Przyjaciel Północy

Przyjaciel Północy – Ilona Wiśniewska

Date
lis, 13, 2023
Comments
Możliwość komentowania Przyjaciel Północy – Ilona Wiśniewska została wyłączona

„Przyjaciel Północy” to książka, która zabiera nas w fascynującą podróż na daleki Spitsbergen, gdzie arktyczne lato i niezwykła przyroda stają się tłem dla emocjonujących przygód dwunastoletniego Daniela. Autorce, Ilonie Wiśniewskiej, udało się połączyć w swojej historii elementy przygodowej opowieści z naukowym przekazem o naturze, klimacie i ekologii, tworząc jednocześnie sympatycznego bohatera, który staje się przewodnikiem po tym fascynującym świecie.

O czym jest książka

Powieść rozpoczyna się od wakacji Daniela u swojej ciotki na Spitsbergenie, gdzie miał spędzić spokojne dni w otoczeniu przyrody i rodziny. Jednak okazuje się, że na tej arktycznej wyspie nie brakuje tajemnic i niebezpieczeństw. Kłusownicy zabijają niedźwiedzie polarne, a lokalna policja jest bezradna. Daniel postanawia z ciotką, która jest dziennikarką, rozwiązać tę kryminalną zagadkę. Książka przekazuje czytelnikowi nie tylko fantastyczną fabułę, ale także wiedzę o przyrodzie, zwierzętach arktycznych i wyjątkowych warunkach życia na Spitsbergenie. Autorka w ciekawy sposób łączy fikcję z rzeczywistością, co czyni lekturę nie tylko ciekawą, ale i edukacyjną.

Moja opinia i przemyślenia

„Przyjaciel Północy” to niezwykle udana próba połączenia literatury przygodowej z edukacją przyrodniczą. Ilona Wiśniewska wykreowała bohatera, z którym młodzi czytelnicy łatwo się zidentyfikują. Daniel jest chłopcem ciekawskim i empatycznym, kocha przyrodę, co czyni go sympatycznym i autentycznym bohaterem. Jednym z licznych atutów książki są sugestywne opisy arktycznej wyspy, jej piękna i surowości. Czytelnik przenosi się wraz z bohaterem w niezwykłą podróż po Spitsbergenie, poznając jego wyjątkową faunę i florę. Autorka doskonale wprowadza nas w wykreowany przez siebie świat, w pełni wykorzystując potencjał wybranych krajobrazów.

Kryminalna intryga dodaje książce dynamiki i wzbudza w czytelnikach wiele emocji. Zagadka kłusowników oraz próba ich ujęcia stanowią ciekawy wątek, który trzyma czytelnika w napięciu. To historia, która zachęca do rozważań nad ekologią, ochroną przyrody i jej znaczeniem. Jednak warto zaznaczyć, że książka jest adresowana przede wszystkim do młodszych czytelników, zwłaszcza w wieku Daniela, choć z pewnością może również zainteresować dorosłych. Dla dzieci to nie tylko emocjonująca opowieść, ale także okazja do nauki i zrozumienia, jak ważne jest zachowanie równowagi w przyrodzie.

Podsumowanie

„Przyjaciel Północy” Ilony Wiśniewskiej to wyjątkowa książka, która łączy przygodową fabułę z naukowym przekazem o przyrodzie i ekologii. Daniel, główny bohater, wraz z czytelnikami wyrusza w niezwykłą podróż na Spitsbergen, gdzie staje się uczestnikiem emocjonujących przygód i poznaje tajemnice arktycznej wyspy. Książka jest pełna ekscytujących zwrotów akcji, co sprawia, że stanowi doskonałą propozycję dla młodszych czytelników, ale również dla tych, którzy cenią sobie literaturę przygodową z przekazem. To lektura, która zachęca do zainteresowania się przyrodą i troski o nią, a jednocześnie dostarcza rozrywki i wrażeń związanych z niezwykłą podróżą na Północ.


Autor: Ilona Wiśniewska
Ilustrator: Mariusz Andryszczyk
Tytuł: Przyjaciel Północy
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Wydanie: I
Data wydania: 2022-02-09
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788326838613
Liczba stron: 320


Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi.

Related Posts


Przeczytaj również

Nowe książeczki z serii Hela Sama

Nowe książeczki z serii Hela Sama

Kasialut 8, 2023

Hela sama. Sprząta zabawki Hela sama. Dzieli się z innymi Hela sama. Myje głowę Hela sama. Zostaje z dziadkami Już…

Tajemnica Lost Lake

Tajemnica Lost Lake

Kasiapaź 2, 2023

“Tajemnica Lost Lake” opowiada dwie równoległe historie o dwóch parach sióstr. Fiona i Arden żyją we współczesnym świecie, a rodzina…

Smery i Jajko. Komiks

Smery i Jajko. Komiks

Szkrabajeklut 15, 2022

Smerfy zna każdy. Czy każdy je lubi, trudno powiedzieć, ale na pewno mają więcej zwolenników, bo wciąż pojawiają się nowe…

Ulubieni bohaterowie z dzieciństwa – subiektywne zestawienie

Ulubieni bohaterowie z dzieciństwa – subiektywne zestawienie

Szkrabajekwrz 28, 2020

Dzieciństwo po latach staje się taką szkatułką pełną wspomnień, marzeń na różnych etapach niespełnienia, doświadczeń, zaskoczeń i odkryć. Jest zamieszkała…

Zapowiedź: Malinka Wombat i Klops

Zapowiedź: Malinka Wombat i Klops

Kasiawrz 2, 2023

Malinka Wombat mierzy czterdzieści centymetrów (z kokardą trochę więcej). I mierzy wysoko – marzy o tym, by zostać uznaną reporterką.…