Pies Kolumba

Pies Kolumba – Piotr Rowicki

Date
sie, 30, 2021

Pies Kolumba – Piotr Rowicki

Żeby poznać historię, trzeba ją przeżyć. Żeby przeżyć, trzeba do niej wejść. Żeby wejść, trzeba włożyć kapcie, dlatego teraz, razem, liczymy do trzech i wkładamy.

Pies KolumbaZ doświadczenia wiem, że historia jest fascynująca, jednak tylko ta odpowiednio przekazywana potrafi zaciekawić. Niestety prawdą jest, że szereg dat i suche fakty umieszczone w podręczniku potrafią mocno zniechęcić. My pragniemy dowiedzieć się czegoś więcej, niż kiedy działa się dana wojna i kto ją wygrał. Chcemy wiedzieć, jak się kiedyś żyło, mówiono… Brakuje nam emocji oraz codzienności.

Zarys fabuły

Dwunastoletni Halszka i Florek są dziećmi techniki. Najwięcej czasu spędzają przed komputerem, telefonem i telewizją. Ich rodzice, chcąc to zmienić, zaplanowali na jedną z sobót wyprawę do muzeum historycznego. Bliźniakom nie bardzo przypadł ten plan do gustu, tym bardziej że było to miejsce ubogo wyposażone. Jak w takim miejscu spędzić cały dzień? Przewodnik gwarantuje jednak panu Koperkowi, że czas z nim spędzony nie będzie stracony. Kiedy tato zostawia swoje pociechy pod opieką pana Chwarszczyńskiego, te nawet nie podejrzewają, że właśnie zaczyna się przygoda ich życia.

Od zawsze lubiłam w szkole historię, nie zawsze jednak czułam na lekcjach ciekawość omawianym tematem. Nie mam głowy do dat, a tych nauczyciele wymagali chyba najbardziej. Ja zaś cały czas chciałam wiedzieć więcej. Byłam ciekawa codzienności, tego, jak się żyło i radzono z problemami. Dlatego czytałam też inne książki i materiały, a teraz nie mogę odmówić sobie książek z historycznym tłem. Czy to dla dorosłych, czy dla dzieci. Lubię wiedzieć, co w literaturze dziecięcej piszczy w tym temacie i podsuwać Potworkom wartościowe tytuły. Pies Kolumba musi jeszcze poczekać, aż trafi w ich ręce, ale z pewnością do nich trafi.

Moje wrażenia

Jestem w szoku, że Pies Kolumba przeszedł u nas tak bez echa. Piotr Rowicki napisał bowiem powieść, która może zainteresować naszą przeszłością niejednego przeciwnika historii. Od pierwszych stron czuć, że autor wie, o czym pisze, a co ważniejsze ma pomysł, jak trafić do serc najmłodszych czytelników. Oddaje w ich ręce książkę pełną przygód i napisaną we współczesnym języku. Przeplata się on jednak z tym, jak mówiono w dawnych czasach. Lekki styl pisania, znajomość historii i potrzeb nastolatków sprawia, że tytuł ten nie nuży, a dostarcza mnóstwa wrażeń i wiele ciekawostek o bitwie pod Grunwaldem, średniowiecznym Gdańsku czy Krakowie. Fajne jest to połączenie współczesności z przeszłością, widać jak różnią się nasze światy, ale też przez to dochodziło do zabawnych sytuacji.

Słów kilka o bohaterach

Halszka i Florek to typowe rodzeństwo, które zawsze się o siebie zatroszczy w kryzysowych sytuacjach, ale potrafi też się ze sobą sprzeczać. I to tak, że aż wióry lecą lub bawią do łez swoimi docinkami. I to uważam za jeden z plusów charakterystyki postaci. Nie ma w książce czegoś takiego, że w zaistniałej sytuacji coś się zmienia w ich relacji. Jest naturalnie i tak jak było. Podobało mi się, że są tak różni od siebie, że mają swoje zdanie i poglądy. No i oczywiście podejście do tematu historii, mogłoby się wydawać, że nic nie wiedzą, a jednak coś im z lekcji zostało i przedstawiona w taki ciekawy sposób wiedza się poszerza.

Na zakończenie

Pies Kolumba to niecałe trzysta stron zawierających w sobie dziewięć rozdziałów mówiących o różnych momentach w naszej historii. Piotr Rowicki potrafi zaciekawić i przekazać ważne wydarzenia tak, że każde dziecko się tym zainteresuje. Nie skupia się na samych datach i faktach, a obrazowo opisuje, co wtedy mogło się dziać. Na końcu każdego rozdziału dołącza też notatkę mówiącą o prawdziwych wydarzeniach i ciekawostkach z nim związanych. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Co ciekawsze, spodoba się ona nie tylko nastolatkom, ale i dorosłemu czytelnikowi. Jestem tego żywym przykładem.

Polecam każdemu czytelnikowi od 9 roku życia. Jeśli tylko lubi się powieści przygodowe z charakterystycznymi postaciami, to Pies Kolumba będzie idealnym wyborem. Warstwa historyczna jest tutaj miłym i bardzo przydatnym dodatkiem, którego nie da się nie polubić.


Autor: Piotr Rowicki
Ilustrator: Ignacy Czwartos
Tytuł: Pies Kolumba
Wydawnictwo: Adamada
Wydanie: I
Data wydania: 2021-03-25
Kategoria: lit. dziecięca (9+)
ISBN: 9788381180382
Liczba stron: 276


Bujaczek

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Przeprowadzka i inne zwroty akcji. Małe i duże zmiany. Rodzina Treflików – Liliana Fabisiska

Przeprowadzka i inne zwroty akcji. Małe i duże zmiany. Rodzina Treflików – Liliana Fabisiska

Kasiacze 5, 2021

Przeprowadzka i inne zwroty akcji. Małe i duże zmiany. Rodzina Treflików – Liliana Fabisiska Emocje to nie jest łatwa rzecz, a dzieci…

Escape room

Escape room

Kasiamar 15, 2023

“Nie przyjmujcie niczego na wiarę. Niczemu nie ufajcie. Odpowiedź może być ukryta nawet w najmniej spodziewanym miejscu.” Jestem przekonana, że…

Tosia i Julek się kąpią – Magdalena Boćko-Mysiorska

Tosia i Julek się kąpią – Magdalena Boćko-Mysiorska

Kasiasie 19, 2020

Tosia i Julek to rodzeństwo, które poznaje świat. Pomimo, że dla nas codzienne czynności są zwyczajne i nie ma w…

Przewodnik po produktach CzuCzu Kids!

Przewodnik po produktach CzuCzu Kids!

Kasialip 8, 2021

Produkty CzuCzu są fenomenalne – dobrze wykonane elementy gier i puzzli, rozwijają wyobraźnię dzieci, wpływają na rozwój motoryki małej i…

Dzień dobry, traktorku!-Akademia mądrego dziecka. Pierwsze bajeczki

Dzień dobry, traktorku!-Akademia mądrego dziecka. Pierwsze bajeczki

Martalut 12, 2022

Od zawsze w naszym domu królowały książki. Babcia kochała romanse, mama zaczytywała się w klasykach i powieściach przygodowych. Ja od…