Balon

Balon. Akademia mądrego dziecka-Cécile Jugla, Jack Guichard

Date
sie, 04, 2021

Każda książkowa przygoda pozostawia w nas ślad. Czasem to emocje, które nas kształtują. Innym razem wiedza wypełniająca nasz umysł i uszlachetniająca duszę. Jest też ta forma, która niemalże każdemu przywołuje uśmiech na buzi, zabawa. Nauka przez zabawę to najlepszy i chyba najskuteczniejszy sposób na małych i opornych odkrywców. Doświadczanie świata naukowego w prosty i przejrzysty sposób od najmłodszych lat sprawi, że nasze pociechy bez strachu wejdą w kolejne etapy tego fascynującego pola.

Harper Kids ze swoim cyklem Przygoda z nauką świetnie wpisuje się w tę metodę oswajania dzieci z nauką. Od niedawna Akademia mądrego dziecka powiększyła się o pięknie wydane książeczki, od których nie sposób oderwać wzroku, bez względu na wiek. Papier, Cytryna i Woda już za nami. Tym razem swoje panowanie rozpoczyna Balon. Jakie tajemnice może mieć taki niepozorny kawałek… no właśnie, z jakiego materiału właściwie jest balon? Czemu raz pęka z hukiem, a innym razem nic się z nim nie dzieje?

Balon

Chyba w każdym domu znajdzie się choć jeden balon. Oczywiście najprostszą formą zabawy jest jego nadmuchanie i podbijanie pod sam sufit. Autorzy książeczek z serii Przygoda z nauką pokażą nam jak prosto i bez zbędnych przygotowań rozbawić nasze dzieci i zaprosić je do świata nauki właśnie za pomocą balonu. Czy to możliwe? Jak najbardziej, gdyż balonik skrywa w sobie wiele tajemnic. Począwszy od materiału, z jakiego go stworzono, aż do magii, która raz go wypełnia niebezpiecznie po same brzegi, a innym razem zmusza do śpiewania. Dziesięć prostych doświadczeń to spora dawka wiedzy, którą pokocha każdy maluch.

Zainteresowani? Super, to biegniemy zrobić rakietę, albo bez dmuchania posłać balon w górę. To jednak nie wszystko, bo balon nie tylko może latać, ale i schować choćby mydło, a to wszystko za sprawą właściwości materiału, z którego tworzy się balony. Kolorowe, dające się modelować, ale i głośno pękające, gdy tylko natrafią na coś ostrego. Niemalże magiczne, a wciąż proste i łatwo dostępne. Balon to książka pełna ciekawostek, które mogą zaskoczyć nawet dorosłego czytelnika. Twarda oprawa, piękne ilustracje i prosty, acz treściwy tekst zabiorą dzieci w długą i fascynującą podróż do świata nauki.

Podsumowanie

Z każdą kolejną częścią serii moje dzieci z zachwytem podchodzą do wiedzy zawartej w poszczególnych książeczkach. Lektura balonu okazała się długim i pełnym radości procesem. Teraz każdego dnia puszczamy balony i sprawdzamy, czy aby na pewno przyklejają się w różne miejsca. Choć maluchy już wiedzą, że to elektrostatyka, to ja wciąż cieszę się tą krztyną magii zawartą w ich radości, gdy balon przyczepia się do sufitu.


Autor :Cécile Jugla, Jack Guichard

Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb 

Ilustrator: Laurent Simon

Tytuł: Balon

Tytuł oryginalny: La science est dans… LE BALLON

Seria i nr tomu: Akademia mądrego dziecka 

Wydawnictwo: HarperCollins ( HarperKids)

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2021-07-28

Kategoria: dla dzieci, naukowe

ISBN:978-83276-586-1

Liczba stron: 32


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Detektyw Pierre w labiryncie. Dziwny przypadek zamku na niebie – Hira Kamigaki

Detektyw Pierre w labiryncie. Dziwny przypadek zamku na niebie – Hira Kamigaki

Kasialis 11, 2020

Detektyw Pierre w labiryncie. Dziwny przypadek Zamku na niebie – Hira Kamigaki   Miasto Kanałów jest bardzo malownicze, piękne, a…

Kocia Szajka powraca!

Kocia Szajka powraca!

Kasiamar 10, 2023

Przybij piątkę Kociej Szajce i daj się porwać detektywistycznej przygodzie! Na potęgę mysiego czerepu! Coś dziwnego dzieje się w Cieszynie,…

Operacja Księga Czarodzieja – Jorn Lier Horst

Operacja Księga Czarodzieja – Jorn Lier Horst

Szkrabajekwrz 1, 2021

Operacja Księga Czarodzieja – Jorn Lier Horst “Tam idzie pani, którą przecinano piłą na pół. – Dziadek Franz wskazał za…

Ślady zwierząt. Młodzi przyrodnicy – Patrycja Zarawska

Ślady zwierząt. Młodzi przyrodnicy – Patrycja Zarawska

Szkrabajekkwi 12, 2021

Ślady zwierząt. Młodzi przyrodnicy – Patrycja Zarawska Nie znam dziecka, które nie byłoby zafascynowane światem przyrody. Odkrywanie tajemnic otaczającej nas…

Gwiezdny zegar – Francesca Gibbons

Gwiezdny zegar – Francesca Gibbons

Szkrabajekgru 17, 2020

Imogen nie znosi nowego chłopaka mamy. I w zasadzie nie znosi też swojej młodszej siostry, Marie, a na pewno już…