Owocoemocje – Saxton Freymann

Date
maj, 18, 2021

Owocoemocje – Saxton Freymann

Czy owoce mogą być ekspresyjne? W jakiś, przedziwny sposób, wyrażać swoje emocje? Cóż, jak widać – jak najbardziej! „Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze?” to rewelacyjna książeczka dla małych czytelników. Cóż w niej takiego niezwykłego, zapytacie. Jej bohaterami są warzywa i owoce, które pomagają dzieciom zrozumieć emocje!

Niejednokrotnie pisałam i często to głośno powtarzam, że kluczem do zrozumienia tego, co się z nami dzieje, jest wiedza. Jeżeli coś poznamy, łatwiej nam będzie to zrozumieć. Tak samo jest z emocjami u małych dzieci. Nasi milusińscy czują dużo. To, co dla nas jest nieistotne, u niech może wyzwolić łzy i krzyk. Maluchy niejednokrotnie są zdezorientowane tym, co czują. O ile miłość, złość, radość czy smutek to emocje, które łatwiej zrozumieć, bo pojawiają się dość często, to są inne, które wyzwalają określone zachowania, jak i efekt obronny przed tym, co nieznane.

Jak więc pomóc naszym pociechom w zrozumieniu? Paradoksalnie, bardzo łatwo. Rozmawiając i czytając książki, które w sposób prosty, ale i ciekawy, opowiadają o emocjach.

„Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze?” to książeczka, która jest intrygująca. Przeglądając ją, dostrzeżecie przeróżne znane owoce i warzywa, które są bardzo ekspresyjne. Już z okładki spogląda na nas duży pomidor, który przytula i uśmiecha się do mniejszego pomidorka. Na kolejnych stronach dostrzeżemy między innymi pomarańcze, paprykę, jabłko, nektarynkę, rzodkiewkę, kiwi… Przyznam, że do tej pory nie spotkałam tak ciekawie wydanej książki o emocjach. Maluch, obserwując „bohaterów”, czuje się niesamowicie zaintrygowany, bo na twarzach owców i warzyw malują się przeróżne emocje. Jako ciekawostkę dodam, że autorzy, aby znaleźć najbardziej ekspresyjne warzywa i owoce, przeczesali wszystkie warzywniaki w Nowym Jorku, a później, za pomocą skalpela i naturalnych materiałów zrobili im twarze i ubrali je w emocje.

Wspomniałam już o szacie graficznej, ale również niezwykle istotny jest tekst. Jest go niewiele, ale skonstruowany został ciekawie, bo na każdej stronie znajduje się pytanie, skierowane do małego czytelnika. Na początku są to proste zdania „jesteś szczęśliwy? Czy wcale nie?”, a im dalej, tym autorzy rozbudowują swoje wypowiedzi. Książeczkę można przeczytać naraz albo strona po stronie i rozmawiać z dzieckiem na temat tego, co czuje w danej chwili i tłumaczyć. Zrozumieć emocje pomagają warzywa i owoce, których miny pasują do tekstu, wyrażają więć smutek, zdziwienie, radość, złość, znudzenie, zniecierpliwienie i wiele, wiele innych.

„Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze?” to książeczka warta uwagi. Wydana pięknie i starannie, jest ciekawą nowością, która pomoże Waszym pociechom zrozumieć i nazwać emocje.


Autor: Saxton Freymann

Tłumaczenie: Katarzyna Huzar-Czub

Ilustrator: Joost Elffers

Tytuł: „Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze?”

Wydawnictwo: Babaryba

Wydanie: I

Data wydania: 2021-04-19

Kategoria: literatura dla dzieci 2+, interkatywna

ISBN: 9788362965823

Liczba stron: 44


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Szczęście śpi na lewym boku –

Szczęście śpi na lewym boku –

Szkrabajekgru 15, 2020

Zastanawialiście się kiedyś, skąd wziął się przesąd o tym, że na widok kominiarza trzeba się chwycić za guzik? A może,…

Owady od A do Zet – Jules Howard

Owady od A do Zet – Jules Howard

Kasialis 10, 2021

Owady od A do Zet – Jules Howard Staram się wychowywać moją córkę w taki sposób, by rozumiała otaczającą ją…

Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż – Iban Eduardo Munoz

Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż – Iban Eduardo Munoz

Kasiakwi 7, 2022

Wiecie, dlaczego zjadamy marchewkę albo pietruszkę? A może ciekawi was, ile lat miały najstarsze nasiona, które wykiełkowały? Na te i…

Niesamowity spacer. Deszcz – Emiri Hayashi

Niesamowity spacer. Deszcz – Emiri Hayashi

Szkrabajeksie 25, 2021

Niesamowity spacer. Deszcz – Emiri Hayashi Od słów piosenki „W czasie deszczu dzieci się nudzą…” wolę te: „Słońce z deszczem…

Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż

Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż

Kasiamar 6, 2022

Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż Wiecie, dlaczego zjadamy marchewkę albo pietruszkę? A może ciekawi was, ile lat…