W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie – Luigi Dal Cin

Date
maj, 26, 2021

W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie – Luigi Dal Cin

Już jako dziecko dużo czytałam, buszując na zapleczach biblioteki. Prawdziwe wersje znanych baśni nie są mi straszne ponieważ od najmłodszych lat wiedziałam, że małą syrenka zmieniła się w morska pianę, a Rumpelsztyk zabierał dzieci. Czytałam również stare wydania zbiorów historii z całego świata, jednak przez wiele lat, o niektórych zapomniałam. Dzięki tej książce mogłam przenieść się do świata pełnego baśni tak specyficznych, jak tylko może być kultura rosyjska. Jeżeli choć trochę, kiedykolwiek, staraliście się poznać ten temat, to wiecie, o czym mówię. „W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie” to książka tak cudowna, że aż brakuje słów, by ją opisać.

Lektura ta rozpoczyna cykl “Opowieści z czterech stron świata”. Atrakcyjnie wydane skuszą kolejne pokolenia młodych czytelników, którzy z wielkim zaintrygowaniem zagłębią się w ten fascynujący świat. Warto poznawać inne kultury, zwyczaje czy baśnie, bo pokazują nam odmienność obcych krajów. Można rozkochać się w ich dawnych wierzeniach, zwyczajach czy kolorach, bo każda nacja ma swoje barwy, na stałe wpisane w swoją historię. Uważam, że taka czytelnicza wyprawa w nieznany obszar, rozpali w młodych czytelnikach chęć poznania tego, co dla nas odmienne.

Oprócz bardzo popularniej historii o rybaku i złotej rybceznajdziemy w tym zbiorze jeszcze inne historie. Dowiemy się kim był trójgłowy, poznamy gęsi-łabędzie i Babę Jagę. W baśni o Siostrzyczce Alonuszce i braciszku Iwanszuce będziemy śledzić trudne losy dziewczyny. Baśń o córce i pasierbicy znałam, za sprawę rettelingu, ale poznanie oryginału było dla mnie wspaniała przygodą.

Na ostatnich stronach znajdziecie słowniczek, który wyjaśni znaczenie mniej popularnych wyrazów jak bliny, bojarzyn czy koryto. Każda historia, która zamieszczona jest w tej książce, przenosi nas w magiczny świat. Baśnie mają specyficzny klimat – gdy tylko rozpoczynałam lekturę, przenosiłam się do przeszłości. Niektóre historie przerażają, inne fascynują, ale we wszystkich możemy wyodrębnić szczegółowy i niezwykle ważny morał, który pomimo upływu lat, pozostaje aktualny.

W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie” to książka przepięknie zilustrowana. Warto przy tym zaznaczyć, że dla części czytelników niektóre rozkładówki mogą być przerażające. Do każdej baśni ilustracje tworzył inna artysta, co da się dostrzec, ale wszystkie cechuje szczegółowość. Niektóre postacie są karykaturalne i nie ma w nich nic pięknego. Jest w nich jednak urok, który nie pozwala oderwać wzroku.

„W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie” to książka, którą każdy z nas powinien znać. Historie zadziwiają, wzbudzają sprzeczne emocje, a dodatkowo są nacechowane rosyjską kulturą. Prawdziwa czytelnicza uczta.


Autor: Luigi Dal Cin

Tłumaczenie: Ewa Nicewicz

Ilustrator: Davin Pintor, Fabio Facchinetti, Clotilde Perrin i inni

Tytuł: W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie”

Tytuł oryginalny: Nel bosco della Baba Jaga. Fiabe dalla Russia

Seria i nr tomu: Opowieści z czterech stron świata

Wydawnictwo: Słowne

Wydanie: I

Data wydania: 20210519

Kategoria: baśnie, 7+

ISBN: 9788380539204

Liczba stron: 48


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Nie bój się! Wielka księga strachu (nie tylko) dla cykorów – Milada Rezkova

Kasiakwi 9, 2020

Strach to uczucie, który towarzyszy nam od zawsze. Boją się dzieci, boją się dorośli, chociaż powody, dla których odczuwamy ten…

dummy-img

ULUBIENI BOHATEROWIE Z BAJEK DISNEYA

Szkrabajekcze 19, 2020

Kto z nas nie zna choć jednej bajki Disney’a – czy to wersji animowanej czy książkowej? Chyba nie znajdzie się…

Louca. Piłka w grze! – Bruno Dequier

Louca. Piłka w grze! – Bruno Dequier

Martalut 22, 2022

Louca. Piłka w grze!-Bruno Dequier Bycie nastolatkiem samo w sobie bywa trudne. Trzeba radzić sobie w wielu sytuacjach, być dobrym…

Ivar ratuje małego stegozaura – Lisa Bjärbo

Ivar ratuje małego stegozaura – Lisa Bjärbo

Kasiapaź 23, 2020

Któż nie chciałby odwiedzić Krainy Dinozaurów małego Ivara? Ja sama chętnie bym się tam wybrała i przeżyła takie przygody jak mały…

Zapowiedź: Po drugiej stronie stawu

Zapowiedź: Po drugiej stronie stawu

Kasiacze 26, 2023

Pewnego dnia Ernest D. postanawia zbadać głębokość stawu leżącego tuż za zwyczajnym domem, w którym jest odrobinę zbyt nudno. Po…