Szaty dla króla – Peter Bently

Date
lip, 20, 2021

Szaty dla króla – Peter Bently

Znacie historię o królu, który otrzymał nowe, wspaniałe szaty, ale przez dumę, pychę i próżność nie przyznał, że tak naprawdę nie widzi nowego odzienia, a w tym złudzeniu utwierdzali go wszyscy jego doradcy i poddani? Klasyczna wersja historii, której autorem jest Hans Christian Andersen, opowiadana jest dzieciom od lat. Ja sama lubiłam tę opowieść w młodszych latach.

„Szaty dla króla” to napisana na nowo opowieść o królu, który cechował się niezwykłą próżnością. Uwielbiał się stroić, przebierać i co rusz wzbogacał swoją garderobę. Albert Otton Horacy Trzeci był zakochany w sobie do granic możliwości. Gdy zbliżały się urodziny naszego bohatera, ten postanowił ubrać się tak, jak jeszcze nigdy dotąd. Jednak nic mu nie pasowało.

Wykorzystać charakter króla postanowili dwaj oszuści – Szpila i Szpula. Przybyli na zamek i powiedzieli, że uszyją coś specjalnego, co dojrzy tylko ktoś, kto ma „oko z polotem”.

Historia napisana jest rewelacyjnie. Autorzy zdecydowali się na to, aby stworzyć opowieść o królu Albercie wierszem, dzięki czemu wyśmienicie się ją czyta na głos, a przez całą opowieść się płynie. Przeznaczona jest ona dla dzieci powyżej trzeciego roku życia, ale i mniejsi będą opowieścią zainteresowani. Gdy czytałam tę opowieść mojemu synkowi, zaśmiewaliśmy się do łez, bo w przeciwieństwie do bohaterów widzieliśmy, że krawcy to oszuści. Ani król, ani jego słudzy nie chcieli przyznać, że nie widzą materiału i nici, bo nie chcieli być uznani za tych, którym brakuje inteligencji. W tym kłamstwie utwierdzeni byli wszyscy, nawet poddani, którzy przyszli obejrzeć nowe odzienie swojego władcy.

Wspomniałam, że Peter Bently napisał zabawną opowieść, ale morał, który został w niej zawarty, jest niezmiernie ważny. „Szaty dla króla” skłania do refleksji i prowokuje rozmowy. Maluchy są ciekawe, dlaczego król oszukiwał samego siebie, bo przecież nic nie widział. Przyznanie się do własnej niewiedzy nie jest niczym ujmującym. Nikt nie może wiedzieć wszystkiego. Błędem jest trwanie w kłamstwie, że wiemy. Jeżeli popełniliśmy błąd, warto głośno to powiedzieć i przyznać się do tego. Taka opcja jest o wiele lepsza niż brnięcie w kłamstwo. Co cechuje ludzi, którzy tak postępują? Pycha, krnąbrność i wiara w swoją nieomylność. Czy warto tak postępować? Jak wynika z lektury „Szat dla króla”, dzieci same odpowiedzą na pytanie, że zachowanie króla było nieodpowiednie.

Każda rozkładówka zachwyca – na ilustracjach duże się dzieje, a same postacie są narysowane ciekawie. Dzieci odnajdą radość również z wyszukiwania szczegółów, a patrząc na dynamikę grafik, nie sposób nie odnieść wrażenia, że grafika książki idealnie pasuje do treści. Wszystkie emocje są wymalowane na twarzach bohaterów.

„Szaty dla króla” to pięknie wydana, ciekawa nowość z morałem, który warto zapamiętać.Autor: Peter Bently
Tłumaczenie: Katarzyna Biegańska
Ilustrator: Claire Powell
Tytuł: Szaty dla króla
Tytuł oryginalny:
Wydawnictwo: Dwukropek
Wydanie: I
Data wydania: 2021-07-21
Kategoria: literatura dla dzieci 3+
ISBN: 9788381413589
Liczba stron: 28


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Jak to zbudować?-Roma Agrawal

Jak to zbudować?-Roma Agrawal

Martapaź 14, 2021

Jak to zbudować?-Roma Agrawal Świat dookoła nas ciągle się zmienia. Ewolucja dotyka zwierząt, roślin i ludzi. Robimy postępy i wciąż…

Bajki dźwiękowe z Nagrodą Rodziców 2021

Bajki dźwiękowe z Nagrodą Rodziców 2021

Kasialis 17, 2021

Nowatorska seria książek od HarperCollins Polska – BAJKI DŹWIĘKOWE z klasycznymi, znanymi i lubianymi przez dzieci historiami w zupełnie nowej…

Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek, Maciej Stuhr

Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek, Maciej Stuhr

Kasiakwi 2, 2021

Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek, Maciej Stuhr Każdy dorosły wie, że gdzieś tam…

Frigiel i Fluffy. Więźniowie Netheru – Frigiel i Nicolas Digard

Frigiel i Fluffy. Więźniowie Netheru – Frigiel i Nicolas Digard

Szkrabajekpaź 21, 2020

Robi się strasznie. Ten, kto przeszedł przez pierwszy tom, wie już, że to nie zabawa, a grupce próbującej sprostać zadaniu…

Wyjęci spod prawa. Lucky Luke Morris

Wyjęci spod prawa. Lucky Luke Morris

Szkrabajekmar 4, 2023

Bob, Grat, Bill i Emmett to imiona braci Daltonów. Zdziwieni? Macie prawo, ale tym razem Morris postawił na czwórkę dużo…