Matylda Odważna i Pralkowy Potwór – Ilona Kostecka

Date
wrz, 27, 2021

Dzieci czasami boją się rzeczy, które dla dorosłych są bardzo oczywiste. Ich wyobraźnia i postrzeganie świata tak bardzo różni się od naszego, że czasami głowa jest za mała, aby wszystko zrozumieć. Nic dziwnego, że tytułowa bohaterka książki, stwierdziła, że wszystkie skarpetki z pralki zjada Pralkowy Potwór, którego Matylda bardzo się boi.

Nasza bohaterka ma cztery lata, brata Tymona i odczuwa strach. Gdy mama pewnego dnia zwraca uwagę na to, że często w pralce giną skarpetki, dziewczynka stwierdza, że musi mieć z tym coś wspólnego jakiś potwór. Dziewczynka postanawia wyruszyć na jego poszukiwania, bo zginęła jedna jej ulubiona skarpetka i chociaż się boi, postanawia przezwyciężyć swój strach.

Autorką książeczki „Matylda Odważna i Pralkowy Potwór” jest Ilona Kostecka, znana większości rodziców jako autorka mumandthecity.pl Byłam niezmiernie ciekawa, jak sprawdziła się w roli pisarki, i muszę przyznać, że jej debiutancka powieść dla dzieci, jest fenomenalna. To historia o niezwykłej wyobraźni, ale także o odwadze i walce ze swoimi lękami. Matylda bierze kask, latarkę i packę na muchy i tak uzbrojona wyrusza w podróż po domu. Autorka duży nacisk położyła na to, aby pokazać, iż dziewczynki wcale nie są słabsze od chłopców. To szkodliwy stereotyp, utrwalany w głowach naszych pociech, nawet nieświadomie, przez nas samych. Ta historyjka dodaje wiary w swoje możliwości wszystkim małym czytelnikom, także i chłopcom, którzy również się boją. Okazywanie swoich emocji nie jest powodem do wstydu, a raczej kolejnym krokiem, do zrozumienia ich i walczenia ze strachem czy złością.

Ilona Kostecka, jako matka dwójki dzieci, pokazała, jak ważne są relacje między rodzeństwem. Chociaż oboje mają inne zainteresowania, a różnica wieku pomiędzy Tymonem a Matyldą jest dość wyraźna, to kochają się i wspierają, co jest piękne. Wszystko zostało ukazane w sposób naturalny. Widać, że autorka czerpała inspirację ze swojego domu, obserwując poczynania swoich pociech.

„Matylda Odważna i Pralkowy Potwór” to (podobno) pierwsza część serii, która zachwyca i dorosłych, i dzieci. Pięknie zilustrowana, ciekawie napisana powoduje, że każda chwila z nią spędzona jest warta zapamiętania.

Książkę „Matylda odważna i Pralkowy Potwór” kupicie na stronie TaniaKsiążka.pl

Zerknijcie na inne ciekawie propozycje książeczek dla najmłodszych czytelników.


Autor: Ilona Kostecka
Ilustrator: Anna Simeone
Tytuł: Matylda Odważna i Pralkowy Potwór
Seria i nr tomu: Mogę wszystko
Wydawnictwo: Mamania
Wydanie: I
Data wydania: 2021-09-08
Kategoria: literatura dla dzieci, 3+
ISBN: 9788366750869
Liczba stron: 40


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Kod rabatowy od Wydawnictwa Egmont + co robić, gdy #zostajemywdomu

Kasiamar 19, 2020

Jak wiecie, spacery trzeba sobie teraz odpuścić, szczególnie do parku czy na place zabaw. Jeżeli teraz odizolujemy się od reszty,…

Baśnie Polskie

Baśnie Polskie

Szkrabajekkwi 13, 2022

Słynna warszawska Syrenka, potworny Bazyliszek czy przerażający wawelski smok to jedne z najpopularniejszych polskich baśni, które od dawien dawna opowiadane…

Książki dla wszystkich fanów piratów!

Książki dla wszystkich fanów piratów!

Kasiawrz 19, 2020

Dzieci kochają piratów! Mam wrażenie, że niemal każdy chłopiec i dziewczynka przechodzili okres fascynacji. Dzisiaj obchodzimy dzień mówienia jak pirat…

Dog Man. Zbrodnia Ikara – Dav Pilkey

Dog Man. Zbrodnia Ikara – Dav Pilkey

Kasialip 5, 2021

Dog Man. Zbrodnia Ikara – Dav Pilkey „Zbrodnia Ikara” to już dziewiąta z serii „Dog Man” książeczka Dav’a Pilkey’a, twórcy…

Zapowiedź: Naprawdę chcę to ciastko

Zapowiedź: Naprawdę chcę to ciastko

Kasialis 30, 2022

Każdy z nas przez to przechodził. Najpierw czujemy zapach, potem je widzimy… CIASTO! Stoi na stole, a my nie możemy…