Świat pełen nadziei

Świat pełen nadziei – Onjali Q. Rauf

Date
paź, 30, 2023
Comments
Możliwość komentowania Świat pełen nadziei – Onjali Q. Rauf została wyłączona

Wykorzystując swoje ulubione książki i opowiadania jako podstawę do zgłębiania tematów empatii, życzliwości i aktywizmu, Onjali Q. Rauf zaznacz kluczowe elementy i umiejętności, którymi charakteryzują się ich bohaterowie, a następnie zastanawia się, w jaki sposób wszyscy możemy rozwinąć podobne umiejętności. Onjali nie tuszuje prawdziwych problemów, takich jak bieda, dyskryminacja i niesprawiedliwość, bo przecież wezwaniem do działania jest zrozumienie i zrobienie czegoś, by im przeciwdziałać.

Książka składa się z dziesięciu rozdziałów, z których każdy opisuje „sekret” wprowadzania zmian i uczynienia świata lepszym miejscem do życia. Tematy obejmują nadzieję, przyjaźń i życzliwość, a także zachęcają do rozwijania mięśnia empatii. Autorka uspokaja czytelnika, że jeśli martwi się tym, co dzieje się na świecie, oznacza to, że mu zależy. Sugeruje się, aby odwrócić negatywne uczucia i wykorzystać zmartwienia do wywołania pozytywnych działań.

Autorka często przywołuje fikcyjnych bohaterów, by ukazać ich kluczową rolę na jej życie. Są one używane jako przykłady kluczowych cech. Występują różne postacie, od przyjaciela Froda, Sama, z „Władcy Pierścieni” po superbohaterkę She-Ra z serialu telewizyjnego z lat osiemdziesiątych. Specyficzne cechy bohaterów są podkreślane jako coś, do czego można dążyć np. do zadawania pytań niczym TinTin.

W książce znajdziemy też wiele znanych osobistości świata nauki jak wielozadaniowego Alberta Einsteina, wytrwałą Gretę Thunberg. Czasem Rauf wspomina znanych sobie ludzi z jej otoczenia, którzy tez mogą stanowić za przykład podczas jej licznych akcji dobroczynnych jak np. pomaganie uchodźcom w Calais czy aranżacja starych autobusów na noclegownie dla bezdomnych w Waszyngtonie.

Kluczowe terminy i pojęcia, takie jak „aktywista” i „feministka”, zostały zdefiniowane w tekście. Dla przypomnienia na końcu książki znajduje się pełniejszy słownik, a także linki do zasobów i organizacji wymienionych w każdym rozdziale.

W całej książce znajdują się przerwy, w których czytelnik może zastanowić się nad własnymi obawami i aspiracjami, wraz z wezwaniem do działania – prostych rzeczy, które może zrobić, aby coś zmienić, począwszy od pisania listów do osób sprawujących władzę, po prostu bycie świadomym, kiedy przyjaciel potrzebuje pomoc.

Ciepła i zachęcająca książka o nadziei i wprowadzaniu zmian. Idealna do dzielenia się i zachęcająca do rozmów, niezależnie od tego, czy zagłębisz się w jeden rozdział, czy przeczytasz od deski do deski. Ta książka dodaje sił młodemu czytelnikowi, bo nikt nie jest za mały, żeby dokonać zmian.

Monika Kilijańska


Autor: Onjali Q. Rauf
Tłumaczenie: Berenika Wilczyńska
Tytuł: Świat pełen nadziei. Poradnik dla dzieci o empatii, dobroci i zmienianiu świata na lepsze
Tytuł oryginalny: Hope on the Horizon: A Children’s Handbook on Empathy, Kindness, & Making a Better World
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2023-04-13
Kategoria: poradnik dla dzieci, książka o emocjach
ISBN: 9788383181035
Liczba stron: 288

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Emocje. To o czym dorośli Ci nie mówią

Emocje. To o czym dorośli Ci nie mówią

Kasiasie 21, 2023

Emocje to kolejna książka z serii To o czym dorośli Ci nie mówią. Nie dziwię się, że cały cykl ma…

Ośmiornica Zośka

Ośmiornica Zośka

Szkrabajekmar 13, 2023

Zacznijmy od tego, że Wydawnictwo Agora wie, jak wydawać książki dla dzieci. I nie chodzi mi tylko o dobór treści,…

Czy kalendarz adwentowy musi być nudny? Ekspres grudniowy nadjeżdza!

Czy kalendarz adwentowy musi być nudny? Ekspres grudniowy nadjeżdza!

Kasialis 9, 2022

Czy kalendarz adwentowy może być pociągiem? Oczywiście. I to takim, który dowiezie nas do świąt… ekspresowo! Oto i jest: odjazdowy…

Fantastyczna Jane Austen dla dzieci

Fantastyczna Jane Austen dla dzieci

Kasialip 7, 2023

  Fantastyczna Jane Austen, czyli klasyka literatury opowiedziana na nowo! Emma Woodhouse jest ładna, mądra i bogata, i nie widzi…

Leon i Lena poznają samochody – Antii Nikunen

Leon i Lena poznają samochody – Antii Nikunen

Kasiamar 10, 2021

Leon i Lena poznają samochody – Antii Nikunen Wasze dzieci uwielbiają samochody? Są małymi fanami motoryzacji, intrygują ich przekładki, nakładki,…