Książka dla dzieci i dla dorosłych! Świat według dziadka już w księgarniach!

Date
paź, 16, 2021

Zofia Stanecka

Świat według dziadka

Ilustracje: Marianna Sztyma

Premiera: 15 października 2021

Nie wszyscy dziadkowie są aktywni, dziarscy i chętni do zabawy z wnukami. Utarła się opinia, że dziadek wszystko umie i wiele wie, zawsze ma czas dla wnuków i obdarza je uwagą. Co jednak, jeśli tak nie jest? A przynajmniej na pierwszy rzut oka nic na to nie wskazuje?

Zofia Stanecka w dzieciństwie zaprzyjaźniła się z Ireną Jurgielewiczową i to właśnie dla niej napisała Świat według dziadka. Ta książka to wzruszająca opowieść o rodzącej się przyjaźni między wnukiem a dziadkiem. Autorka czule, w wielką wrażliwością pokazuje, jak bardzo jesteśmy potrzebni sobie nawzajem: ci najmłodsi tym najstarszym i na odwrót. Tekstowi towarzyszą delikatne, poetyckie ilustracje autorstwa Marianny Sztymy. Do czytania i zachwycania się – całą rodziną.

 

***

Historia relacji Rysia z jego dziadkiem nie zaczyna się radośnie. Chłopiec nie wie, jak z nim rozmawiać. Bo ten prawie się nie odzywa, w zasadzie pomrukuje, sepleni, jeśli zapomni o włożeniu sztucznej szczęki i wiecznie przesiaduje w fotelu. Wydaje się niezbyt zainteresowany wnukiem.

Dziadek Franciszek był stary, pomarszczony i dziwnie pachniał. Całymi dniami siedział w fotelu, przykryty kraciastym kocem. Ryś przez długi czas myślał, że dziadek nie umie chodzić. Kiedyś jednak wstał i wtedy okazało się, że idąc, szura nogami, zupełnie jakby nie miał sił, żeby unieść je w górę. Szur, szur – posuwał się do przodu powoli, a jego kapcie kłapały w takt szurania: kłap, kłap.

Za każdym razem, gdy mama zabierała go do dziadka, Ryś prawie się nie odzywał. Wpatrywał się w poczerniałą z starości, drewnianą podłogę, chrupał wyschnięte herbatniki i myślał o tym, kiedy będzie mógł wrócić do domu. Po pewnym czasie jednak okazuje się, że w domu dziadka dzieją się magiczne rzeczy… Dziadek rozchylił poły wełnianej marynarki. Spomiędzy nich wyfrunęły złociste owady. Przedpokój wypełnił się brzękiem i szumem maleńkich skrzydełek. Wkrótce pszczoły obsiadły całe drzewo. Ryś patrzył, jak uwijają się przy pracy, a potem nagle znikają. I zanim się obejrzał, całe drzewo pokryte było dojrzałymi, brunatnymi czereśniami. Ryś sięgnął nieśmiało i zerwał dwie największe.

– Chcesz, dziadku? – zapytał.

– Nie wziąłem żębów. – Dziadek uśmiechnął się nieśmiało i Ryś zobaczył, że jego górna szczęka jest różowa i gładka, jak u małego dziecka. Pod wpływem uśmiechu dziadek całkiem się zmienił, zupełnie jakby wszystkie zmarszczki wróciły na swoje miejsce i jakby dopiero teraz dziadek był w pełni sobą.

Ryś odwzajemnił uśmiech. Też szczerbaty, jak ten dziadkowy.

 

Zofia Stanecka jest autorką książek dla dzieci, które przepełnione są poczuciem humoru i mądrością. Zasłynęła serią książek o Basi.

Każda z jej książek to zarazem zachęta rodziców do czytania dzieciom, jak i rozmawiania z nimi o książkach. W każdym przypadku pragnęłaby doprowadzić do tego, by dzieci zaczęły samodzielnie czytać.

15 października 2021

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Duch z fabryki krówek – David O’Connell

Martalut 2, 2020

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie chciałaby odmienić swojego życia. Jakiś zagubiony krewny, który nagle odmienia nasz los,…

Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż

Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż

Kasiamar 6, 2022

Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż Wiecie, dlaczego zjadamy marchewkę albo pietruszkę? A może ciekawi was, ile lat…

Rozpoznaję ptaki – Patrycja Zarawska

Rozpoznaję ptaki – Patrycja Zarawska

Szkrabajeksie 26, 2021

Rozpoznaję ptaki – Patrycja Zarawska Mimo że na co dzień nie zawsze je dostrzegamy, zwierzęta towarzyszą nam niemal wszędzie. Nawet…

Bajka o lęku – Agnieszka Jucewicz

Bajka o lęku – Agnieszka Jucewicz

Szkrabajeksty 7, 2023

Książki dla dzieci zawsze urzekają mnie prostotą z jaką autorzy poruszają ciężkie tematy. W przypadku “Bajki o lęku” Agnieszki Jucewicz…

Wiosenne motywy w literaturze dziecięcej

Wiosenne motywy w literaturze dziecięcej

Szkrabajekmar 30, 2024

Książki dla dzieci pełne są magicznych przygód, które ożywają na kartach, kształtując wyobraźnię i ucząc wartości. Wśród tych opowieści, wiosna…