Kocia Szajka i tajemnica zniknięcia śledzi – Agata Romaniuk

Date
kwi, 16, 2021

Kocia Szajka i tajemnica zniknięcia śledzi – Agata Romaniuk

Kocia Szajka rządzi!

Dobra, skoro już podzieliłam się z wami tym odkryciem, przejdę do bardziej szczegółowej opinii. Pomimo tego, że wiosen mi przybywa, a nie ubywa, bawiłam się przy lekturze tej książki doskonale! Nie spodziewałam się, że komedia kryminalna dla dzieci może być aż tak dobra. Przeczytałam książkę Agaty Romaniuk w jeden wieczór, chichocząc pod nosem, czym przyciągałam dziwne spojrzenia domowników. Jak, książka dla dzieci, dodatkowo o kotach, a ja nie mogę powstrzymać łez ze śmiechu? Dorosła kobieta? Oto jak „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi” działa na czytelników.

Ekipa Kociej Szajki na stałe zadomowiła się w moim czytelniczym serduchu i gdy nadejdzie czas, z radością podsunę tę książkę mojemu synowi, który pomimo młodego wieku, wyraził zainteresowanie lekturą. Jednak najpierw to ja przechwycę wszystkie nowe części serii i przeczytam je z nieskrywaną radością. Od Agaty Romaniuk powinni uczyć się inni twórcy, którzy piszą komedie kryminalne. Przeczytałam ich wiele i przyznam z bólem serca, że jeszcze tak dobrego, jak „Kocia Szajka i zagadka zaginięcia śledzi” nie spotkałam.

Co się dzieje w Cieszynie? Ze sklepu Społem zostają ukradzione…śledzie! I to w dniu, kiedy na przyjęciu w ratuszu, miały pojawić się słynne kanapeczki z tym rybim przysmakiem. Poinformowana zostaje komenda miejska policji, a sprawą zajmuje się sam komendant, pan Ludwik Psota, do pomocy angażując młodszą aspirantkę Walerkę Koczy. Oboje natychmiast ruszają na miejsce zbrodni, ale okazuje się, że do pomocy będą potrzebowali Komandosa i jego bandy. Jak można się domyślić to nie ludzie, ale koty. Czy Kociej Szajce uda się rozwikłać tajemnicę zniknięcia śledzi?

Jeżeli miałabym usunąć jakiś fragment, zdanie czy słowo z książki, nie wybrałabym nic. Wszystko do siebie idealnie pasuje, tworząc ciekawa i zabawną całość, która niesamowicie wręcz intryguje. Wszystkie wątki zostały poprowadzone z niesamowitą gracją i humorem. Oddanie śledztwa w łapy kotów jest posunięciem dziwnym, ale nie w przypadku, kiedy to drużyna Komandosa przejmuje stery. Te koty nie dadzą się zwieść na manowce. Ich śledztwo jest pełne przygód, zadziwiających i zabawnych przesłuchać, zwrotów akcji, a zakończenie? To ukoronowanie całej historii jak ta przysłowiowa wisienka na torcie.

Zwróćcie uwagę na cudowne, zabawne, groteskowe ilustracje autorstwa Malwiny Hajduk. Jej dzieła idealnie pasują do tekstu, obrazują wszystkie wydarzenia. Uwielbiam takie kanciasty styl.

Ekipa Kociej Szajki to prawdziwy majstersztyk, jeżeli chodzi o kreację bohaterów. Rozkoszowałam się (tak i śmiałam, ale śmiech towarzyszył mi podczas lektury całej książki) poznając ich po kolei. Każdy z kocich bohaterów prezentuje ze sobą zestaw innych cech, przerysowanych, ale dzięki temu czyta się o nich świetnie. Poznajcie Morfeusza, Lolę, dwóch Pikselów, Poziomkę, Bronkę oraz szefa całej ekipy, Komandosa, który chciał zrobić ze swojej załogi prawdziwych kocich zbirów. Z jakim skutkiem? Przekonajcie się sami, sięgając po książkę Agaty Romaniuk.


Autor: Agata Romaniuk
Ilustrator: Malwina Hajduk
Tytuł: Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi
Seria i nr tomu: Kocia Szajka
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Wydanie: I
Data wydania: 2021-03-24
Kategoria: literatura dziecięca, 9-12
ISBN: 9788326836435
Liczba stron: 126
Ocena: 8/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Dungeons & Dragons. Księga gry

Dungeons & Dragons. Księga gry

Kasiamaj 10, 2023

Dungeons&Dragons, w Polsce czasem występujące pod nazwą „Lochy i Smoki” to jedna z legendarnych gier fantasy, gdzie gracz ma za…

Drużyna ze śmietnika powraca!

Drużyna ze śmietnika powraca!

Kasiawrz 27, 2022

Drużyna ze Świetnika powraca! Sięgnijcie po dziko zabawne opowiadania Marcina Mortki z ilustracjami Łukasza Silskiego. O powieści ze Świetnika to zbiór…

Awantura w bajkach – Agnieszka Olejnik

Awantura w bajkach – Agnieszka Olejnik

Bujaczeklut 9, 2021

Awantura w bajkach – Agnieszka Olejnik – Oddanie wam naszych magicznych akcesoriów jest… jest zwyczajnie niemożliwe. – A dlaczego? […]…

Złote rękawice Arachne – Stella Terakson

Złote rękawice Arachne – Stella Terakson

Szkrabajekmar 19, 2021

Złote rękawice Arachne – Stella Terakson Mity greckie jawią Wam się jako nudne? Dzieci nie chcą ich znać, a nauczyciel…

Niezwykły Święty Mikołaj – Sven Nordqvist

Niezwykły Święty Mikołaj – Sven Nordqvist

Szkrabajekgru 18, 2020

Niezwykły Święty Mikołaj – Sven Nordqvist Seria o Pettsonie i Findusie to przykład raczej niecodziennego pomysłu na literaturę dziecięcą. Staruszek…