Biblioteka Główna w Atenach skrywała oryginał tej książki przed oczami czytelników, ale na szczęście już jest, została odnaleziona i możemy cieszyć oczy i chłonąć wiedzę z tego woluminu.
Czy wiecie, że centaur pochodzi z Europy, feniks z Bliskiego Wschodu, a Ameryka północna może pochwalić się rogatym wężem wodnym? A umiecie wymienić magiczne stworzenia Australii i Oceanii? Nie martwcie się, ja też nie. Na szczęście jest ta książka i dzięki niej możemy te dziury w wiedzy załatać. Książka podzielona została na rozdziały poświęcone różnym zakątkom świata. Dzięki temu możemy uszeregować występujące tam stworzenia, porównać ich zewnętrzne cechy, zobaczyć punkty wspólne i rozbieżne. To naprawdę magiczny zbiór. Nie tylko ze względu na istotę opisywanych tu stworzeń, ale ze względu na dbałość o szczegóły i ogrom przekazanej wiedzy. Poznamy siedlisko istoty, jej wygląd, ale też zachowanie. Czyli wszystko, co powinniśmy wiedzieć, zapuszczając się w rejony ich występowania, żeby nie zostać pożartym lub w ogóle mieć szansę dostrzec te, co bardziej płochliwe.
A teraz trochę poważniej. Oczywiście, jako dorosły czytelnik wiem, że te wszystkie stworzenia nie istnieją. Wiem to na poziomie rozumu, ale miłość do fantasy i baśni sprawia, że chciałabym wierzyć, że one gdzieś są, tylko chowają się przed ludzkim wzrokiem. Tak samo chcę wierzyć, że taka książka naprawdę istniała, że Dimitros Pogonis istniał naprawdę, a Artemis Matsouki spisała wszelkie obserwacje i teraz możemy do nich zajrzeć. I choć trochę drżę na myśl o spotkaniu tych krwiożerczych, to jednak sama przyjemność czytania o magicznych stworzeniach jest fascynująca. Ta podróż jest jeszcze ciekawsza dla dzieciaków, których otwarte umysłu nie dopuszczają do siebie wątpliwości, chłoną magię i baśniowość, rozwijając przy tym swoją wyobraźnię. Sama na początku miałam wątpliwości co do zasadności posiadania takiej książki. Jednak już pierwsza część mnie zauroczyła i teraz, na równi z dzieciakami, czekam na kolejne i na to, jaki świat przede mną otworzy.
Warto wspomnieć, choć w kilku słowach o wydaniu. Wydawca już przyzwyczaił nas do przepięknych okładek. Są piękne same w sobie. Tym razem znów mamy imitację materiału i złocone żłobienia. Również w złocie są brzegi kartek. Środek też przykuwa wzrok i co chwilę można się zachwycić szczegółami lub zdobieniami. Bardzo pomocne jest również umieszczenie nazwy regionu z boku kartki. Przeglądając nie po kolei, gdy zainteresuje nas jakiś rysunek, od razu możemy się zorientować, gdzie istota występuje w środowisku naturalnym.
Jeśli ktoś kocha baśnie i magiczne światy, jest to pozycja obowiązkowa. Czasem bardziej naukowe spojrzenie na to, co mityczne, otwiera kompletnie nowe możliwości.
Katarzyna Boroń
Autor: Emily Hawkins
Tłumaczenie: Ernest Kacperski
Ilustrator: Jessica Roux
Tytuł: Historia naturalna stworzeń magicznych
Tytuł oryginalny: A Natural History of Magical Beasts
Seria i nr tomu: Historia naturalna, tom 4
Wydawnictwo: HaperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2023-10-25
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788327686329
Liczba stron: 64