Edukacja domowa. Język Polski – Katarzyna Trojańska

Date
wrz, 24, 2020

Powiadają, że człowiek uczy się całe życie, ale… przecież od czegoś trzeba zacząć, prawda? Wszak od pierwszych chwil na świecie uczymy się czegoś nowego i rozwijamy swoje umiejętności oraz poszerzamy wiedzę, by w móc funkcjonować w społeczeństwie i radzić sobie z własnym życiem. Gdy więc nasza latorośl osiągnie umiejętność posługiwania się słowem i komunikowania swoich potrzeb i zachcianek, pora na wdrażanie malucha w świat liter, sylab i słów…

… naprzeciw potrzebom dzieci i ich rodziców wyszła Katarzyna Trojańska, która jest autorką serii Edukacja domowa. Język polski (i Edukacja domowa. Matematyka, gdyby ktoś z Was zechciał wprowadzać dziecko w świat liczb). Autorka podzieliła publikacje dotyczące nauki języka ojczystego, a właściwie przygotowania do jego nauki na trzy poziomy – A (przeznaczone dla dzieci 3-4letnich), B (dla dzieci 4-5letnich) oraz C (5-6lat).

W każdej z książeczek znajdziecie różne zestawy ćwiczeń i zadań, które pozwolą waszym pociechom uczyć się przez zabawę, a jak wiadomo jest to najlepsza metoda, która pozwala na osiąganie najlepszych wyników u małych dzieci. Katarzyna Trojańska stawia na rozwijanie umiejętności grafomotorycznych (np. rysowanie po śladzie), ćwiczenie motoryki małej (tj. ćwiczenie dłoni i palców poprzez np. wydzieranki, czy naklejanie naklejek w wyznaczonych miejscach), ćwiczenie spostrzegawczości oraz wykonywania poleceń zgodnie z poleceniami.

Oczywiście, jak zapewne się domyślacie, poszczególne poziomy, to tak naprawdę poziomy trudności. Pierwsza część to nic innego jak wprowadzenie w świat liter. Zadania w niej są krótkie i proste, by maluch mógł sobie z nimi poradzić, a przede wszystkim, by wykorzystać czas skupienia dziecka, który w tym wieku bywa różny.

Poziom B to krok dalej w rozwijaniu umiejętności nabytych w czasie wertowania liter i bystrego oczka. Tutaj zadania są bardziej absorbujące i wymagające, ale mimo to nie dostarczają dziecku mniej rozrywki – wręcz przeciwnie. Angażują za to bardziej rolę rodzica, przed którym także stawia nowe wyzwania.

Ostatnia część to taki poziom hard. Tutaj już wchodzimy na pełnych obrotach w sylaby i składanie z nich słów, co ma pomóc w nauce czytania – bo metoda sylabowa jest najefektywniejsza w czasie zdobywania umiejętności czytania. Tutaj także znajduje się miejsce do nauki pisania liter i dwuznaków.

Zdecydowanym plusem tej serii są barwne ilustracje Natalii Berlik, które same w sobie ciekawią młodego człowieka i zachęcają do spędzenia czasu z książką i rodzicem. Ponadto czymże byłyby takie książki bez naklejek? Ano produktem wybrakowanym, bo jak wiadomo, dzieci kochają naklejki! Skąd ta miłość? Nie mam pojęcia. Jednak nie podlega to dyskusji. Tak jest i koniec. Oczywiście nie brakuje również zadań, które wymagają ciut więcej zaangażowania i przyborów niż ołówek, by powyklejać wydzierankę lub stworzyć litery z masy solnej.

Niemniej doszukałam się dwóch rzeczy, które raziły mnie w oczy. Po pierwsze w Poziomie B wymowa litery y zapisana jest jako igrek, co jest błędem. W języku polskim nie ma igreka, jest zwyczajne y. Kolejna rzecz tyczy się Poziomu C. Ostatnie zadanie w tej książeczce dotyczy pisania liter. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że pośród liter pojawiają się dwuznaki: sz, cz, rz, ni… Jak mówi definicja, składają się z dwóch liter, lecz nimi nie są i tym samym jest to wprowadzanie dzieci w błąd…

Niemniej przymykając oko na te dwa defekty w serii, które jako dorośli możemy szybko skorygować w czasie ich wykonywania z dziećmi, to pozostały materiał opracowany przez Katarzynę Trojańską, wsparty o ilustracje Natalii Berlik to zestaw ćwiczeń, które poza nauką sprawią naszym milusińskim ogrom radości. Ta seria pokaże dzieciom (i dorosłym), że nauka może być świetną zabawą i pretekstem do wspólnego spędzania czasu z uśmiechem na twarzy.

 

Sabina Ślusarz.

 


Autor: Katarzyna Trojańska

Ilustracje: Natalia Berlik

Tytuły: Edukacja domowa. Język polski – litery i bystre oczko, poziom A, 3-4 lata

Edukacja domowa. Język polski i zabawy paluszkowe, poziom B, 4-5 lat

Edukacja domowa. Język polski – głoski i litery, poziom C, 5-6 lat

Wydawnictwo: Olesiejuk

Data wydania: 03.08.2020

Liczba stron: 40, 40, 40

★★★★★★★★✩✩Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Operacja bałwan – Jorn Lier Horst

Operacja bałwan – Jorn Lier Horst

Szkrabajeksty 5, 2021

Operacja bałwan – Jorn Lier Horst “Tajemnicze sprawy to nasza specjalność.” Wcześniej zaprezentowałam “Operację Rupieciarz”, wypełnioną kryminalnymi nutami powieść dla…

dummy-img

Halo! Historia komunikowania się Liliana Fabisińska

Bujaczekcze 24, 2020

Obecnie nawet nie myślimy o tym, że nie moglibyśmy w każdej chwili zadzwonić do kogoś czy napisać na messengerze lub…

Zapowiedź: Naprawdę chcę to ciastko

Zapowiedź: Naprawdę chcę to ciastko

Kasialis 30, 2022

Każdy z nas przez to przechodził. Najpierw czujemy zapach, potem je widzimy… CIASTO! Stoi na stole, a my nie możemy…

Jaś i Małgosia – nowa, kooperacyjna gra rodzinna!

Jaś i Małgosia – nowa, kooperacyjna gra rodzinna!

Kasiamaj 12, 2021

Zagubieni w lesie, Jaś i Małgosia ujrzeli chatką ulepioną ze słodyczy. Strzeże jej jednak zła Baba Jaga, która nie pozwala…

Matylda Odważna i Pralkowy Potwór – Ilona Kostecka

Matylda Odważna i Pralkowy Potwór – Ilona Kostecka

Kasiawrz 27, 2021

Dzieci czasami boją się rzeczy, które dla dorosłych są bardzo oczywiste. Ich wyobraźnia i postrzeganie świata tak bardzo różni się…