Edukacja domowa. Język Polski – Katarzyna Trojańska

Date
wrz, 24, 2020

Powiadają, że człowiek uczy się całe życie, ale… przecież od czegoś trzeba zacząć, prawda? Wszak od pierwszych chwil na świecie uczymy się czegoś nowego i rozwijamy swoje umiejętności oraz poszerzamy wiedzę, by w móc funkcjonować w społeczeństwie i radzić sobie z własnym życiem. Gdy więc nasza latorośl osiągnie umiejętność posługiwania się słowem i komunikowania swoich potrzeb i zachcianek, pora na wdrażanie malucha w świat liter, sylab i słów…

… naprzeciw potrzebom dzieci i ich rodziców wyszła Katarzyna Trojańska, która jest autorką serii Edukacja domowa. Język polski (i Edukacja domowa. Matematyka, gdyby ktoś z Was zechciał wprowadzać dziecko w świat liczb). Autorka podzieliła publikacje dotyczące nauki języka ojczystego, a właściwie przygotowania do jego nauki na trzy poziomy – A (przeznaczone dla dzieci 3-4letnich), B (dla dzieci 4-5letnich) oraz C (5-6lat).

W każdej z książeczek znajdziecie różne zestawy ćwiczeń i zadań, które pozwolą waszym pociechom uczyć się przez zabawę, a jak wiadomo jest to najlepsza metoda, która pozwala na osiąganie najlepszych wyników u małych dzieci. Katarzyna Trojańska stawia na rozwijanie umiejętności grafomotorycznych (np. rysowanie po śladzie), ćwiczenie motoryki małej (tj. ćwiczenie dłoni i palców poprzez np. wydzieranki, czy naklejanie naklejek w wyznaczonych miejscach), ćwiczenie spostrzegawczości oraz wykonywania poleceń zgodnie z poleceniami.

Oczywiście, jak zapewne się domyślacie, poszczególne poziomy, to tak naprawdę poziomy trudności. Pierwsza część to nic innego jak wprowadzenie w świat liter. Zadania w niej są krótkie i proste, by maluch mógł sobie z nimi poradzić, a przede wszystkim, by wykorzystać czas skupienia dziecka, który w tym wieku bywa różny.

Poziom B to krok dalej w rozwijaniu umiejętności nabytych w czasie wertowania liter i bystrego oczka. Tutaj zadania są bardziej absorbujące i wymagające, ale mimo to nie dostarczają dziecku mniej rozrywki – wręcz przeciwnie. Angażują za to bardziej rolę rodzica, przed którym także stawia nowe wyzwania.

Ostatnia część to taki poziom hard. Tutaj już wchodzimy na pełnych obrotach w sylaby i składanie z nich słów, co ma pomóc w nauce czytania – bo metoda sylabowa jest najefektywniejsza w czasie zdobywania umiejętności czytania. Tutaj także znajduje się miejsce do nauki pisania liter i dwuznaków.

Zdecydowanym plusem tej serii są barwne ilustracje Natalii Berlik, które same w sobie ciekawią młodego człowieka i zachęcają do spędzenia czasu z książką i rodzicem. Ponadto czymże byłyby takie książki bez naklejek? Ano produktem wybrakowanym, bo jak wiadomo, dzieci kochają naklejki! Skąd ta miłość? Nie mam pojęcia. Jednak nie podlega to dyskusji. Tak jest i koniec. Oczywiście nie brakuje również zadań, które wymagają ciut więcej zaangażowania i przyborów niż ołówek, by powyklejać wydzierankę lub stworzyć litery z masy solnej.

Niemniej doszukałam się dwóch rzeczy, które raziły mnie w oczy. Po pierwsze w Poziomie B wymowa litery y zapisana jest jako igrek, co jest błędem. W języku polskim nie ma igreka, jest zwyczajne y. Kolejna rzecz tyczy się Poziomu C. Ostatnie zadanie w tej książeczce dotyczy pisania liter. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że pośród liter pojawiają się dwuznaki: sz, cz, rz, ni… Jak mówi definicja, składają się z dwóch liter, lecz nimi nie są i tym samym jest to wprowadzanie dzieci w błąd…

Niemniej przymykając oko na te dwa defekty w serii, które jako dorośli możemy szybko skorygować w czasie ich wykonywania z dziećmi, to pozostały materiał opracowany przez Katarzynę Trojańską, wsparty o ilustracje Natalii Berlik to zestaw ćwiczeń, które poza nauką sprawią naszym milusińskim ogrom radości. Ta seria pokaże dzieciom (i dorosłym), że nauka może być świetną zabawą i pretekstem do wspólnego spędzania czasu z uśmiechem na twarzy.

 

Sabina Ślusarz.

 


Autor: Katarzyna Trojańska

Ilustracje: Natalia Berlik

Tytuły: Edukacja domowa. Język polski – litery i bystre oczko, poziom A, 3-4 lata

Edukacja domowa. Język polski i zabawy paluszkowe, poziom B, 4-5 lat

Edukacja domowa. Język polski – głoski i litery, poziom C, 5-6 lat

Wydawnictwo: Olesiejuk

Data wydania: 03.08.2020

Liczba stron: 40, 40, 40

★★★★★★★★✩✩Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Mru Mru i gwiazda – Kaisa Happonen

Mru Mru i gwiazda – Kaisa Happonen

Kasiacze 3, 2021

Ponownie witamy się z Mru Mru i Wielką, które żyję sobie spokojnie, razem, w lesie. W tej części przygód małej…

Gdybym tak miał goryla – Bartek Borsz

Gdybym tak miał goryla – Bartek Borsz

Kasiapaź 19, 2021

Gdy spojrzycie na tę książeczkę, dostrzeżecie na okładce małego chłopczyka, na którego twarzy maluje się przepiękny uśmiech. Co bardziej zaskakujące,…

Jak nauczyć dzieci dobrych manier – Jennifer L. Scott

Jak nauczyć dzieci dobrych manier – Jennifer L. Scott

Michellekwi 13, 2021

Jak nauczyć dzieci dobrych manier – Jennifer L. Scott Która mama nie marzy o tym (a właściwie który rodzic), by…

Piasek Przygody z nauką

Piasek Przygody z nauką

Martalip 7, 2023

Niejednokrotnie rozprawialiśmy już o plusach nauki poprzez zabawę i jej zbawiennego wpływu, choćby na same chęci poznawania odpowiedzi na pytania…

Dziecko na cyfrowym odwyku Małgorzata Majewska

Dziecko na cyfrowym odwyku Małgorzata Majewska

Vickymar 10, 2023

Jak bez krzyku oderwać dziecko od komputera i smartfona. Cieszę się, że przynajmniej jak na razie dla moich dzieci wirtualny…