Owocoemocje – Saxton Freymann

Date
maj, 18, 2021

Owocoemocje – Saxton Freymann

Czy owoce mogą być ekspresyjne? W jakiś, przedziwny sposób, wyrażać swoje emocje? Cóż, jak widać – jak najbardziej! „Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze?” to rewelacyjna książeczka dla małych czytelników. Cóż w niej takiego niezwykłego, zapytacie. Jej bohaterami są warzywa i owoce, które pomagają dzieciom zrozumieć emocje!

Niejednokrotnie pisałam i często to głośno powtarzam, że kluczem do zrozumienia tego, co się z nami dzieje, jest wiedza. Jeżeli coś poznamy, łatwiej nam będzie to zrozumieć. Tak samo jest z emocjami u małych dzieci. Nasi milusińscy czują dużo. To, co dla nas jest nieistotne, u niech może wyzwolić łzy i krzyk. Maluchy niejednokrotnie są zdezorientowane tym, co czują. O ile miłość, złość, radość czy smutek to emocje, które łatwiej zrozumieć, bo pojawiają się dość często, to są inne, które wyzwalają określone zachowania, jak i efekt obronny przed tym, co nieznane.

Jak więc pomóc naszym pociechom w zrozumieniu? Paradoksalnie, bardzo łatwo. Rozmawiając i czytając książki, które w sposób prosty, ale i ciekawy, opowiadają o emocjach.

„Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze?” to książeczka, która jest intrygująca. Przeglądając ją, dostrzeżecie przeróżne znane owoce i warzywa, które są bardzo ekspresyjne. Już z okładki spogląda na nas duży pomidor, który przytula i uśmiecha się do mniejszego pomidorka. Na kolejnych stronach dostrzeżemy między innymi pomarańcze, paprykę, jabłko, nektarynkę, rzodkiewkę, kiwi… Przyznam, że do tej pory nie spotkałam tak ciekawie wydanej książki o emocjach. Maluch, obserwując „bohaterów”, czuje się niesamowicie zaintrygowany, bo na twarzach owców i warzyw malują się przeróżne emocje. Jako ciekawostkę dodam, że autorzy, aby znaleźć najbardziej ekspresyjne warzywa i owoce, przeczesali wszystkie warzywniaki w Nowym Jorku, a później, za pomocą skalpela i naturalnych materiałów zrobili im twarze i ubrali je w emocje.

Wspomniałam już o szacie graficznej, ale również niezwykle istotny jest tekst. Jest go niewiele, ale skonstruowany został ciekawie, bo na każdej stronie znajduje się pytanie, skierowane do małego czytelnika. Na początku są to proste zdania „jesteś szczęśliwy? Czy wcale nie?”, a im dalej, tym autorzy rozbudowują swoje wypowiedzi. Książeczkę można przeczytać naraz albo strona po stronie i rozmawiać z dzieckiem na temat tego, co czuje w danej chwili i tłumaczyć. Zrozumieć emocje pomagają warzywa i owoce, których miny pasują do tekstu, wyrażają więć smutek, zdziwienie, radość, złość, znudzenie, zniecierpliwienie i wiele, wiele innych.

„Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze?” to książeczka warta uwagi. Wydana pięknie i starannie, jest ciekawą nowością, która pomoże Waszym pociechom zrozumieć i nazwać emocje.


Autor: Saxton Freymann

Tłumaczenie: Katarzyna Huzar-Czub

Ilustrator: Joost Elffers

Tytuł: „Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze?”

Wydawnictwo: Babaryba

Wydanie: I

Data wydania: 2021-04-19

Kategoria: literatura dla dzieci 2+, interkatywna

ISBN: 9788362965823

Liczba stron: 44


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zapowiedź: Nieproszeni goście. O czym szumią wierzby. Tom 4

Zapowiedź: Nieproszeni goście. O czym szumią wierzby. Tom 4

Szkrabajekmaj 29, 2023

Ropuch wyciągnął lekcje ze swoich brawurowych przygód i postanowił się zmienić. Koniec z automobilami i szaleńczą jazdą. Od dzisiaj będzie…

dummy-img

Artek i bardzo długi tydzień – Magdalena Zarębska

Bujaczeklut 2, 2020

Przebywając cały czas z kimś, mocno się przywiązujemy i mamy swoje zwyczaje, stały rytm dnia. Jednak gdy ten ktoś znika,…

Kociołek Opowieści – Praca Zbiorowa

Kociołek Opowieści – Praca Zbiorowa

Szkrabajekpaź 30, 2020

Kociołek Opowieści – Praca Zbiorowa Jeśli uczyć dzieci czytać to tylko z takich książek, jeśli rozwijać w dzieciach wyobraźnię, to…

Ci koszmarni Celtowie-Terry Deary

Ci koszmarni Celtowie-Terry Deary

Martakwi 17, 2021

Ci koszmarni Celtowie-Terry Deary Historia potrafi zaskoczyć, znudzić i przestraszyć. W każdym z przytoczonych przypadków ważne jest źródło podania danej…

Czytam sobie. Poziom 1: Zagraj to, Fryderyku! / Wakacje Adelki

Czytam sobie. Poziom 1: Zagraj to, Fryderyku! / Wakacje Adelki

Martakwi 1, 2023

Czy da się namalować muzykę? Nauczyć się grać ot, tak? Podobno trzeba mieć talent i czuć muzykę całym sobą od…