Niedźwiadek szuka przyjaciół – Monika Kamińska

Date
maj, 06, 2021

Niedźwiadek szuka przyjaciół – Monika Kamińska

Rodzice od lat powtarzają nam, że nie możemy oceniać nikogo po wyglądzie, bo możemy się srogo pomylić. Maluchy nie widzą inności, dla nich wszyscy są tacy sami, dopiero z czasem, ucząc się od starszych, nabierają tego przekonania, że inny znaczy zły. Po lekturze „Niedźwiadek szuka przyjaciół” zastanawiam się, czy ta historia bardziej wpłynie na młodszych czytelników, czy na starszych, którzy dostrzegą swoje błędy.

Niedźwiedź jest postrachem całego lasu – ogromny, groźny i przerażający. Ze względu na jego wygląd trudno mu znaleźć przyjaciół. Gdy stara się z kimś zaprzyjaźnić, inne zwierzęta bezzwłocznie uciekają. Niezmiernie zasmucony tym, że nie może znaleźć nikogo, kto chciałby z nim spędzić czas, płacze. Przysiada się do niego jeż, który nie czuje strachu przed aparycją niedźwiedzia. Przedstawia się i rozpoczyna rozmowę. Nunek, bo tak m na imię jeż, oraz Niedźwiadek zaczynają spędzać ze sobą czas.

„Niedźwiadek szuka przyjaciół” to piękna książka. Przy jej lekturze można się wzruszyć do łez – to, jak bohater bezskutecznie próbuje znaleźć kogo, kto będzie chciał się z nim zaprzyjaźnić, bardzo wzrusza. Widzimy, że tytułowy bohater nie jest straszny, ale to, że wygląda przerażająco, skutecznie odstrasza od niego inne leśne zwierzęta. Jednak w końcu znajduje przyjaciela. Z książki Moniki Kamińskiej płynie wielka mądrość – nie można oceniać nikogo po wyglądzie, a do przyjaźni nie da się nikogo zmusić. Nie wszyscy muszą nas lubić, tak jak i my nie musimy pałać sympatią do każdego, kogo spotkamy na swojej drodze. Antropomorfizacja zwierząt pozwala dzieciom wczuć się w tekst i emocje tytułowego bohatera, zrozumieć to, co czuł, gdy inni bohaterowie od niego uciekali.

W książce pojawia się również swoista definicja szczęścia. Trudno jednoznacznie nazwać to uczucie, a do dzieci nie docierają wzniosłe porównania. Tutaj bohaterowie robią to w sposób prosty, opowiadając o tym, co czyni ich życie miłym i wesołym; co daje im powód do radości każdego dnia. Czy do szczęścia potrzeba nam wiele? Zależy to od każdego człowieka, bo nie wszyscy oczekujemy tego samego, ale dzieci chcą być kochane. Rozmowa Nunka i Niedźwiadka pozwoli małym czytelnikom zrozumieć, czym tak naprawdę jest radość.

Na uwagę zasługują również zachwycające ilustracje autorstwa Agnieszki Wajdy. Mięciutkie, delikatne, przyjemne… Czasami aż ma się ochotę dotknąć futra Niedźwiadka i poczuć, jakie jest. Każda ilustracja jest wypełniona szczegółami, a dopracowana jest w najmniejszych szczegółach. Zachwyca również dobór barw – zieleń, brąz, żółć, ale wszystko stonowane, tak, że samą szatę graficzną można podziwiać godzinami.

„Niedźwiadek szuka przyjaciół” Moniki Kamińskiej to cudowna, pełna niepodważalnego uroku książka.Autor: Monika Kamińska
Ilustrator: Agnieszka Wajda
Tytuł: Niedźwiadek szuka przyjaciół
Wydawnictwo: Dwukropek
Wydanie: I
Data wydania: 2021-03-24
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 9788381413237
Liczba stron: 24
Ocena: 10/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Bądź jak one! – Jean Fischer

Bądź jak one! – Jean Fischer

Bujaczeksie 8, 2022

Bądź jak one! – Jean Fischer Chyba każdy z nas ma osobę, która jest dla nas wzorem do naśladowania. Imponuje…

Dowcipna książka obrazkowa o potędze wyobraźni. Niebieskie kreseło

Dowcipna książka obrazkowa o potędze wyobraźni. Niebieskie kreseło

Kasialut 15, 2023

Dowcipna książka obrazkowa o potędze wyobraźni, dzięki której najzwyklejsza rzecz może stać się… czym tylko zechcesz! Dwaj przyjaciele przechadzają się…

Kocham was równie mocno, maluszki – Jane Chapman

Kocham was równie mocno, maluszki – Jane Chapman

Kasiapaź 19, 2020

Codzienność starszych dzieci zmienia się diametralnie, gdy pojawia się młodsze rodzeństwo. Nawet jeżeli przygotujmy starszą pociechę, z każdej możliwej strony,…

Pojazdy; Zwierzęta; Mój świat; Przyroda – Paulina Piorun Justyna Jednoróg

Pojazdy; Zwierzęta; Mój świat; Przyroda – Paulina Piorun Justyna Jednoróg

Kasiacze 6, 2021

Pojazdy; Zwierzęta; Mój świat; Przyroda – Paulina Piorun Justyna Jednoróg   Świat noworodków i niemowlaków jest jednocześnie prosty i skmplikowany,…

dummy-img

Balonowa 5 – Gosia Herba, Mikołaj Pasiński

Kasiamaj 15, 2020

Tytuł: Balonowa 5 Autor: Mikołaj Pasiński, Gosia Herba Seria: Art Wydawnictwo: EGMONT POLSKA Data wydania: 16.10.2019 Ocena: 10/10    …