Łapa w górę – Ewa Zgrabczyńska

Date
kwi, 18, 2021

Łapa w górę – Ewa Zgrabczyńska

Jak wygląda świat oczami psa? A dokładnie dwoma parami oczu młodych łajek, które przybyły z syberyjskiej tajgi do domu w polskim lesie?

Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego zoo, słynąca z bezpardonowej walki o życie przemycanych z zagranicy tygrysów, stworzyła barwną opowieść dziejącą się w polskim lesie.

Bohaterami książki są dwie młode łajki, syberyjskie psy, słynące z wierności i oddania człowiekowi.

Mała Łajma i jej większy brat Nord muszą przyzwyczaić się do nowego domu, zaprzyjaźnić z dwoma dorosłymi psami, które już tam mieszkają i poznać las, znacznie różniący się od ich rodzinnej tajgi. W trakcie codziennych wycieczek przeżywają mnóstwo przygód, spędzają noc w nieznanym miejscu, wzbogacają swoją wiedzę na temat zwierząt mieszkających w polskich lasach. To ich oczami dzieci poznają dziki, borsuki, jenoty, wydry i mnóstwo innych żyjątek. Młodzi miłośnicy przyrody dowiadują się też, że człowiek nie zawsze jest przyjacielem zwierząt. Mają okazję przeczytać opowieść skrzywdzonego psa, uczestniczyć w obławie na kłusowników, czy dowiedzieć się, czy wilki naprawdę są takie groźne.

Las widziany oczami psów, a opisany przez Ewę Zgrabczyńską jest wielowymiarowy i bogaty. Zwierzęta rządzą się swoimi prawami i nie należy w ich świat ingerować. Autorka ustami starych psów przekazuje młodym czytelnikom miłość do przyrody, szacunek dla zwierząt oraz sporą dozę konkretnej wiedzy z zakresy zoologii.

Książka napisana jest ładnym językiem. Zrozumiałym dla młodego czytelnika, ale nie infantylnym, dzięki czemu lektura sprawi przyjemność zarówno dziecku w wieku wczesnoszkolnym, jak i rodzicowi, który czytać będzie na głos dziecku przedszkolnemu. Podejrzewam, że już czterolatek z przyjemnością posłucha opowiadań o życiu lasu, można też z dzieckiem opisywać barwne ilustracje, które są ogromnym walorem książki.  Pozwalają one lepiej poznać zwierzęcych bohaterów, dodatkowo wszystkie zwierzęta są opisane na końcu książki.

Pozycja została starannie wydana, matowy papier nie odbija światła, kartki są zszywane. Odstępy między liniami są spore, co ułatwia czytanie. Niestety, czcionka jest szeryfowa, co nie sprzyja dyslektykom. To jest jednak niewielki mankament, który można wybaczyć wydawcy.

Anna Kruczkowska


Autor: Ewa Zgrabczyńska
Ilustrator: Katarzyna Urbaniak
Tytuł:Łapa w łapę. Sekretne życie leśnych zwierząt
Wydawnictwo: Znak emotikon
Wydanie: 1
Data wydania: 2021-01-02
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 978-83-240-5232-5
Liczba stron: 160 

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zapowiedź: Kleks. Nowy początek

Zapowiedź: Kleks. Nowy początek

Szkrabajeklis 27, 2023

Najpotężniejsze zaklęcie brzmi: „A co by było, gdyby…” Nie takie miały być te urodziny! Ada Niezgódka liczy na imprezę niespodziankę,…

dummy-img

Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z emocjami – Grzegorz Kasdepke

Kasialip 29, 2020

Z niektórymi emocjami niektórzy dorośli mają problem, a co dopiero dzieci, które dopiero poznają świat i zasady, które nim rządzą.…

Jak to ogarnąć? Praktyczny poradnik zarządzania szczęściem – Agnieszka Stefaniuk

Jak to ogarnąć? Praktyczny poradnik zarządzania szczęściem – Agnieszka Stefaniuk

Kasiapaź 8, 2020

Rodzie są bombardowani coraz to nowymi poradnikami. Jak wychować syna, a jak córkę. Czy wychowywać w domu, czy w placówkach?…

dummy-img

Wydawnictwo Nasza Księgarnia dołącza do akcji #zostańwdomu

Bujaczekkwi 10, 2020

Wydawnictwo Nasza Księgarnia chce dołączyć do akcji #zostańwdomu i pomóc Polakom przetrwać trudny czas społecznej kwarantanny. Wierzy, że gry planszowe…

Zuzia jeździ na nartach – Liane Schneider 

Zuzia jeździ na nartach – Liane Schneider 

Szkrabajeksty 4, 2021

Zuzia jeździ na nartach – Liane Schneider Zuzia jedzie z rodzicami w góry. Tak okazuje się, że Zuzia bardzo chce…