Kocia Szajka i tajemnica zniknięcia śledzi – Agata Romaniuk

Date
kwi, 16, 2021

Kocia Szajka i tajemnica zniknięcia śledzi – Agata Romaniuk

Kocia Szajka rządzi!

Dobra, skoro już podzieliłam się z wami tym odkryciem, przejdę do bardziej szczegółowej opinii. Pomimo tego, że wiosen mi przybywa, a nie ubywa, bawiłam się przy lekturze tej książki doskonale! Nie spodziewałam się, że komedia kryminalna dla dzieci może być aż tak dobra. Przeczytałam książkę Agaty Romaniuk w jeden wieczór, chichocząc pod nosem, czym przyciągałam dziwne spojrzenia domowników. Jak, książka dla dzieci, dodatkowo o kotach, a ja nie mogę powstrzymać łez ze śmiechu? Dorosła kobieta? Oto jak „Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi” działa na czytelników.

Ekipa Kociej Szajki na stałe zadomowiła się w moim czytelniczym serduchu i gdy nadejdzie czas, z radością podsunę tę książkę mojemu synowi, który pomimo młodego wieku, wyraził zainteresowanie lekturą. Jednak najpierw to ja przechwycę wszystkie nowe części serii i przeczytam je z nieskrywaną radością. Od Agaty Romaniuk powinni uczyć się inni twórcy, którzy piszą komedie kryminalne. Przeczytałam ich wiele i przyznam z bólem serca, że jeszcze tak dobrego, jak „Kocia Szajka i zagadka zaginięcia śledzi” nie spotkałam.

Co się dzieje w Cieszynie? Ze sklepu Społem zostają ukradzione…śledzie! I to w dniu, kiedy na przyjęciu w ratuszu, miały pojawić się słynne kanapeczki z tym rybim przysmakiem. Poinformowana zostaje komenda miejska policji, a sprawą zajmuje się sam komendant, pan Ludwik Psota, do pomocy angażując młodszą aspirantkę Walerkę Koczy. Oboje natychmiast ruszają na miejsce zbrodni, ale okazuje się, że do pomocy będą potrzebowali Komandosa i jego bandy. Jak można się domyślić to nie ludzie, ale koty. Czy Kociej Szajce uda się rozwikłać tajemnicę zniknięcia śledzi?

Jeżeli miałabym usunąć jakiś fragment, zdanie czy słowo z książki, nie wybrałabym nic. Wszystko do siebie idealnie pasuje, tworząc ciekawa i zabawną całość, która niesamowicie wręcz intryguje. Wszystkie wątki zostały poprowadzone z niesamowitą gracją i humorem. Oddanie śledztwa w łapy kotów jest posunięciem dziwnym, ale nie w przypadku, kiedy to drużyna Komandosa przejmuje stery. Te koty nie dadzą się zwieść na manowce. Ich śledztwo jest pełne przygód, zadziwiających i zabawnych przesłuchać, zwrotów akcji, a zakończenie? To ukoronowanie całej historii jak ta przysłowiowa wisienka na torcie.

Zwróćcie uwagę na cudowne, zabawne, groteskowe ilustracje autorstwa Malwiny Hajduk. Jej dzieła idealnie pasują do tekstu, obrazują wszystkie wydarzenia. Uwielbiam takie kanciasty styl.

Ekipa Kociej Szajki to prawdziwy majstersztyk, jeżeli chodzi o kreację bohaterów. Rozkoszowałam się (tak i śmiałam, ale śmiech towarzyszył mi podczas lektury całej książki) poznając ich po kolei. Każdy z kocich bohaterów prezentuje ze sobą zestaw innych cech, przerysowanych, ale dzięki temu czyta się o nich świetnie. Poznajcie Morfeusza, Lolę, dwóch Pikselów, Poziomkę, Bronkę oraz szefa całej ekipy, Komandosa, który chciał zrobić ze swojej załogi prawdziwych kocich zbirów. Z jakim skutkiem? Przekonajcie się sami, sięgając po książkę Agaty Romaniuk.


Autor: Agata Romaniuk
Ilustrator: Malwina Hajduk
Tytuł: Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi
Seria i nr tomu: Kocia Szajka
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Wydanie: I
Data wydania: 2021-03-24
Kategoria: literatura dziecięca, 9-12
ISBN: 9788326836435
Liczba stron: 126
Ocena: 8/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Mam 4 latka. Historyjki w sam raz dla mnie

Mam 4 latka. Historyjki w sam raz dla mnie

Kasiasty 6, 2022

Mam 4 latka. Historyjki w sam raz dla mnie Kocham opowieści Disneya – książeczki są cudowne, a historie, które można…

100 zabaw i zadań dla każdego

100 zabaw i zadań dla każdego

Szkrabajeksty 4, 2023

Wakacje. Czas słońca, zabawy i… nudy. Czasami pogoda krzyżuje wakacyjne plany. Częściej jednak dzieci dysponujące dużą ilością wolnego czasu po…

dummy-img

Dan Brown dzieciom

Bujaczeklut 21, 2020

Dan Brown, autor międzynarodowych bestsellerów, debiutuje jako pisarz dla dzieci! Już we wrześniu w Stanach Zjednoczonych i w kilkudziesięciu innych…

dummy-img

Guzikowa książka Sally Nicholls, Bethan Woollvin

Szkrabajekmar 25, 2020

“Guzikowa książka” Sally Nicholls to nowa propozycja od wydawnictwa Nasza Księgarnia przeznaczona dla najmłodszych. Razem z moją prawie dwuletnią córką…

Mój pierwszy zegar – Rhea Gaughan, Mara vad der Meer, Natalie Munday, Kylie Hamley 

Mój pierwszy zegar – Rhea Gaughan, Mara vad der Meer, Natalie Munday, Kylie Hamley 

Szkrabajekgru 19, 2020

Książeczka, o której Wam dzisiaj opowiem, jest w twardej oprawie. Przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 3 do 5…