Młody naukowiec. Notatnik

Date
wrz, 15, 2021

Dzieci to urodzeni naukowcy. Jedną z pierwszych dziedzin, jakie eksplorują, jest fizyka. Mają do pewnego momentu amortyzację w postaci pieluchy i miękkich kości, co wspomaga drobne eksperymenty z grawitacją. Później przychodzi kolej na nieco bardziej zróżnicowany program badań i wówczas słowa takie jak „dlaczego”, „jak” i „co” zostają odmieniane w różnych konfiguracjach i dotykają wachlarza zagadnień. Z pomocą rodzicom przychodzą coraz liczniejsze książki z odpowiedziami na najczęstsze pytania małoletnich naukowców, lecz – choć należy docenić tę pomoc – nie wyczerpują one pomysłowości dziecięcej i ich nienasyconej ciekawości. By nie powstrzymywać naturalnych predyspozycji naukowych dziecięcia, ale i nie oszaleć samemu, należałoby dostarczyć mu narzędzi do dalszego eksplorowania świata – oczywiście w bezpiecznym zakresie. I tu wkracza niepozorna książeczka „Młody naukowiec. Notatnik”.

Książeczka ma przede wszystkim przybliżyć młodemu czytelnikowi pojęcie nauki i bardzo ogólną metodologię badań naukowych, a także zachęcić go do własnych doświadczeń według tej metodologii. Proponuje spisanie swoich pytań i wdrożenie ich w procesy badawcze na domową skalę. Przygotowano tu między innymi schemat dokumentacji eksperymentu, który wspomaga jego przeprowadzenie. Dla nieco jeszcze nieśmiałych naukowców, na marginesie przygotowano przykładowe pytania do przetestowania.

W „Młodym naukowcu…” nie ograniczono się jedynie do ogólnego pojęcia nauki i eksperymentu, mamy tu bowiem bogaty przegląd różnych dziedzin wiedzy. Dotykamy tu więc zarówno zagadnień z zakresu biologii, fizyki czy astronomii, ale również programowania, czy tworzenia animacji poklatkowych. Obok poruszanych zagadnień znajdziemy pewien podstawowy zasób wiedzy oraz szereg ćwiczeń, które mają zachęcić czytelnika do zabawy tematem. Książeczka ma formę ćwiczeń – jak sam podtytuł wskazuje, jest to swego rodzaju „notatnik” – tak też dziecko może w nim pisać, malować i kolorować do woli.

„Młody naukowiec. Notatnik” do jedna z lepszych książek aktywizacyjnych dla dzieci, jakie miałam okazję przeglądać w ostatnim czasie. Przegląd dziedzin wiedzy, jaki proponuje, jest ciekawym sposobem na odkrycie zainteresowań dziecka lub zachęcenia go do zgłębiania wiedzy. Książeczka nie jest przeładowana wiedzą, przedstawia co ważniejsze lub ciekawsze zagadnienia z danej dziedziny i autentycznie uczy. Przedstawia mechanizm rozszczepiania światła przez pryzmat, uczy rozróżniania motyla od ćmy czy tworzenia animacji. Rozstrzał wiedzy szeroki i ciekawy. Forma zaś pomysłowa i zachęcająca. Szczerze polecam!

Iwona Ladzińska


Autor: Alice James,
Ilustracje: Petra Baan,
Projekty: Emily Barden,
Konsultacja merytoryczna: Carole Kenrick (nauczycielka nauk ścisłych i konsultantka edukacyjna),
Tytuł: “Młody naukowiec. Notatnik”
Seria i nr tomu: –
Język oryginału: angielski,
Tytuł oryginału: “Science Scribble Book”,
Język wydania: polski,
Tłumacz: Agata Trzcińska-Hildebrandt
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 01.01.2021
Kategoria: dla dzieci, popularnonaukowe
ISBN: 978-83-280-7659-4
Liczba stron: 262


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Nierozłączki. Lilka i Pestka wydają gazetę – Annie Barrows

Nierozłączki. Lilka i Pestka wydają gazetę – Annie Barrows

Szkrabajekmar 26, 2021

Nierozłączki. Lilka i Pestka wydają gazetę – Annie Barrows Dziewczynki potrzebują pieniędzy. Na jedzenie. Spokojnie, nie jest tak źle, jak…

Jaszczurunia – Marta Guśniowska

Jaszczurunia – Marta Guśniowska

Bujaczeklip 18, 2022

Jaszczurunia – Marta Guśniowska […] w rodzinie najważniejsza jest miłość i że można kogoś kochać najbardziej na świecie, mimo że…

Pies Kolumba – Piotr Rowicki

Pies Kolumba – Piotr Rowicki

Bujaczeksie 30, 2021

Pies Kolumba – Piotr Rowicki Żeby poznać historię, trzeba ją przeżyć. Żeby przeżyć, trzeba do niej wejść. Żeby wejść, trzeba…

Król, który bał się ciemności – Emily Haworth-Booth

Król, który bał się ciemności – Emily Haworth-Booth

Kasialut 19, 2021

Król, który bał się ciemności – Emily Haworth-Booth Jedną z rzeczy, które lubię, czytając jako dorosła osoba książki dla dzieci,…

Gdy smok się wprowadza – Jodi Moore

Gdy smok się wprowadza – Jodi Moore

Kasiamar 26, 2021

Gdy smok się wprowadza – Jodi Moore Lubicie smoki? Ja bardzo! Mój syn również wyznaje tę miłość. W jego wyobraźni…