Amory

Amory, zalety i podboje-Szymon Drobniak

Date
maj, 20, 2021

Amory, zalety i podboje-Szymon Drobniak

Każdy element naszego życia jest efektem jakiegoś fascynującego procesu. Większość z nich poznajemy na własnym przykładzie, ale musimy również zdobyć wiedzę na jego temat na przestrzeni gatunkowej. O ile wiemy, że niemalże wszystkie stworzenia, w tym też człowiek, oddychają, jedzą i wydalaj, to są takie procesy, które nie tylko różnią się od siebie, ale i zadziwiają. Gdy w życiu dziecka nadchodzi moment poznania procesu rozmnażania, czas na znalezienie ksiąg wszelakich na ten temat.

U nas pytanie o to, skąd się bierze potomstwo, pojawiło się dość wcześnie i dotyczyło sposobu rozmnażania się ryb w akwarium. Udało nam się rozwiać wątpliwości zarówno w przypadku składania jaj, jak i tych rybek, które są żyworodne. To niewinne pytanie stanowiło jednak mały kamyczek, który wywołał lawinę wielu pytań i to o gatunki mniej znane. Tak trafiliśmy na Amory, zaloty i podboje wydane nakładem wydawnictwa Babaryba.

Amory, zaloty i podboje

Niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie przyrody są zaskakujące, fascynujące i niezwykle pięknie wyjaśnione. Graficznie i słownie książka okazała się niezwykłą przygodą, która stety lub nie zrodziła miliony pytań. Mali odkrywcy zyskali sporą wiedzę na temat gatunków i ich sposobów rozmnażania. Amory, zaloty i podboje to przygoda w niezbadane miejsca kuli ziemskiej, dająca czytelnikom ogromne pokłady wiedzy. Z nauką bywa różnie. Często niedopasowana do wieku treść okazuje się zmorą przyszłych naukowców. W tym przypadku jest inaczej.

Tekst jest niezwykle lekki i płynny, tak by bezwzględnie od wieku można było cieszyć się obserwacjami, jakie płyną z treści. Dzieci poznają przeróżne sposoby rozmnażania. Odkryją, że podział ról często różni się od ludzkich standardów, a jajeczko i plemnik mogą spotkać się na miliony sposobów, dając życie nowym pokoleniom. Już wstęp jest niezwykle ciekawy i sprawia, że książkę chcę się obejrzeć i przeczytać jak najprędzej. Co skrywa środek?

Bohaterowie

Amory, zaloty i podboje to nic innego jak sposoby rozmnażania u roślin i zwierząt. Zaskakująca różnorodność owych relacji została przedstawiona barwnie i prosto, dzięki czemu lektura jest przyjemna. Głębia oceanu, wnętrze ślimaczego domku czy tajemnice skrywające się w ptasim gnieździe. Nie ważne jest miejsce, a sam proces rozmnażania. Ta niezwykle romantyczna książeczka zawiera przykłady z życia fauny i flory, od których ilości może zawirować w głowie. Tata pilnujący jajeczek u Błazenków, a może mama i tata w jednym u ślimaka? Jedno jest pewne to niezwykły i fascynujący świat pełen życia i niebezpieczeństw.

By pójść na randkę, czasem nawet nie trzeba się starać. Często jest jednak potrzebny spryt lub odpowiednia aparycja by do rozmnażania w ogóle doszło. Bardzo często w świecie zwierząt dojrzeć można odmienność płciową i uzależnioną od niej wielkość. Czyj tata jest mniejszy od mamy? Które zwierzę najwięcej randkuje, a które często dopuszcza się zdrady? Amory, zaloty i podboje skutecznie uchylą wam rąbka tajemnicy w każdej z tych kwestii. Pokażą różnice między płcią poszczególnych gatunków, rozjaśnią nam proces zalotów i powstawania nowego życia. To wszystko w lekki, przyjemny i niezwykle ciekawy sposób.

 


Autor: Szymon Drobniak

Ilustrator: Maria Łepkowska

Tytuł: Amory, zaloty i podboje 

Wydawnictwo: BABARYBA

Wydanie: pierwsze 

Data wydania:2018-04-01

Kategoria: popularnonaukowa dziecięca 

ISBN:9788362965540

Liczba stron:137


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Gra Planszowa. Terra

Gra Planszowa. Terra

Szkrabajekgru 28, 2021

Gra Planszowa. Terra „Terra” nie jest nową grą, natomiast nowa jest szata, w jakiej ją niedawno wydano. To gra planszowa,…

Zapowiedź: Książki na dachu

Zapowiedź: Książki na dachu

Szkrabajekmaj 31, 2024

Widzisz to? Czy to rybki pływają w oknie, a przed domem stoi sygnalizator świetlny? Na pierwszy rzut oka dom wygląda…

Zbrodnia nie przystoi damie – Robin Stevens

Zbrodnia nie przystoi damie – Robin Stevens

Bujaczeksie 18, 2022

Zbrodnia nie przystoi damie – Robin Stevens Zdążyłam już jednak zauważyć, że kiedy ktoś umiera, wszyscy czują się okropnie winni,…

dummy-img

Akademia Mądrego Dziecka. Pierwsze Origami. Żaba. Kaczka. Statek. Samolot – Zbigniew Dimotric, Martyna Dobrowolska

Kasiacze 21, 2020

AKADEMIA Mądrego Dziecka to seria książeczek, które uczą przez zabawę. Pierwsze origami to nowa podseria, która nie tylko służy do…

Świat mórz i oceanów – Dieter Braun

Świat mórz i oceanów – Dieter Braun

Szkrabajeksty 12, 2022

Świat mórz i oceanów – Dieter Braun “Różnorodne życie w oceanach stanowi dla ludzkości wielki skarb. Dostarcza nam żywności, energii…