Frigieli Fluffy. Tom II. Sami najlepsi – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Date
cze, 25, 2021

Frigieli Fluffy. Tom II. Sami najlepsi – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Frigiel z przyjaciółmi i nowo poznanym Sifay’em jadą do Famouz, na turniej gwiazd. Każdego kusi zwycięstwo i wygrana z bohaterami ze świata Minecrafta. I każdy chciałby mieć złoty posąg, na wieki sławiący jego wygraną. Jednak dobrze, że pamiętacie przysłowie, że nie wszystko złoto, co się świeci, a Frigiel nie byłby sobą, jakby nie odkrył pewnego przekrętu związanego z całym konkursem. Ciekawie? Zajrzyjcie do komiksu, a ja wam opowiem, dlaczego jeszcze warto.

Po pierwsze, to drugi tom przygód czwórki przyjaciół, wszak Frigiel ma psa, który jest jego wiernym towarzyszem i niejeden raz ratował skórę pozostałym. Jednak nie martwcie się, nie ma konieczności czytania po kolei, bez problemu można się zorientować, kto jest kim i o co w tym wszystkim chodzi. Po drugie, nie trzeba znać gry, żeby dobrze bawić się przy czytaniu komiksu. Po trzecie, komiks jest na podstawie książek Nicolasa Digarda i Frigiela, ale nie tego z kart książki, tylko jego żywego pierwowzoru zbierającego laury w grze i na YouTubie. Tu też nie musicie się martwić, a na pewno nie powinniście porzucać chęci przeczytania komiksu, bo historie się nie powielają. A co dostaniecie w zamian?

Świetne rysunki. Ja je naprawdę uwielbiam. Są tak pełne emocji, że słowa są zbędne. To mocna strona komiksów, bo dzięki temu unika się długich i nużących opisów. Wszystko jest jasne i proste, a czytelnik może się skupić na akcji. Ktoś może zarzucić, że nie ma pola dla wyobraźni, bo wszystko jest gotowe, jak w telewizji. Ośmielę się bronić komiksów, które nadal mogą wiele zaoferować i jeszcze bardziej pobudzić wyobraźnię. Z każdego okienka można wyciągnąć o wiele więcej, niż widać na pierwszy rzut oka, dołożyć nową historię, dopleść wątki. Może też być wstępem do pokochanie czytania, bo tekstu mało i nie można się zmęczyć.

Dobrze dopracowaną akcję. Tu nic nie dzieje się przypadkiem, wszystko ma swoje miejsce, a bohaterowie nieźle muszą się nagłówkować, by nie napytać sobie biedy. Przydają się ich umiejętności i oddanie przyjaciołom. W tej części nie można narzekać na nudę, dzieje się dużo i szybko.

Morał. Tak, nawet w komiksach zdarza się morał i to bardzo przekonujący. Jednak o tym, jaki on jest, musicie przekonać się sami, bo zdradzając go, zdradziłabym za dużo z fabuły i zniszczyłabym wam całą frajdę z rozwiązywania zagadki razem z Frigielem i przyjaciółmi.

Komiksy mają swoją rzeszę fanów. Minecraf również. Uważam, że komiks w uniwersów jednej z popularniejszej gry zdobędzie jeszcze szersze grono zwolenników.

Katarzyna Boroń


Autor: Frigiel i Jean-Christophe Derrien
Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Ilustrator: Minte
Tytuł: Sami najlepsi
Tytuł oryginalny: Frigiel et Fluffy T02: Tous populairesSeria i nr tomu: Frigiel i Fluffy tom I
Wydawnictwo: Jaguar
Wydanie: I
Data wydania: 2020-11-12
Kategoria: komiks, dla dzieci, na podstawie gry
ISBN: 9788376869216
Liczba stron: 48


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Kupa faktów o smrodzie, czyli co i dlaczego ludziom cuchnie, trąci i zalatuje – Edward Kay

Kupa faktów o smrodzie, czyli co i dlaczego ludziom cuchnie, trąci i zalatuje – Edward Kay

Szkrabajeklis 3, 2023

„Dwie trzecie objętości rekiniego mózgu odpowiada wyłącznie za zmysł węchu”. „Kupa faktów o kupie, czyli czego lepiej nie wąchać” Edwarda…

dummy-img

Coco – film

Szkrabajekkwi 7, 2020

Nie jest tajemnicą, że filmy animowane kocham nad życie. Zarówno te o Króliku Bugsie, Tomie i Jerrym, jak i te…

Co to jest ten śnieg? – Yuval Zommer

Co to jest ten śnieg? – Yuval Zommer

Kasiagru 21, 2021

Co to jest ten śnieg? – Yuval Zommer Dzieci obserwują zmieniający się świat, wyłapują cykliczność pór roku, ale ich wnikliwe…

Kolejne wydanie komiksów o walecznym Galu!

Kolejne wydanie komiksów o walecznym Galu!

Kasiasty 14, 2021

W 2021 roku Asterx powraca w pełni sił z nowym albumem! Nieugięci Galowie ofiarują nam najlepsze dary: lekarstwo na smutek,…

Nowa seria powieści graficznych z Uniwersum DC!

Nowa seria powieści graficznych z Uniwersum DC!

Kasialut 9, 2021

Nowa seria powieści graficznych z Uniwersum DC! DC POWIEŚĆ GRAFICZNA 12+ to cykl dedykowany młodym czytelnikom, poruszający ważne tematy społeczne.…