Żelazny Olbrzym – Ted Hughes

Date
maj, 07, 2021

Żelazny Olbrzym – Ted Hughes

„Żelazny Olbrzym” to historia dość popularna – przed lekturą dotarłam do informacji, że ta opowieść cieszyła się dużą popularnością. Co więcej, na jednej z platform streamingowych, znajduje się animacja, którą z wielką ochotą obejrzę. Co jest w „Żelaznym Olbrzymie” niezwykłego, że oczarowuje i zachwyca kolejne pokolenia?

Tytułowy bohater jest ogromny i ma wielki apetyt. Gdy pojawia się w wiosce i zjada sprzęt rolników, Ci postanawiają zastawić na niego pułapkę. Nie spodziewają się, że niedługo ten olbrzym ocali całą planetę przed wielkim, strasznym smokiem, który spadł z nieba i zasłonił swoim cielskiem całą Australię!

Wydawnictwo Skład Papieru, które na rynku wydawniczym funkcjonuje od niedawna, zdecydowało się wznowić fenomenalną historię. Można powiedzieć, że zadebiutowali z przytupem, wkładając w wydanie serce, czas i ogrom pracy, co widać już na pierwszy rzut oka. Historia „Żelaznego Olbrzyma” wzrusza, momentami przeraża, wprawia w zdziwienie… Każda strona była dla mnie zagadką i zaskoczeniem, a całą książkę pochłonęłam z wypiekami na twarzy w przeciągu jednego wieczoru! Pełno w tej opowieści akcji, niespodziewanych zwrotów, smutku, ale i śmiechu. Nie chcę zdradzić za dużo, bo jeżeli tak jak ja, nie znaliście wcześniej „Żelaznego Olbrzyma”, to lektura będzie dla was miłym zaskoczeniem.

Treść jest niezwykle melodyjna, finezyjna i magiczna. Każde słowo znajduje się na swoim miejscu, jest odpowiednio dobrane. Tak, jakby tylko czekało, aż autor i tłumacz wyciągną je z chmury i osadzą na danej stronie w książce. Poznając tę opowieść, nie mogłam pozbyć się wrażenia, że dzięki niej, przenoszę się do innej, magicznej krainy. Każdemu czytelnikowi życzę takich fantastycznych, książkowych wrażeń, bo nie da się tego wszystkiego opisać prostymi słowami.

Nie mogę nie wspomnieć o tym, jak perfekcyjnie została wydana ta książka. Najlepszej jakości papier, idealne ilustracje, które czynią lekturę jeszcze bardziej niezwykłą. Zerknijcie tylko na to, jak wielką pracę wykonał ilustrator – zarówno kompozycja, dobór grafik, jak i kolorystyka wydają się dobrane przez prawdziwego wirtuoza. Całość „zapakowana” jest w twardą okładkę. Otwierając mój egzemplarz, poczułam zapach dobrego, grubego papieru, atramentu i magii.

„Żelazny Olbrzym” wydany przez Skład Papieru zachwyca. Trudno nazwać wszystkie emocje i uczucia, jakie kłębią się w głowie podczas lektury. Musicie sami się przekonać – sięgnijcie po tę powieść i poznacie losy tytułowego bohatera.


Autor: Ted Hughes
Tłumaczenie: Michał Rusinek
Ilustrator: Chris Mould
Tytuł: Żelazny olbrzym
Tytuł oryginalny: The Iron Man
Wydawnictwo: Skład Papieru
Wydanie: I
Data wydania: 2021-03-17
Kategoria: klasyka, fantastyka, literatura dziecięca
ISBN: 978839503106
Liczba stron: 144
Ocena: 10/10Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Halo! Historia komunikowania się Liliana Fabisińska

Bujaczekcze 24, 2020

Obecnie nawet nie myślimy o tym, że nie moglibyśmy w każdej chwili zadzwonić do kogoś czy napisać na messengerze lub…

Miasto duchów. Lucky Luke

Miasto duchów. Lucky Luke

Kasiamaj 24, 2023

Podczas podróży Lucky Luke spotyka na swej drodze dwóch mężczyzn uwalanych w smole i pierzu. Brzmi, jak kara dla oszustów,…

Chichopotam – Agnieszka Frączek

Chichopotam – Agnieszka Frączek

Kasiasty 28, 2022

Chichopotam – Agnieszka Frączek Uwielbiam wierszyki dla dzieci. Mamy w domu klasyczne zbiory Chotomskiej, Tuwima, Brzechwy I Konopnickiej, ale z…

“Wiłka smocza dziewczynka” w Radiu Dzieciom

“Wiłka smocza dziewczynka” w Radiu Dzieciom

Kasiasty 13, 2021

“Wiłka smocza dziewczynka” w Radiu Dzieciom Informujemy, że od 11 do 22 stycznia 2021 w Pierwszym Programie Polskiego Radia w…

Encyklopedia obrazkowa. Jedzenie – Hannah Wood, Felicity Brooks i Caroline Young

Encyklopedia obrazkowa. Jedzenie – Hannah Wood, Felicity Brooks i Caroline Young

Szkrabajekmar 30, 2021

Encyklopedia obrazkowa. Jedzenie – Hannah Wood, Felicity Brooks i Caroline Young Uwielbiam jedzenie a gotowanie to dla mnie czysta przyjemność.…