Tajemniczy ktoś – Klaudia Piróg

Date
mar, 25, 2021

Tajemniczy ktoś – Klaudia Piróg

Od pewnego czasu zauważyłam, że o wiele lepiej mi pisać i poznawać historyjki dla dzieci, niż te przeznaczona dla mojej grupy wiekowej. „Tajemniczy ktoś” to ciekawa, kartonowa książeczka, która małego czytelnika rozbawi i zaintryguje. Dlaczego? O tym wam zaraz opowiem!

Poznajcie Sowę Annę, która mieszka we wspaniałej dziupli z jedenastoma pokojami. Jednak dręczona samotnością, zdecydowała się jeden z nich wynająć. Dla kogoś to ciepły kąt, a dla niej jedno pomieszczenie mniej do czyszczenia. Tajemniczy lokator nie pokazuje się Annie na oczy, a ona, wiedziona ciekawością, postanawia pójść do jego pokoju. Gdy przez drzwi słyszy tajemnicze odgłosy, boi się. Pomimo tego zdobywa się na odwagę i wchodzi do wynajmowanego pokoju. Okazuje się, że lokatorem jest pająk Andrzej, który jest bardzo nieśmiały.

Dlaczego ta króciutka książeczka jest tak wyjątkowa? Autorka niezwykle zgrabny sposób dotyka tematu samotności, która dotyka coraz więcej osób. Nasza bohaterka wynajmuje jeden pokój i intryguje ją to, że lokator nie wyszedł, chociaż na chwilę. Gdy Anna i Andrzej już się poznają, nawiązują dobrą znajomość, która z czasem przechodzi w przyjaźń. Bohaterka czuje się samotna w swojej wielkiej dziupli.

To nie jest jedyny temat, który poruszyła w swojej książce autorka. Kinga Piróg postanowiła pokazać, Anna walczy z własnym strachem i zdobywa się na odwagę, aby pierwsza wyjść z inicjatywą. Pająk okazał się bardzo nieśmiały, również obawiał się pierwszego spotkania z najemczynią. Czytając tę książeczkę dzieciom, pokazujemy im, że każdego może dotknąć samotność, a co więcej, uwrażliwiamy je na to, by dostrzegali takich ludzi w swoim otoczeniu. Bohaterka pokonuje też własne lęki. Wszyscy się czegoś boimy, dzieci również bywają nieśmiałe, bojaźliwe. W tej historyjce Anna przełamuje własne obawy, a Andrzej również wychodzi poza własną strefę komfortu. Pokonywanie własnych słabości to nie jest nic złego, wręcz odwrotnie – to bardzo pozytywna rzecz.

Niezwykle urzekły mnie w tej książce ilustracje – dopracowane, urocze, dopasowane do treści i tego, jak żyję sowa, która przecież jest zwierzęciem nocnym. Szata graficzna nie jest mroczna ani przerażająca, ale rzekłabym, iż uspokaja i wprowadza w taki senny nastrój. Cały tekst pisany jest wierszem, który dobrze się czyta, a wiadomo, że dzieci uwielbiają takie rymowane, płynne historie.

„Tajemniczy ktoś” to książeczka, na którą warto zwrócić uwagę.


Autor: Klaudia Piróg
Ilustrator: Małgorzata Herrera
Tytuł: Tajemniczy ktoś
Wydawnictwo: Dziwimisie
Wydanie: I
Data wydania: 2021-01-21
Kategoria: literatura dziecięca
ISBN: 9788395938115
Liczba stron: 26
Ocena: 8/10


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Porwanie królewny Witolda Wojtkiewicza – Justyna Mrowiec, Marta Dobrowolska – Kierył

Porwanie królewny Witolda Wojtkiewicza – Justyna Mrowiec, Marta Dobrowolska – Kierył

Szkrabajekmar 29, 2021

Porwanie królewny Witolda Wojtkiewicza – Justyna Mrowiec, Marta Dobrowolska – Kierył Książka wpadła w moje ręce i trochę się przeraziłam.…

Zapowiedź: “Plotki o zwierzętach”

Zapowiedź: “Plotki o zwierzętach”

Kasiasie 25, 2021

Książka, której głównym zadaniem jest obalenie powszechnych, dziwnych, czasem zabawnych, ale niekiedy także krzywdzących mitów na temat biologii zwierząt –…

Zapowiedź: Antek z babcią na dnie morza

Zapowiedź: Antek z babcią na dnie morza

Szkrabajekgru 29, 2023

Część pierwsza przygód małego Antona i jego babci. W tej opowieści udają się aż na samo dna morza, aby znaleźć…

Ekologia bez tajemnic – Magda Maciak

Ekologia bez tajemnic – Magda Maciak

Szkrabajeklis 19, 2020

Ekologia bez tajemnic – Magda Maciak Miłość do przyrody warto zaszczepiać w dzieciach od najmłodszych lat, bo przecież czym skorupka…

Baśnie Hansa Christiana Andersena

Baśnie Hansa Christiana Andersena

Kasialut 24, 2021

Baśnie Hansa Christiana Andersena Uwielbiam baśnie. To na tych klasycznych historiach się wychowałam. To je czytałam w nocy, schowana pod…