Przekroje. Owoce i warzywa – Agnieszka Sowińska

Date
lip, 02, 2020

Warzywa i owoce są pyszne i warto włączyć je do codziennego jadłospisu. O ile dorośli świetnie zdają sobie z tego sprawę, o tyle dzieci… Z tym jest różnie. Maluchy uwielbiają grymasić, wybrzydzać czy przebierać na talerzu. Sama mam w dom taki egzemplarz i muszę się nakombinować, żeby przemycić mu niezbędne wartości odżywcze i witaminy. Najlepszych źródłem wszystkiego dobrego są owoce i warzywa. Jako rodzice powinniśmy przekazywać dzieciom prawidłowy wzorzec odżywienia i uczyć je, że jedzenie zdrowych rzeczy jest bardzo ważne. Jest to trudne zadanie, ale tutaj przychodzi nam z pomocą pani Agnieszka Sowińska ze swoją książką Przekroje. Owoce i warzywa, która po raz pierwszy została wydana w 2015 roku, a teraz wydawnictwo zdecydowało się wznowić nakład.

 

Co znajdziemy w Przekrojach?

Na pierwszych stronach dziecko poznaje bohaterów. Jakich? Witaminę A, Cukier, Garbniki, Żelazo, Witaminę C, Kwas foliowy, Wapń, Fosfor. Mały czytelnik dowiaduje się, że związki zasadowe uwielbiają ćwiczenia, Witamina C chętnie wszystkim pomaga, Witamina B znajduje rozwiązanie każdego problemu, a Magnez to optymista. Każdy z bohaterów posiada krótki opis, dzięki czemu łatwiej zapamiętać, za co odpowiada i do czego służy. Na kolejnych stronach znajdziemy tytułowe Przekroje: śliwki, jabłka, brzoskwini, gruszki, maliny, fasolki szparagowej, truskawki, jagody, kalafiora, bakłażana i innych warzyw i owoców. W każdym z nich znajdziemy bohaterów, których dziecko poznało na pierwszych stronach. Warzywa i owoce pokazane są jako domki, w których mieszkają wszystkie składniki odżywcze. Zajmują się codziennymi sprawami, niektóre odpoczywają, inne pracują. Każdy domek ma kilka pokoi, poziomów i na każdym z nich dzieje się coś innego.

Ta książka to nie tylko świetna zabawa, ale także i nauka. W każdym warzywie czy owocu znajdziemy składniki odżywcze, które naprawdę w nim występują. Dziecko, przyglądając się rysunkom, odnajdując kolejnych bohaterów, z pomocą rodziców, rozumie, że dane postacie w dany sposób wpływają na nasz organizm. Czy Przekroje. Owoce i warzywa wpływają na poprawę apetytu? I tak i nie. Niektórym dzieciom ślinka napłynie do ust na sam widok ilustracji, inne będą musiały oswoić się ze wszystkimi informacjami, aby odważyć się spróbować coś nowego.  U niektórych dzieci sprawdzi się metoda małych kroczków, a ta książka może być jednym z nich.

Przekroje. Owoce i warzywa to propozycja świetnej zabawy dla dzieci i ich rodziców. Godzinami można przeglądać książkę, szukać bohaterów, przypominać sobie, do czego służą. Można opowiadać historyjki, wymyślać anegdotki. Szczegółowość ilustracji zachwyca dorosłych i dzieci, są przepiękne. Twarde strony są odporne na zniszczenia i zabrudzenia. Ta książka to prawdziwy rarytas w dziecięcej biblioteczce.

 

Autor: Agnieszka Sowińska

Tytuł: Przekroje. Owoce i warzywa

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Data wydania: 03.06.2020

Ilustracje: Agnieszka Sowińska

Ilość stron: 28

Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Frigieli Fluffy. Tom II. Sami najlepsi – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Frigieli Fluffy. Tom II. Sami najlepsi – Frigiel i Jean-Christophe Derrien

Szkrabajekcze 25, 2021

Frigieli Fluffy. Tom II. Sami najlepsi – Frigiel i Jean-Christophe Derrien Frigiel z przyjaciółmi i nowo poznanym Sifay’em jadą do…

Ada nie chce spać – Barbara Wicher

Ada nie chce spać – Barbara Wicher

Kasiamaj 24, 2022

Czy Wasze pociechy, gdy nadchodzi wieczór, nie chcą kłaść się spać? Wtedy wszystko wydaje się lepsze, wspanialsze, ciekawsze. Zabawki wtedy…

Pierwszaki z kosmosu – Rafał Witek, Dominika Kluźniak

Pierwszaki z kosmosu – Rafał Witek, Dominika Kluźniak

Szkrabajeklis 9, 2020

Pierwszaki z kosmosu – Rafał Witek, Dominika Kluźniak Toto i Titi chodzą do pierwszej klasy. Nie byłoby w tym nic…

Mity greckie – Joanna Zaręba

Mity greckie – Joanna Zaręba

Michellemar 30, 2021

Mity greckie – Joanna Zaręba Myślałam, że na mitologi greckiej zjadłam już zęby i nie znajdzie się nic, co mogłoby…

Lucky Luke. Pod niebem zachodu – Morris

Lucky Luke. Pod niebem zachodu – Morris

Szkrabajekwrz 6, 2021

Lucky Luke. Pod niebem zachodu – Morris W tym tomie przygód Lucky Luke’a poznajemy trzy niezależne opowieści, bardzo od siebie…