepszą przyszłość. Pragnęli, aby szkoły stały się sprawiedliwe. Przyznam, że dopiero przy lekturze tej książki poznałam fakty i skłoniłam się do szukania w źródłach. Młodzieżowe protesty w Chile zostały okrzyknięte „Rweolucją Pingiwnów”. „Na południe od Alamedy” to książka, którą podsunęłabym każdemu młodemu czytelnikowi.

Szkoła w Santiago, małej miejscowości na południe od Alamedy, zostaje zajęta przez uczniów, którzy starają się wywalczyć sobie sprawiedliwe szkolnictwo. Nie chcą dłużej żyć w dotychczasowym systemie, który jest bardzo krzywdzący. Trudno nawet wyobrazić sobie ich odwagę, determinację, ale także i lęk, który pojawia się później, gdy ta początkowa adrenalina opada. Cała szkoła się zmienia – sale lekcyjne, korytarz, boisko… Widać również to, jakie zmiany zachodzą w uczniach, którzy uczestniczą w spotkaniach, są podekscytowani, a energia aż ich rozpiera.

Jednym z protestujących jest Nicolas, który można powiedzieć, że w innym życiu był najlepszym bramkarzem szkolnej drużyny piłki nożnej. Teraz prowadzi swój okupacyjny dziennik.

„Na południe od Alamedy” to książka graficzna, która opisuje nam ten uczniowski strajk od środka, co jest bardzo ciekawie. Z rosnącą fascynacją zaczytywałam się w tej lekturze, strona o stronie poznając kulisy buntu. Decyzja o tym, aby walczyć z systemem, nie była prosta i lekkomyślna. Uczniowie dobrze sobie radzą: organizują spotkania, mają wyznaczone funkcje, czym udowadniają, że wiedzą, o co walczą. Bohaterowie wiedzą, że może grozić im niebezpieczeństwo, a w nich siedzi obawa o to, do czego gotowe jest posunąć się państwo.

Bohaterowie, którzy pojawiają się na łamach lektury, są fikcyjni, ale bardzo dobrze skonstruowani. Czytając książkę, czułam się tak, jakby relacjonowali wydarzenia na żywo. Młodych ludzi zachwyci nie tylko treść, która w Polsce ma szanse przyjąć się bardzo dobrze, ale również i forma. Powieść graficzna jest idealna dopracowana – ani grafika, ani treść nie przejmują sterów. Wszystkie składniki zostały idealnie wyważone, dzięki czemu lektura tej książki jest przyjemnością.

Powieść Loly Larry zachwyca, a czytana przez młodych ludzi, może ich natchnąć do działania. Bardzo polecam.


Autor: Lola Larra

Tłumaczenie: Tomasz Pindel

Ilustrator: Vicente Reinamontes

Tytuł: Na południe od Alamedy. Historia pewnej rewolucji

Tytuł oryginalny: Al. Sur de la Alameda. Diario de una toma

Wydawnictwo: Debit / Młody Book

Wydanie: I

Data wydania: 2021-02-24

Kategoria: literatura młodzieżowa

ISBN: 9788380574472

Liczba stron: 286

Ocena: 8/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Skandar i złodziej jednorożców-A.F. Steadman

Skandar i złodziej jednorożców-A.F. Steadman

Martakwi 11, 2023

Znacie to uczucie, gdy ze wszystkich sił marzymy o jednej rzeczy. Tylko ona się dla nas liczy i potrafi nam…

Zatruta woda. Sprawy kryminalne Filipiny Lomar

Zatruta woda. Sprawy kryminalne Filipiny Lomar

Martamar 5, 2023

Życie detektywa wypełnione jest tajemnicami i poszlakami, które po połączeniu w całość powinny dać rozwiązanie i zwycięstwo prawdy. Jeśli wszystko…

Coś i nic – Anna Paszkiewicz, Kasia Walentynowicz

Coś i nic – Anna Paszkiewicz, Kasia Walentynowicz

Szkrabajekwrz 11, 2020

Już filozofowie zastanawiali się czy nic to jest coś. Ba, jest to podstawowe pytanie dotyczące metafizyki i nawet określane jest…

Wielkie ludy historii: Wikingowie – Christian Hill

Wielkie ludy historii: Wikingowie – Christian Hill

Bujaczeklip 21, 2021

Wielkie ludy historii: Wikingowie – Christian Hill Dzieci bardzo często chcą być jak rodzice. To oni inspirują swoje pociechy i…

Historia świata na cztery łapy – Mackenzi Lee

Historia świata na cztery łapy – Mackenzi Lee

Szkrabajekpaź 31, 2020

Historia świata na cztery łapy – Mackenzi Lee Jak można opisać psy? Dawno temu natrafiłam na cytat, który brzmiał w…