Balon

Balon. Akademia mądrego dziecka-Cécile Jugla, Jack Guichard

Date
sie, 04, 2021

Każda książkowa przygoda pozostawia w nas ślad. Czasem to emocje, które nas kształtują. Innym razem wiedza wypełniająca nasz umysł i uszlachetniająca duszę. Jest też ta forma, która niemalże każdemu przywołuje uśmiech na buzi, zabawa. Nauka przez zabawę to najlepszy i chyba najskuteczniejszy sposób na małych i opornych odkrywców. Doświadczanie świata naukowego w prosty i przejrzysty sposób od najmłodszych lat sprawi, że nasze pociechy bez strachu wejdą w kolejne etapy tego fascynującego pola.

Harper Kids ze swoim cyklem Przygoda z nauką świetnie wpisuje się w tę metodę oswajania dzieci z nauką. Od niedawna Akademia mądrego dziecka powiększyła się o pięknie wydane książeczki, od których nie sposób oderwać wzroku, bez względu na wiek. Papier, Cytryna i Woda już za nami. Tym razem swoje panowanie rozpoczyna Balon. Jakie tajemnice może mieć taki niepozorny kawałek… no właśnie, z jakiego materiału właściwie jest balon? Czemu raz pęka z hukiem, a innym razem nic się z nim nie dzieje?

Balon

Chyba w każdym domu znajdzie się choć jeden balon. Oczywiście najprostszą formą zabawy jest jego nadmuchanie i podbijanie pod sam sufit. Autorzy książeczek z serii Przygoda z nauką pokażą nam jak prosto i bez zbędnych przygotowań rozbawić nasze dzieci i zaprosić je do świata nauki właśnie za pomocą balonu. Czy to możliwe? Jak najbardziej, gdyż balonik skrywa w sobie wiele tajemnic. Począwszy od materiału, z jakiego go stworzono, aż do magii, która raz go wypełnia niebezpiecznie po same brzegi, a innym razem zmusza do śpiewania. Dziesięć prostych doświadczeń to spora dawka wiedzy, którą pokocha każdy maluch.

Zainteresowani? Super, to biegniemy zrobić rakietę, albo bez dmuchania posłać balon w górę. To jednak nie wszystko, bo balon nie tylko może latać, ale i schować choćby mydło, a to wszystko za sprawą właściwości materiału, z którego tworzy się balony. Kolorowe, dające się modelować, ale i głośno pękające, gdy tylko natrafią na coś ostrego. Niemalże magiczne, a wciąż proste i łatwo dostępne. Balon to książka pełna ciekawostek, które mogą zaskoczyć nawet dorosłego czytelnika. Twarda oprawa, piękne ilustracje i prosty, acz treściwy tekst zabiorą dzieci w długą i fascynującą podróż do świata nauki.

Podsumowanie

Z każdą kolejną częścią serii moje dzieci z zachwytem podchodzą do wiedzy zawartej w poszczególnych książeczkach. Lektura balonu okazała się długim i pełnym radości procesem. Teraz każdego dnia puszczamy balony i sprawdzamy, czy aby na pewno przyklejają się w różne miejsca. Choć maluchy już wiedzą, że to elektrostatyka, to ja wciąż cieszę się tą krztyną magii zawartą w ich radości, gdy balon przyczepia się do sufitu.


Autor :Cécile Jugla, Jack Guichard

Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb 

Ilustrator: Laurent Simon

Tytuł: Balon

Tytuł oryginalny: La science est dans… LE BALLON

Seria i nr tomu: Akademia mądrego dziecka 

Wydawnictwo: HarperCollins ( HarperKids)

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2021-07-28

Kategoria: dla dzieci, naukowe

ISBN:978-83276-586-1

Liczba stron: 32


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Powieść grozy dla dzieci? Dracula od Frajdy!

Powieść grozy dla dzieci? Dracula od Frajdy!

Kasiawrz 11, 2023

Ilustrowana adaptacja klasycznej powieści Brama Stokera o historii przerażającego Drakuli – idealna dla poczatkujących wielbicieli literatury z dreszczykiem! Tajemniczy hrabia…

dummy-img

Tulin Kozikoglu – Rozgniewany Pająk. Niesforne zwierzaki

Kasialut 12, 2020

Opowiastki babi Lejli to seria książeczek dla dzieci z morałem. Bohaterami się przeróżne zwierzątka: kotka, jeż, mysz, rybka, pies, komar,…

Historia naturalna stworzeń magicznych – Emily Hawkins

Historia naturalna stworzeń magicznych – Emily Hawkins

Szkrabajekpaź 27, 2023

Biblioteka Główna w Atenach skrywała oryginał tej książki przed oczami czytelników, ale na szczęście już jest, została odnaleziona i możemy…

Krowa Matylda nie może zasnąć – Alexander Steffensmeier

Krowa Matylda nie może zasnąć – Alexander Steffensmeier

Szkrabajeksty 16, 2022

Krowa Matylda nie może zasnąć Krowa Matylda to urocza bohaterka książek dla nieco starszych dzieci. Zamieszkuje gospodarstwo wraz z całą…