Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka – Petr Horacek

Date
lis, 25, 2020

Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka – Petr Horacek

Jeżeli chodzi o świąteczne tytuły, to o wiele częściej sięgam po książeczki przeznaczone dla dzieci niż te, które bardziej odpowiadają mojej kategorii wiekowej. Cóż w tym dziwnego? Bajeczki mają w sobie niepowtarzalny urok, pełen magii i cudowności. Czytając je mojemu synkowi, wracam sama do moich młodzieńczych lat i odnajduję w sobie tamten światopogląd i postrzeganie świata. Jak można z łatwością zauważyć, rynek wydawniczy jest zalewany nowymi pozycjami. Jak wybrać tę niepowtarzalną? Czy Gąska Zuzia się do nich zalicza? Czy ma w sobie urok i magię, której tak nam brakuje?

Gąska Zuzia wybiera się w podróż. Chcę zdobyć gwiazdkę, którą zamierza umieścić na świątecznej choince. Jest Wigilia świąt Bożego Narodzenia, a drzewko bez tej najważniejszej ozdoby, nie jest aż tak cudowne. Bohaterka wpada jednak w kłopoty i tarapaty. Czy ze swojej wędrówki wyciągnie jakieś wnioski?

Co jest niezwykłego w Gąsce Zuzi i pierwszej gwiazdce? To, że jest to książka polsko-angielska. Każde zdanie w naszym rodzimym języku ma odpowiednik po angielsku. Podczas lektury tej opowieści dzieci mają styczność z obcym językiem, którego znajomość w dzisiejszych czasach jest niezbędna. Można powiedzieć, że lektura Gąski Zuzi i pierwszej gwiazdki to nauka przez zabawę – mały czytelnik najpierw słyszy zdanie, które rozumie, w języku, z którym ma styczność na co dzień, aby potem usłyszeć, jak brzmi inaczej. Tę książeczkę można również traktować jako pomoc do nauki polskiego, jeżeli nasze pociechy wychowują się w innym kraju, a rodzicom zależy, aby maluchy znały język ojczysty.

Wspomniałam o walorach naukowych książki, ale to nie jest jedyny plus tej opowieści. Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka to opowieść o przyjaźni, o tym, jaką niezwykłą wartość ma to uczucie. Gdy nasza bohaterka się gubi, jej towarzyszki zaczynają jej szukać, a gdy się odnajduję, wszyscy są z tego powodu bardzo szczęśliwi. Ta opowieść wywołuje uśmiech na twarzy i w sercu, a dzieci od małego poznają uroki przyjaźni. Uważam, że tę historię można śmiało czytać nawet najmłodszym dzieciom. Tekstu na stronie nie jest dużo i nie przysparza trudności w zrozumieniu. Można tę książeczkę podsunąć również tym, którzy rozpoczynają naukę samodzielnego czytania. Duże literki tylko w tym pomagają. Rzućcie również okiem na ilustracje – są urocze, piękne i czuć w nich magię.

Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka to piękna opowieść, która podbije wasze serca. Jeżeli chcecie poczuć magię zbliżających się świąt, to ta opowieść Wam w tym pomoże.


Autor: Petr Horacek

Tłumaczenie: Marta Tychmanowicz

Ilustrator: Petr Horacek

Tytuł: Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka

Tytuł oryginalny: Suzy Goose and the Christmas Star

Wydawnictwo:  Babaryba

Wydanie: I

Data wydania: 2011-01-01

Kategoria: książka dla dzieci

ISBN: 9788362965779

Liczba stron: 36

★★★★★★★★


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Moje opowieści. Disney Pixar

Moje opowieści. Disney Pixar

Kasialut 20, 2022

Uwielbiam opowieści Disneya, a Pixara to już szczególnie. Na niektórych historiach się wychowałam i pomimo upływu czasu, one nadal się…

Księga drzew. Encyklopedia z folią

Księga drzew. Encyklopedia z folią

Szkrabajekcze 15, 2022

Książka o drzewach wiąże się z nudą? Nie w tym przypadku! Kilka słów o wnętrzu Podobnie jak “Księga ciała” z…

Akcja charytatywna i książka-cegiełka “O, choroba” – Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera

Akcja charytatywna i książka-cegiełka “O, choroba” – Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera

Kasiawrz 16, 2021

Rusza wspólna akcja Wydawnictwa Agora i Fundacji Iskierka w ramach której już wkrótce ukaże się niezwykła książka dla dzieci. Stworzona…

Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado – Zofia Stanecka

Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado – Zofia Stanecka

Bujaczeklis 17, 2023

Wiadomo, że posiadanie zwierzaka w domu, to nie tylko radość i dobra zabawa. To przede wszystkim odpowiedzialność i świadomość, że…

Penny Pepper. Luzik! Nic się nie stało – Ulrike Rylance

Penny Pepper. Luzik! Nic się nie stało – Ulrike Rylance

Szkrabajekmar 7, 2021

Penny Pepper. Luzik! Nic się nie stało – Ulrike Rylance Ach! Jakże uwielbiam, gdy książeczką dla dzieci prowadzone są w…