Oswój przedszkole z bohaterami książek!

Date
sie, 13, 2020

Choć dziś jeszcze nie wiemy, czy nasze pociechy swoje pierwsze kroki w przedszkolu wykonają 1 września, wciąż jesteśmy w stanie przygotować je na to wielkie wydarzenie. Jak ułatwić dziecku adaptacje w obcym miejscu? Z pewnością pomogą ulubieni bohaterowie kolorowych książeczek czytanych z mamą na dobranoc. Przecież oni najlepiej sprawdzą się w tak ważnej misji.

Dzieci różnie reagują na przedszkole i nowe otoczenie. Często sposób reakcji wiąże się ze sposobem przygotowania naszej pociechy na dane wydarzenie, innym razem głównym źródłem niepokoju jest wiek malucha. W każdym przypadku jednak proces adaptacji w nowej rzeczywistości ułatwić może przyjaciel. Pierwsi książkowi towarzysze świetnie sprawdzają się w tej jakże niepokojącej przygodzie. Dzieci są różne i potrzebują odmiennych sposobów motywacji, dlatego też na rynku wydawniczym spotkać można sporą ilość historii, w których dzieci lub postaci z bajek mierzą się z pierwszym dniem przedszkola. Bez trudu wybierzemy odpowiednią postać i typ strachu, którego chcemy się pozbyć.

Feluś i Gucio idą do przedszkola.

To pierwsza z pozycji, na jaką natknęliśmy się w naszych poszukiwaniach sposobu na przedszkole. Głównym bohaterem jest trzyletni Feluś, który właśnie rozpoczyna swoją przygodę w przedszkolu. Jego rodzice zachęcają go do udziału w tworzeniu wyprawki, która przyda mu się w murach placówki. Dzięki temu Feluś, choć wybierał niepozorne rzeczy, takie jak kapcie czy fartuszek, wiedział, że nie ma się czego bać. Pakowanie plecaka i możliwość zabrania, w tę niesamowitą podróż, swojej ulubionej zabawki, pomogły chłopcu odgonić lęki i czuć radość z tej wyprawy. Taka postawa jest bardzo ważna. Dziecko nie jest pomijane, a rodzice na bieżąco rozwiewają wszelkie niepewności i smutki.

Dodatkowym plusem jest to, że Feluś przeżywa nie tylko dobre chwile. Tęskni, smuci się, a nawet czasem płacze w przedszkolu. Książka w ten sposób porusza ważny aspekt, skupiając się na całym wachlarzu emocji, które towarzyszą maluchom w tym momencie rozwoju. Dzięki temu nasze pociechy będą wiedziały, że smutek i tęsknota nie są złe i bardzo szybko mijają, gdy obok jest ktoś do zabawy. To nasz zdecydowany faworyt, ale czy jedyny?

Wiek: 3+

Wydawca: Nasza Księgarnia 

Do kupienia: FELUŚ I GUCIO IDĄ DO PRZEDSZKOLA

Rok w przedszkolu

To niesamowita książka, na którą składa się dwanaście dużych plansz przedstawiających przygody dzieci w słonecznym przedszkolu przez cały rok. Każdy miesiąc odnajdzie tu swoje miejsce, ukazując obrazem to, co może dziać się w przedszkolnych murach. To niesamowicie barwna i pełna szczegółów opowieść o różnorodności przedszkolaków i tego, jak wspaniały świat tworzą wspólnie. Choć momentami panuje tu chaos, a spora ilość elementów może zawrócić nam w głowie, to uważam to za atut, który pokazuje naszym pociechom jak gwarnie i wesoło może być wśród rówieśników.

Mnogość obrazów ma jeszcze jedną funkcję. Możemy odkrywać wydarzenia zawarte w książce na wiele sposobów. Skupiać się na całości, poszczególnych miesiącach lub towarzyszyć przez cały rok jednej postaci. Bez względu na to, co wybierzemy, dziecko odkryje, jak gwarnie i radośnie będzie tam, gdzie już nie długo zacznie uczęszczać. To jedna z książek tworzących serię, która ukazuje, jak zmieniają się miejsca i ludzie w ciągu roku. My poznaliśmy już kilka z nich i z radością polecamy zarówno tę o przedszkolu, jak i pozostałe części serii.

Wiek: 0-6 

Wydawca: Nasza Księgarnia

Do kupienia: ROK W PRZEDSZKOLU

Dusia i Psinek-Świnek – Pierwszy dzień w przedszkolu

Magdalena Felicja, dla wtajemniczonych Dusia też ma przed sobą ważny dzień, jednak początkowy entuzjazm uleciał wraz z nadejściem nocy poprzedzającej to doniosłe wydarzenie. Jej mama wpada na pomysł uszycia maskotki, która ma wesprzeć przerażoną Dusie w jej przygodzie. Tak powstaje Psinek-Świnek, który stanie się najwspanialszym kompanem cieszącym się z radości i odganiającym smutki. Ich przygoda rozpoczyna się w przedszkolu, ale pierwszy dzień to dopiero początek, tego, co czeka na dziewczynkę i jej nietuzinkowego przyjaciela.

Ta książeczka skupia się na pierwszym dniu, na tym, jak trudno wykonać pierwszy krok i odnaleźć się pośród nowych znajomych. Nie pokazuje przedszkola w samych superlatywach, jednak stara się uświadomić dzieciom, że nawet te złe emocje są częścią nas i mają swoją funkcję. Poza tym są łatwe do zwalczenia w grupie przyjaciół, których z pewnością pozna.

Wiek:0-6

Wydawca: Nasza Księgarnia 

Do kupienia: DUSIA I PSINEK-ŚWINEK

Kicia Kocia w przedszkolu

Jeśli twoje dziecko nie zna Felusia lub Dusi może przekona się do przedszkolnej przygody za sprawą Kici Koci. Książeczki z tej serii towarzyszą niemal każdemu dziecku już podczas nabywania pierwszych dużych umiejętności, a skoro rezolutna biała Kicia Kocia już nieraz wspomogła nasze maluchy w ich codzienności, to i z łatwością przeciągnie ich na swoją stronę, jeśli chodzi o przedszkole. To propozycja lekka i przyjemna, gdzie radość jest głównym czynnikiem motywującym. Dzieci lubią, gdy ich ulubione postaci przeżywają przygody podobne do tych, których oni sami są właśnie częścią.

Jeśli twój maluch nie lubi Kici Koci, nic straconego, gdyż na rynku wydawniczym jest wiele książeczek, w których to postaci z popularnych bajek również wyruszają do przedszkola. Być może Świnka Peppa, Tupcio Chrupcio lub Zuzia z serii Mądra mysz przekonają je bardziej. Ważne jest jednak, by odpowiednio wcześnie przekonać malucha, jak ciekawa czeka go przygoda.

Wiek:0+

Wydawca: Media Rodzina 

Do kupienia: KICIA KOCIA 

Każda osobno i wszystkie razem pomogą przejść te pierwsze, niekiedy najtrudniejsze kroki na drodze od adaptacji po miłość do przedszkola, naszym pociechom i nam. A wy macie jakieś tytułu, które mogą pasować do tego zestawienia?

Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance

Szkrabajeklut 1, 2021

Akademia Mądrego Dziecka. Zwyczaje zwierząt. Chcę spać – S&S Alliance Kolejna pozycja od Akademii Mądrego Dziecka z serii: zwyczaje zwierząt.…

Julia przynosi skarpetki – Lisa Moroni

Julia przynosi skarpetki – Lisa Moroni

Kasialip 2, 2021

Są książeczki niezwykle urocze i w swej prostocie fenomenalne. Dzieci je uwielbiają i mogą je czytać na okrągło. Taka właśnie…

Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek, Maciej Stuhr

Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek, Maciej Stuhr

Kasiakwi 2, 2021

Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek, Maciej Stuhr Każdy dorosły wie, że gdzieś tam…

Emocje. To o czym dorośli Ci nie mówią

Emocje. To o czym dorośli Ci nie mówią

Kasiasie 21, 2023

Emocje to kolejna książka z serii To o czym dorośli Ci nie mówią. Nie dziwię się, że cały cykl ma…

dummy-img

Książki do wyklejania – Kot-o-ciaki i Dzień, w którym Heniś poznał…

Kasiacze 28, 2020

Dzieci uwielbiają naklejki. Mój syn pokochał je już od najmłodszych lat. Niestety, te tradycyjne mają to do siebie, że są…