Tumfacek i zbieg okoliczności – Jakub Garstka

Date
kwi, 07, 2021

Tumfacek i zbieg okoliczności – Jakub Garstka

Książka „Tumfacek i zbieg okoliczności”, wydana nakładem wydawnictwa Adamada to opowieść niecodzienna. Może nie przyciąga wzroku, ale jeżeli buszujecie trochę po sieci, w poszukiwaniu wartościowych i ciekawych historii przeznaczonych dla najmłodszych, to ten tytuł znacie.

Tumfacek, Ścinek, Ółek, Szczętutka, Kopinka i bracia Mifkowie to przedziwne stworki, które zajmują się… właśnie, czym? Zamieszkują domy i to oni odpowiedzialni są za przestawianie przeróżnych rzeczy, stukanie w nocy. To przez nich giną pojedyncze skarpetki z pary. Nasi bohaterowie psocą i rozrabiają, przysparzają nam mniejszych czy większych kłopotów, ale są oddanymi przyjaciółmi. „Tumfacek i zbieg okoliczności” to zbiór opowiadań, dzięki którym poznamy przeróżne historia z życia grupy bohaterów.

Nie spodziewałam się, iż ten zbiór opowiadań tak mi się spodoba. Musicie wiedzieć, że „Tumfacek i zbieg okoliczności” to lektura podzielona na rozdziały i chociaż można każdy z nich traktować jako osobną historię, to jednak o wiele lepiej przeczytać całą opowieść na raz. To kolejna książka, którą czytałam z zapartym tchem i coraz większą ciekawością. Każda z historii, którą napisał Jakub Gartska, jest ciekawa, zabawna i ma w sobie to coś, co sprawia, że trudno o niej zapomnieć. Autor obiecał, że jeszcze powrócimy do bohaterów, a ja trzymam za słowo i wypatruje kolejnych części przygód Tumfacka i jego przyjaciół.

Podczas lektury „Tumfacka i zbiegu okoliczności” można na nowo poczuć się dzieckiem, odkryć w sobie tę radość i zatopić się w lekturze. Na uwagę zasługują przepiękne ilustracje, które są niesamowicie szczegółowe. Nigdy nie wyobraziłabym sobie bohaterów książki w tak groteskowy sposób. W ich dziwności można odnaleźć humor i urok. Niezwykłym plusem tych historii jest fakt, że pomagają dzieciom oswoić lęki. Bohaterowie boją się czegoś nieznanego, a uciekinier sprawia, że stawiają płot, który odgradza ich od świata. Czy słyszeliście kiedykolwiek tajemnicze stukanie, pukanie szafach? Dlaczego pojedyncze skarpety się gubią, zostawiając swoją parę? Na te pytania szukaliście odpowiedzi wy, będąc w młodym wieku i to samo robią wasze pociechy. Nieodgadnione hałasy mogą powodować u dzieci lęk, a jeżeli dowiedzą się, że sprawcą jest przedziwny, mały miłośnik słowa pisanego, mogą uporać się ze strachem.

„Tumfacek i zbieg okoliczności” rozwija wyobraźnię, bawi i uczy. Nadaje się do czytania zarówno przed snem, ale także rewelacyjnie sprawdzi się jako jedna z pierwszych, samodzielnych lektur naszej pociechy.


Autor: Jakub Garstka

Ilustrator: Adam Pękalski

Tytuł: Tumfacek i zbieg okoliczności

Wydawnictwo: Adamada

Wydanie: I

Data wydania: 2020-05-07

Kategoria: literatura dziecięca

ISBN: 9788374208413

Liczba stron: 64

Ocena: 7/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Babciu, dziadku, jak to wtedy było.

Babciu, dziadku, jak to wtedy było.

Szkrabajeklis 29, 2021

Babciu, dziadku, jak to wtedy było. Najtrudniejszym zadaniem, jakie może postawić sobie twórca zabawek, gier i wszelkiej maści rozrywek, jest…

Zapowiedź: Dusia i Psinek Świnek. Wtorek ze słoniem.

Zapowiedź: Dusia i Psinek Świnek. Wtorek ze słoniem.

Kasiasie 16, 2021

Do czajnika zakrada się Fioletowy Słoń. I to nieznośne słonisko kłamie, aż mu się z trąby kurzy! Ale tatuś Dusi…

Pierwsza gra. Przyjaciele

Pierwsza gra. Przyjaciele

Szkrabajekcze 4, 2021

Pierwsza gra. Przyjaciele Gry dla dwulatków to nowa jakość wśród gier towarzyskich. Zazwyczaj uczestnikami rozgrywek mogą być dzieci starsze. Tym…

Zdecydowanie nie lubię zimy – Fiona Barker

Zdecydowanie nie lubię zimy – Fiona Barker

Kasiagru 20, 2022

Zdecydowanie nie lubię zimy – Fiona Barker Nie wszyscy lubią zimę, chociaż jest ona piękna. Najzimniejsza pora roku to wspaniały…

dummy-img

DZIEWCZĘTA MYŚLĄ O WSZYSTKIM – CATHERINE TIHMMESH

Szkrabajekmaj 6, 2020

Tytuł: Dziewczęta myślą o wszystkim. Genialne wynalazki genialnych kobiet Autor:  Catherine Tihmmes Ilustracje: Melissa Sweet Tłumaczenie: Justyna Grzegorczyk Seria: XXX…