Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania – Izabela Jąderek

Date
mar, 29, 2024
Comments
Możliwość komentowania Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania – Izabela Jąderek została wyłączona

Sekretem dobrej książki poradnikowej dla dzieci jest jej prostota, ale też dogłębne poruszenie tematu. Tym bardziej, jeśli dotyka ona tematyki związanej z dojrzewaniem. Nie powinna być popełniona medycznymi terminami, niezrozumiałymi dla młodszego czytelnika, ani tym bardziej traktować pewnych tematów jako tabu czy wręcz odstraszać. Dlatego z przyjemnością zapoznałam się z książką „Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania”, gdyż spełniła one wszystkie te wymogi.

Cóż znajdzie młody czytelnik w tej książce? Przede wszystkim autorka, dr Izabeli Jąderek, zachęca młodzież do zapoznania się z własnym ciałem, bo nikt nie powinien go lepiej znać niż jego właściciel. I nikt lepiej nie zauważy różnic związanych z dojrzewaniem. Zauważa ona, że nie ma miejsc lepszych i gorszych, więc rozmawianie, oglądanie czy dotykanie własnego łokcia, czy warg sromowych powinno być dla nas tak samo odczuwalne psychicznie.

Co więcej, autorka niczego od czytelnika nie wymaga. Dba, by język był nie tylko dostosowany do możliwości poznawczych czytającego, ale też by nie był ofensywny. Przykładowo zwraca uwagę w jednym z rozdziałów, że „jeśli w przyszłości będziesz chciała urodzić dziecko”, a nie gdy je urodzisz. Mała różnica, a jednak tak wielka, że potrafi rzutować na przyszłość kobiety.

Bardzo podoba mi się, że książka każdą płeć traktuje jednakowo i że skierowała publikację do wszystkich. Podział książek na te „chłopięce” i „dziewczyńskie” mocno szkodzi tym, którzy mają problemy z określeniem swojej orientacji czy seksualności. A przecież dojrzewamy wszyscy, bez względu na to, kim się czujemy.

To samo, jeśli chodzi o budowanie relacji. Autorka nie pyta z kim, z jaką płcią czytelnik chce obcować, ale zauważa, jak ważne są relacje w ogóle, czym jest przyjaźń, flirt, zakochanie się i miłość. Zauważa także, jak bardzo obecny jest pośród nich świat wirtualny. Podoba mi się, że dużo jest w książce wzmianek o emocjach, potrzebach, ustalaniu granic, złości, która często dominuje w emocjach nastolatków. Emocje, w tym złość, nie są złe, tylko trzeba nauczyć się nią zarządzać i okazywać tak, żeby siebie i innych nie krzywdzić.

Oczywiście temat seksu także zawarty jest w tej publikacji, a razem z nim antykoncepcja, inseminacja, in vitro, aborcja. Autorka wielokrotnie zwraca uwagę, że sprawa seksualności i odpowiedzialności za nią dotyczy obojga w związku, a nie tylko jednej strony.

Technicznie książka jest bardzo dobrze podzielona na mniejsze akapity. Sporo w niej prostych ilustracji, tabel, wyróżnień, które przykuwają wzrok. Pod koniec każdego rozdziału jest miejsce na notatki oraz znajdują się słowniczek i ciekawe pytania do samodzielnego przemyślenia lub wyszukania w książce. Bardzo polecam, szczególnie dzieciom, które właśnie lub niedługo będą mierzyły się z dojrzewaniem.

Monika Kilijańska


Autor: Izabela Jąderek
Ilustrator: Zofia Dzierżawska
Tytuł: Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania
Wydawnictwo: Zwierciadło
Wydanie: I
Data wydania: 2024-03-27
Kategoria: popularnonaukowa dla dzieci
ISBN: 978-83-8132-524-0
Liczba stron: 256


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Woda. Akademia mądrego dziecka-Cécile Jugla, Jack Guichard

Woda. Akademia mądrego dziecka-Cécile Jugla, Jack Guichard

Martasie 1, 2021

Zachwycone twarze i uśmiechy, które z nich nie schodzą, towarzyszą nam ostatnio coraz częściej. Kto by pomyślał, że za sprawą…

Zapowiedź: Podlaskie bajki tralalajki

Zapowiedź: Podlaskie bajki tralalajki

Szkrabajekkwi 12, 2024

Jesteśmy na Podlasiu. Poznajcie anioła Dominika, Izabellę, Petronellę, Strugarellę, Truskawkową Księżniczkę, Kudłatka, konia Poldka i wiele innych barwnych postaci. Opowiedzą…

W jaskini brązowego misia – Yuval Zommer

W jaskini brązowego misia – Yuval Zommer

Kasiapaź 20, 2023

Są książki dla dzieci, które i dorosłego mogą wiele nauczyć. Do takich lektur zaliczana jest „W jaskini brązowego misia”. Nasz…

Tajemnica Lost Lake

Tajemnica Lost Lake

Kasiapaź 2, 2023

“Tajemnica Lost Lake” opowiada dwie równoległe historie o dwóch parach sióstr. Fiona i Arden żyją we współczesnym świecie, a rodzina…

Pierwiastki są wszędzie… ale czy potrafisz je znaleźć? Tu i tam: szukam! – Beata Szymanek, Ewa Podleś

Pierwiastki są wszędzie… ale czy potrafisz je znaleźć? Tu i tam: szukam! – Beata Szymanek, Ewa Podleś

Szkrabajekwrz 7, 2020

Sięgając do encyklopedii możesz przeczytać, że pierwiastek to podstawowe pojęcie chemiczne, posiadające dwa znaczenia. Jest on zatem rozumiany, jako zbiór…