Penny Pepper. Luzik! Nic się nie stało – Ulrike Rylance

Date
mar, 07, 2021

Penny Pepper. Luzik! Nic się nie stało – Ulrike Rylance

Ach! Jakże uwielbiam, gdy książeczką dla dzieci prowadzone są w formie swoistego pamiętnika, pełnego ilustracji oraz zapisków. Właśnie w takiej formie jest przedstawiona historia 10-letniej detektywki Penny Pepper, która w swojej pierwszej sprawie… jest podejrzaną!

W śledztwo Penny wciągnęłam się już od pierwszej strony, które pożera się w zastraszającym tempie. Wszystko to za sprawą wspomnianej formy – roi się tutaj od rysunków bohaterki, a i czcionka jest całkiem spora oraz… niesamowicie humorystycznej narracji (i często bardzo dosadnej). Penny po prostu nie da się pokochać, jest niezwykle prawdziwa, zabawna i rezolutna, a jej postrzeganie świata iście dziecięce. I jeszcze ta miłość do szczeniaczków oraz marzenie o zostaniu znaną detektywką – rozkosz w czystej postaci!

Samo śledztwo jest nadzwyczaj pasjonujące i potrafi być niebywale zaskakujące, choć nie dotyczy sprawy mrożącej krew w żyłach. Penny musi odnaleźć psa Dżastina, o którego porwanie zostaje posądzona – wszak dziewczynka się w nim dosłownie zakochała. Aby udowodnić swoją niewinność, szuka tropów, a towarzyszy jej zgraja równie interesujących postaci i… mnóstwo, mnóstwo przygód, które możemy śledzić nie tylko w treści, ale i w rysunkach, które często słowa Penny wyśmienicie dopełniają lub podsumowują.

Zatrzymajmy się jeszcze chwilkę przy ilustracjach, bo są po prostu IDEALNE. Lisa Hänsch, która popełniła dla tej książki rysunki, idealnie odwzorowała klimat całości – bohaterów, wydarzenia oraz całą resztę, podkreślając humorystyczny – lub absurdalny – wydźwięk danych sytuacji. To również jej zasługa, że cykl o Penny Pepper jest tak fantastyczny!

„Penny Pepper. Luzik! Nic się nie stało” to dopiero pierwszy tom serii, a już częstuje czytelnika mnóstwem rozrywki. Dawno nie spotkałam się z tak zabawną oraz realistyczną opowiastką o nastoletniej dziewczynce – i to w detektywistycznym wydaniu! Penny po prostu rozwala system i jestem przekonana, że każdy, kto sięgnie po tę serię, (a z całą pewnością po ten tom) będzie nią zachwycony (i Dżastinem, bo to fajny psiak). Polecam z całego serca!

Justyna Sikora


Autor: Ulrike Rylance

Ilustrator: Lisa Hänsch

Tłumaczenie: Joanna Borycka-Zakrzewska

Tytuł: Penny Pepper. Luzik! Nic się nie stało

Tytuł oryginalny: Penny Pepper. Alles kein Problem

Seria i nr tomu: Penny Peeper, tom 1

Wydawnictwo: RM

Wydanie: I

Data wydania: 2019

Kategoria: dla dzieci

ISBN: 978-83-7773-984-6

Liczba stron: 152

Ocena: 8/10


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Co robimy, gdy śpimy. Akademia mądrego dziecka. Chce wiedzieć więcej-Matteo Farinella

Co robimy, gdy śpimy. Akademia mądrego dziecka. Chce wiedzieć więcej-Matteo Farinella

Martapaź 8, 2022

Dni upływają nam na zabawie, nauce i pracy. Jedni działają wczesnym rankiem, inni zaś wolą nocne zadania. Bez względu na…

Bajka o lęku – Agnieszka Jucewicz

Bajka o lęku – Agnieszka Jucewicz

Szkrabajeksty 7, 2023

Książki dla dzieci zawsze urzekają mnie prostotą z jaką autorzy poruszają ciężkie tematy. W przypadku “Bajki o lęku” Agnieszki Jucewicz…

Mopsik, który chciał zostać syrenką – Bella Swift

Mopsik, który chciał zostać syrenką – Bella Swift

Szkrabajekcze 18, 2021

Mopsik, który chciał zostać syrenką – Bella Swift Oj, Peggy, tytułowy mopsik z cyklu Belly Swift, to jest przekochane zwierzątko,…

Nierozłączki. Skazane na balet – Annie Barrows

Nierozłączki. Skazane na balet – Annie Barrows

Szkrabajeklis 24, 2020

Nierozłączki. Skazane na balet – Annie Barrows   Giselle wydaje się na tyle fascynująca, że Lilka i Pestka muszą, ale…

Pucio. Puzzle. Co słychać?

Pucio. Puzzle. Co słychać?

Kasiasty 12, 2021

Pucio jest już klasykiem. Znają go dzieci i dorośli. Pomógł nie tylko mi oraz mojemu synkowi, ale i innym milusińskim,…