Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka – Petr Horacek

Date
lis, 25, 2020

Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka – Petr Horacek

Jeżeli chodzi o świąteczne tytuły, to o wiele częściej sięgam po książeczki przeznaczone dla dzieci niż te, które bardziej odpowiadają mojej kategorii wiekowej. Cóż w tym dziwnego? Bajeczki mają w sobie niepowtarzalny urok, pełen magii i cudowności. Czytając je mojemu synkowi, wracam sama do moich młodzieńczych lat i odnajduję w sobie tamten światopogląd i postrzeganie świata. Jak można z łatwością zauważyć, rynek wydawniczy jest zalewany nowymi pozycjami. Jak wybrać tę niepowtarzalną? Czy Gąska Zuzia się do nich zalicza? Czy ma w sobie urok i magię, której tak nam brakuje?

Gąska Zuzia wybiera się w podróż. Chcę zdobyć gwiazdkę, którą zamierza umieścić na świątecznej choince. Jest Wigilia świąt Bożego Narodzenia, a drzewko bez tej najważniejszej ozdoby, nie jest aż tak cudowne. Bohaterka wpada jednak w kłopoty i tarapaty. Czy ze swojej wędrówki wyciągnie jakieś wnioski?

Co jest niezwykłego w Gąsce Zuzi i pierwszej gwiazdce? To, że jest to książka polsko-angielska. Każde zdanie w naszym rodzimym języku ma odpowiednik po angielsku. Podczas lektury tej opowieści dzieci mają styczność z obcym językiem, którego znajomość w dzisiejszych czasach jest niezbędna. Można powiedzieć, że lektura Gąski Zuzi i pierwszej gwiazdki to nauka przez zabawę – mały czytelnik najpierw słyszy zdanie, które rozumie, w języku, z którym ma styczność na co dzień, aby potem usłyszeć, jak brzmi inaczej. Tę książeczkę można również traktować jako pomoc do nauki polskiego, jeżeli nasze pociechy wychowują się w innym kraju, a rodzicom zależy, aby maluchy znały język ojczysty.

Wspomniałam o walorach naukowych książki, ale to nie jest jedyny plus tej opowieści. Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka to opowieść o przyjaźni, o tym, jaką niezwykłą wartość ma to uczucie. Gdy nasza bohaterka się gubi, jej towarzyszki zaczynają jej szukać, a gdy się odnajduję, wszyscy są z tego powodu bardzo szczęśliwi. Ta opowieść wywołuje uśmiech na twarzy i w sercu, a dzieci od małego poznają uroki przyjaźni. Uważam, że tę historię można śmiało czytać nawet najmłodszym dzieciom. Tekstu na stronie nie jest dużo i nie przysparza trudności w zrozumieniu. Można tę książeczkę podsunąć również tym, którzy rozpoczynają naukę samodzielnego czytania. Duże literki tylko w tym pomagają. Rzućcie również okiem na ilustracje – są urocze, piękne i czuć w nich magię.

Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka to piękna opowieść, która podbije wasze serca. Jeżeli chcecie poczuć magię zbliżających się świąt, to ta opowieść Wam w tym pomoże.


Autor: Petr Horacek

Tłumaczenie: Marta Tychmanowicz

Ilustrator: Petr Horacek

Tytuł: Gąska Zuzia i pierwsza gwiazdka

Tytuł oryginalny: Suzy Goose and the Christmas Star

Wydawnictwo:  Babaryba

Wydanie: I

Data wydania: 2011-01-01

Kategoria: książka dla dzieci

ISBN: 9788362965779

Liczba stron: 36

★★★★★★★★


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Smocze oko. Spirit Animals. Upadek bestii – Sarwat Chadda

Smocze oko. Spirit Animals. Upadek bestii – Sarwat Chadda

Szkrabajekkwi 1, 2021

Smocze oko. Spirit Animals. Upadek bestii – Sarwat Chadda Zacznę recenzję nietypowo, bo od końca: zakończenie jest bardzo otwarte i…

Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w zagrodzie?

Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w zagrodzie?

Kasialis 16, 2022

Kicia Kocia to jedna z ulubionych bohaterek książeczek dla dzieci. Nic dziwnego – jej przygody są intrygujące dla najmłodszych, napisane lekko i…

Emocje. Krok po kroku – Paulina Chmurska

Emocje. Krok po kroku – Paulina Chmurska

Kasiasty 5, 2022

Emocje. Krok po kroku – Paulina Chmurska Jestem zły! Jestem smutny! Jestem ciekawy! Jestem szczęśliwy! Emocje to cały wachlarz możliwości.…

Daltonowie wciąż uciekają

Daltonowie wciąż uciekają

Kasiawrz 16, 2022

Daltonowie na wolności i nawet Lucky Luke nie może nic na to poradzić? Tak, w tym zeszycie to możliwe. Wyjściem…

Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów – Nancy Springer

Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów – Nancy Springer

Michellemar 27, 2021

Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów – Nancy Springer Wiecie, że długo nie mogłam się przekonać do powieści detektywistycznych? Seria o…