Niedźwiadek szuka przyjaciół – Monika Kamińska

Date
maj, 06, 2021

Niedźwiadek szuka przyjaciół – Monika Kamińska

Rodzice od lat powtarzają nam, że nie możemy oceniać nikogo po wyglądzie, bo możemy się srogo pomylić. Maluchy nie widzą inności, dla nich wszyscy są tacy sami, dopiero z czasem, ucząc się od starszych, nabierają tego przekonania, że inny znaczy zły. Po lekturze „Niedźwiadek szuka przyjaciół” zastanawiam się, czy ta historia bardziej wpłynie na młodszych czytelników, czy na starszych, którzy dostrzegą swoje błędy.

Niedźwiedź jest postrachem całego lasu – ogromny, groźny i przerażający. Ze względu na jego wygląd trudno mu znaleźć przyjaciół. Gdy stara się z kimś zaprzyjaźnić, inne zwierzęta bezzwłocznie uciekają. Niezmiernie zasmucony tym, że nie może znaleźć nikogo, kto chciałby z nim spędzić czas, płacze. Przysiada się do niego jeż, który nie czuje strachu przed aparycją niedźwiedzia. Przedstawia się i rozpoczyna rozmowę. Nunek, bo tak m na imię jeż, oraz Niedźwiadek zaczynają spędzać ze sobą czas.

„Niedźwiadek szuka przyjaciół” to piękna książka. Przy jej lekturze można się wzruszyć do łez – to, jak bohater bezskutecznie próbuje znaleźć kogo, kto będzie chciał się z nim zaprzyjaźnić, bardzo wzrusza. Widzimy, że tytułowy bohater nie jest straszny, ale to, że wygląda przerażająco, skutecznie odstrasza od niego inne leśne zwierzęta. Jednak w końcu znajduje przyjaciela. Z książki Moniki Kamińskiej płynie wielka mądrość – nie można oceniać nikogo po wyglądzie, a do przyjaźni nie da się nikogo zmusić. Nie wszyscy muszą nas lubić, tak jak i my nie musimy pałać sympatią do każdego, kogo spotkamy na swojej drodze. Antropomorfizacja zwierząt pozwala dzieciom wczuć się w tekst i emocje tytułowego bohatera, zrozumieć to, co czuł, gdy inni bohaterowie od niego uciekali.

W książce pojawia się również swoista definicja szczęścia. Trudno jednoznacznie nazwać to uczucie, a do dzieci nie docierają wzniosłe porównania. Tutaj bohaterowie robią to w sposób prosty, opowiadając o tym, co czyni ich życie miłym i wesołym; co daje im powód do radości każdego dnia. Czy do szczęścia potrzeba nam wiele? Zależy to od każdego człowieka, bo nie wszyscy oczekujemy tego samego, ale dzieci chcą być kochane. Rozmowa Nunka i Niedźwiadka pozwoli małym czytelnikom zrozumieć, czym tak naprawdę jest radość.

Na uwagę zasługują również zachwycające ilustracje autorstwa Agnieszki Wajdy. Mięciutkie, delikatne, przyjemne… Czasami aż ma się ochotę dotknąć futra Niedźwiadka i poczuć, jakie jest. Każda ilustracja jest wypełniona szczegółami, a dopracowana jest w najmniejszych szczegółach. Zachwyca również dobór barw – zieleń, brąz, żółć, ale wszystko stonowane, tak, że samą szatę graficzną można podziwiać godzinami.

„Niedźwiadek szuka przyjaciół” Moniki Kamińskiej to cudowna, pełna niepodważalnego uroku książka.Autor: Monika Kamińska
Ilustrator: Agnieszka Wajda
Tytuł: Niedźwiadek szuka przyjaciół
Wydawnictwo: Dwukropek
Wydanie: I
Data wydania: 2021-03-24
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 9788381413237
Liczba stron: 24
Ocena: 10/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Wielka Księga Dinozaurów – Magdalena Marczewska

Wielka Księga Dinozaurów – Magdalena Marczewska

Kasiamaj 4, 2021

Wielka Księga Dinozaurów – Magdalena Marczewska Czy Wasze maluchy kochają dinozaury? Mam wrażenie, że większość dzieci przeżywa fascynację tymi prehistorycznymi…

dummy-img

KOMIKS – HILDA I NOCNY OLBRZYM

Szkrabajekmaj 7, 2020

Komiksy dla dzieci powinnam mieć dawno za sobą, ale obok Hildy i nocnego olbrzyma nie da się przejść obojętnie. Tak było i…

Czy wiesz, że zwierz… – Basia Szymanek

Czy wiesz, że zwierz… – Basia Szymanek

Szkrabajekwrz 9, 2021

Czy wiesz, że zwierz… – Basia Szymanek Książki o zwierzętach cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i ich rodziców. To…

dummy-img

Marzenie Zuzi – Anna Potyra

Kasiasie 3, 2020

W serii Zuzia i Dobre Wróżki ukazało się już kilka pięknie wydanych i niezwykle ilustrowanych książeczek. Są to małe opowiastki…

Pan Widmowej Wyspy – Brandon Mull

Pan Widmowej Wyspy – Brandon Mull

Szkrabajekwrz 12, 2022

Baśnie, bajki i legendy, co jest w nich takiego, że nawet dorośli czytelnicy chętnie po nie sięgają? Co przyciąga nas…