Podróże doktora Dollitle – Hugh Lofting

Date
wrz, 04, 2020

Nie ma co się oszukiwać, wielkimi krokami zbliża się jesień, początek roku szkolnego i warunki pandemii sprzyjać będą siedzeniu w domu. Na długie jesienne wieczory warto zawczasu przygotować sobie lektury. Wydawnictwo Olesiejuk wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom i oddaje do rąk czytelników drugi tom opowieści o przygodach doktora, który znał mowę zwierząt. W porównaniu z częścią pierwszą, ta jest już solidnych rozmiarów, będzie dobrym sprawdzianem dla dziecka, jak długo może skupić uwagę na jednej historii. Warunki są sprzyjające, bo w książce znajdziecie te same urocze rysunki oraz i narratora, z którym dziecko z łatwością się utożsamia. 

Miasteczko Puddelby  jest niewielkie, a doktor Dolittle jest tam postacią kultową. Tym razem jego perypetie poznamy z perspektywy Tomka, syna miejscowego szewca, który skończył dziewięć lat i od kolegi dowiaduje się o osiągnięciach doktora Dolittle, który dużo podróżuje, poznaje obce cywilizacje i ma liczne talenty. Tomka coś niesamowicie w  osobie doktora intryguje, przyciąga, ciągle kręci się dookoła jego domu, aż w końcu los się do niego uśmiecha. Spotyka samego tytułowego bohatera, który zaprasza go do domu, pokazuje swoje zwierzęta, opowiada o przygodach, zaczyna się piękna znajomość.  

Lubię po latach wracać do bajek, które czytałam jako dziecko i zobaczyć, jak je odbieram. Szczególnie te stare historie wzbudzają we mnie szczególne zainteresowanie, jako, że pisane dawno mogą nie pasować do dzisiejszych trendów. W końcu nie bez powodu bajki też trafiają na indeks ksiąg zakazanych, mają zmienione tłumaczenia.  Tu jednak widać taki imperialny duch, te podróże na wyspy dzikusów. Sądzę, że wielu rodziców może zgrzytać zębami słysząc o zoo, które prowadzi doktor, w końcu niby to lepiej niż cyrk, ale już wiele osób krytykuje ideę zoo, jak nienaturalną. A jednak to ciągle książka dla dzieci i tutaj uważam, że pomimo upływu lat najmłodsi czytelnicy, zachwycą się tą historią. To jest to co uwielbialiśmy jako dzieci, a ja nie znam malucha, który nie marzyłby o własnym pupilu i  nie lubił bajek o zwierzętach. W książce są również podróże oraz działające na wyobraźnię przygody. Naprawdę. Czego więcej chcieć? Sądzę, że czytanie i przeżywanie tej hsitorii z dzieckiem, będzie wspaniałym, zbliżającym doświadczeniem. Ta książka jest nie tylko ciekawa, ale po prostu estetyczna, ładna. Gwarantuje rozrywkę na kilka jesiennych wieczorów.

Katarzyna Mastalerczyk


Tytuł: Doktor Dolittle i jego zwierzęta,

Autor:Hugh Lofting

Wydawnictwo: Olesiejuk

Tłumaczyła:  Ewa Łozińska Małkiewicz

Premiera: 01-01-2019

Ilustracje: Dorota Szoblik

Ocena: 10/10


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Zasypiamy bez mamy – Clara Mas Bassas

Zasypiamy bez mamy – Clara Mas Bassas

Vickylis 26, 2020

Zasypiamy bez mamy – Clara Mas Bassas Każde dziecko powinno mieć, nawet jeżeli nie pokój, to swój własny kącik zabaw.…

dummy-img

Dobranoc, Panie Panda – Steve Antony

Szkrabajekmar 9, 2020

“Dobranoc, Panie Panda” to światowy bestseller Steve’a Antony’ego. Książka, w której towarzyszymy tytułowemu Panu Pandzie w przygotowaniach do snu. Pan…

Czarny Maciek i wenecki starodruk – Dariusz Rekosz

Czarny Maciek i wenecki starodruk – Dariusz Rekosz

Szkrabajekmar 6, 2021

Czarny Maciek i wenecki starodruk – Dariusz Rekosz Czarny Maciek powraca w wydaniu kolekcjonerskim. Jeżeli więc gdzieś kiedyś się z…

Opowieści z zaczarowanego czasu. Nasiona granatu – Nathaniel Hawthorne, Krzysztof Tyniec

Opowieści z zaczarowanego czasu. Nasiona granatu – Nathaniel Hawthorne, Krzysztof Tyniec

Szkrabajekkwi 10, 2021

Opowieści z zaczarowanego czasu. Nasiona granatu – Nathaniel Hawthorne, Krzysztof Tyniec Gdy ujrzałam okładkę obwieszczającą możliwość przesłuchania jednego z mitów…

W domu rodziny Łączków. Bluey. Książeczki kartonowe

W domu rodziny Łączków. Bluey. Książeczki kartonowe

Vickysie 30, 2024

Bluey to australijski serial animowany, który zdobył ogromną popularność na całym świecie, szczególnie oczywiście wśród dzieci i ich rodziców. Serial…