Wybór wierszy – Jan Brzechwa

Wybór wierszy – Jan Brzechwa

Wybór wierszy – Jan Brzechwa

Wiersze Jana Brzechwy należą do kanonu poezji dziecięcej od bardzo dawna. Wychowują się na nich kolejne pokolenia młodych Polaków i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Ponadczasowy humor, mądre przesłania oraz przywiązanie do tego, co znane sprawiają, że kolejne wznowienia wierszy Brzechwy znikają z półek księgarskich.

Nie ma chyba wśród dorosłych Polaków nikogo, kto nie znałby „Kaczki-dziwaczki”, „Samochwały”, „Kłamczuchy” czy „Lenia”. Nic więc dziwnego, że wiersze te znalazły się także w nowym wyborze wierszy wydanym przez Wydawnictwo Olesiejuk. Znajdziemy tu także cały cykl krótkich fraszek o zwierzętach z zoo, „Kwokę”, „Żabę” i „Hipopotama”. Oprócz tych doskonale znanych utworów, w tomiku znalazło się kilka rzadziej drukowanych, jak „Natka- szczerbatka”, „Ciaptak”, „Babulej i Babulejka”.

Czytając po raz kolejny ulubione wiersze Jana Brzechwy, zwróciłam jednak uwagę, że choć mnie nadal bawią, to nie wszystkie będą zrozumiałe dla współczesnego dziecka, gdyż zmienia się świat, w którym żyjemy. Z tego też powodu wiersze Jana Brzechwy warto czytać wspólnie z dziećmi, by po lekturze porozmawiać o zagadnieniach poruszanych w utworze. Dotyczy to zwłaszcza tekstów ośmieszających ludzkie wady, takich jak „Leń”, „Pytalski”, „Brudas”.

Książka Wydawnictwa Olesiejuk została bardzo starannie wydana: twarda oprawa, mocne, zszywane kartki gwarantują dużą żywotność książki. Bezszeryfowa czcionka i matowy papier sprzyjają dyslektykom. Na osobne omówienie zasługują zabarwione humorem i stylizowane na dziecięce malunki ilustracje Katarzyny Majewskiej, które świetnie dopełniają pełne dowcipu wiersze Brzechwy.

Anna Kruczkowska


Autor: Jan Brzechwa

Ilustrator: Katarzyna Majewska

Tytuł: Wybór wierszy

Wydawnictwo: Olesiejuk

Wydanie: 1

Data wydania: 2020-11-10

Kategoria: dla dzieci

ISBN: 978-83-66320-00-0

Liczba stron: 48

Ocena: 8/10


Dodaj komentarz

Close Menu