Matylda Odważna i Pralkowy Potwór – Ilona Kostecka

Date
wrz, 27, 2021

Dzieci czasami boją się rzeczy, które dla dorosłych są bardzo oczywiste. Ich wyobraźnia i postrzeganie świata tak bardzo różni się od naszego, że czasami głowa jest za mała, aby wszystko zrozumieć. Nic dziwnego, że tytułowa bohaterka książki, stwierdziła, że wszystkie skarpetki z pralki zjada Pralkowy Potwór, którego Matylda bardzo się boi.

Nasza bohaterka ma cztery lata, brata Tymona i odczuwa strach. Gdy mama pewnego dnia zwraca uwagę na to, że często w pralce giną skarpetki, dziewczynka stwierdza, że musi mieć z tym coś wspólnego jakiś potwór. Dziewczynka postanawia wyruszyć na jego poszukiwania, bo zginęła jedna jej ulubiona skarpetka i chociaż się boi, postanawia przezwyciężyć swój strach.

Autorką książeczki „Matylda Odważna i Pralkowy Potwór” jest Ilona Kostecka, znana większości rodziców jako autorka mumandthecity.pl Byłam niezmiernie ciekawa, jak sprawdziła się w roli pisarki, i muszę przyznać, że jej debiutancka powieść dla dzieci, jest fenomenalna. To historia o niezwykłej wyobraźni, ale także o odwadze i walce ze swoimi lękami. Matylda bierze kask, latarkę i packę na muchy i tak uzbrojona wyrusza w podróż po domu. Autorka duży nacisk położyła na to, aby pokazać, iż dziewczynki wcale nie są słabsze od chłopców. To szkodliwy stereotyp, utrwalany w głowach naszych pociech, nawet nieświadomie, przez nas samych. Ta historyjka dodaje wiary w swoje możliwości wszystkim małym czytelnikom, także i chłopcom, którzy również się boją. Okazywanie swoich emocji nie jest powodem do wstydu, a raczej kolejnym krokiem, do zrozumienia ich i walczenia ze strachem czy złością.

Ilona Kostecka, jako matka dwójki dzieci, pokazała, jak ważne są relacje między rodzeństwem. Chociaż oboje mają inne zainteresowania, a różnica wieku pomiędzy Tymonem a Matyldą jest dość wyraźna, to kochają się i wspierają, co jest piękne. Wszystko zostało ukazane w sposób naturalny. Widać, że autorka czerpała inspirację ze swojego domu, obserwując poczynania swoich pociech.

„Matylda Odważna i Pralkowy Potwór” to (podobno) pierwsza część serii, która zachwyca i dorosłych, i dzieci. Pięknie zilustrowana, ciekawie napisana powoduje, że każda chwila z nią spędzona jest warta zapamiętania.

Książkę „Matylda odważna i Pralkowy Potwór” kupicie na stronie TaniaKsiążka.pl

Zerknijcie na inne ciekawie propozycje książeczek dla najmłodszych czytelników.


Autor: Ilona Kostecka
Ilustrator: Anna Simeone
Tytuł: Matylda Odważna i Pralkowy Potwór
Seria i nr tomu: Mogę wszystko
Wydawnictwo: Mamania
Wydanie: I
Data wydania: 2021-09-08
Kategoria: literatura dla dzieci, 3+
ISBN: 9788366750869
Liczba stron: 40


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Wielkanocne książeczki dla dzieci

Wielkanocne książeczki dla dzieci

Szkrabajekmar 25, 2021

Wielkanoc coraz bliżej – warto na ten czas zaopatrzyć pociechy w książeczki na temat tego święta. Na polskim rynku wydawniczym…

Powieść grozy dla dzieci? Dracula od Frajdy!

Powieść grozy dla dzieci? Dracula od Frajdy!

Kasiawrz 11, 2023

Ilustrowana adaptacja klasycznej powieści Brama Stokera o historii przerażającego Drakuli – idealna dla poczatkujących wielbicieli literatury z dreszczykiem! Tajemniczy hrabia…

Wszyscy jesteśmy wyjątkowi

Wszyscy jesteśmy wyjątkowi

Kasiawrz 19, 2022

Nie ma dwóch jednakowych osób. Wszyscy się czymś od siebie różnimy i to dzięki temu nasz świat jest piękny i…

Kosmoliski – Marek Marcinowski

Kosmoliski – Marek Marcinowski

Kasiagru 21, 2020

Kosmoliski – Marek Marcinowski W życiu każdego dziecka przychodzi czas, kiedy zaczyna fascynować się kosmosem. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy…

Małe Licho nie śpi

Małe Licho nie śpi

Kasiapaź 10, 2021

Małe Licho nie śpi Kolejny tom bestsellerowej serii dla dzieci, dorosłych i potworów, bez względu na wiek, kształt bądź liczbę…