Szekspir to nie dramat

Szekspir to nie dramat! Opowieści dla młodych – Samantha Newman (Adaptacja)

Date
gru, 20, 2023
Comments
Możliwość komentowania Szekspir to nie dramat! Opowieści dla młodych – Samantha Newman (Adaptacja) została wyłączona

Deski teatru od wieków przyciągają miłośników słowa, tych kochających dramaty, życiowe dylematy i miłości. Na przestrzeni lat zmieniał się sam teatr i to, co w nim wystawiano. Są jednak takie sztuki, które po dziś dzień zaskakują swoją uniwersalnością i tak łatwym dopasowaniem ich do naszych realiów. Przeszukując swoje umysły, w tej chwili wpadacie na dzieła tego autora, o którym przyjdzie mi za chwilę rozprawiać. Sen nocy letniej, Makbet, Otello, Hamlet i Romeo i Julia. Te i sporo innych dzieł Szekspira trafiło na warsztat i zyskało nieco ugładzoną wersje, która trafi do młodych czytelników.

Szekspir to nie dramat!

Czy opowieści snute na tylu teatralnych scenach, czytane w ramach szkolnych zajęć czy filmowane z hollywoodzkim rozmachem mogą być czytane przez młodych czytelników? Okazuje się, że tak i to wcale nic na tym nie tracą, jeśli chodzi o morał czy samą treść. Owszem usunięto to, co dla tak młodego odbiorcy może okazać się nie do przejścia. Na uwagę zasługuje tłumaczenie, które było w tym przypadku niezwykle ważnym elementem. Te dorosłe historie, które znamy od tak wielu wieków przeszły lekki retusz i otrzymały nowe, jakże świeże i niepowtarzalne oblicze. Całość czyta się z zapartym tchem. Każda z opowieści jest spójna i przedstawiona z odpowiednią dozą Szekspira w jego dziełach. Samantha Newman zadbała, by czytelnik nie stanął przy ścianie i miał jakiekolwiek trudności z interpretacją tekstu. Szekspir to nie dramat! to nietuzinkowa forma, która pozwoli kolejnym pokoleniom obcować z twórczością tego słynnego angielskiego dramaturga.

Wśród ilustracji

W tym akapicie mogę bezkarnie być nudna. Otóż nie da się inaczej niż za pomocą zachwytów opisać tej perły wśród wydań, które popełniło HarperKids. Jeśli oni coś wydają, to macie pewność, że poza treścią przepadniecie w świecie ilustracji, dobrej jakości papieru i twardej oprawy, która skrywa te wszystkie cuda. Nie inaczej jest teraz. Szekspir to nie dramat! zachwyca szatą graficzną, dzięki której czytelnicy mogą przenieść się wprost w wir wydarzeń poszczególnych dzieł. To, co działa na wyobraźnie, jest połączeniem prostej kreski i emocji, jakie udało się wydobyć kolorem i dynamiką oraz dbałością o szczegóły. To uczta dla oczu. W połączeniu z pięknym tekstem zachwyci każdego.

Wśród wrażeń

Kochałam wiele dzieł Szekspira i z dystansem podchodziłam do tej publikacji. Jak się okazało, niepotrzebnie się martwiłam. Całość z miejsca mnie porwała i obudziła głęboki żal, że nie dane mi było poznać takiej wersji Makbeta, Burzy czy Snu nocy letniej. Osobiście jestem za tym, byście drodzy rodzice sami zdecydowali czy poszczególne dzieła angielskiego mistrza są już odpowiednie dla waszych pociech. Historie te bowiem nie straciły całkowicie mroku i zła tkwiącego w ludziach. Autorka zadbała o jak największy komfort młodego czytelnika, nie tracąc przy tym przekazu twórcy.

Podsumowanie

Szekspir to nie dramat! to rzeczywiście pozbawiona dramatu publikacja, którą z czystym sumieniem można podsuwać młodym adeptom czytelniczego świata. Lekka forma, genialny przekład i przepiękna szata graficzna kuszą oryginalnością i jakością. Z powiewem letniego wiatru powiedzie młodych ku klasyce literatury, która jak się okazuje, wcale nie musi być twardym orzechem do zgryzienia. Szekspir to nie dramat! sprawi, że dzieła sprzed 400 lat nabiorą tlenu w płuca i popłyną w świat, ukazując kunszt i wielowymiarowość dzieł szekspirowskich.


Autor: Samantha Newman (Adaptacja)
Ilustrator: Khoa Le
Tłumaczenie: Anna Hikiert-Bereza
Tytuł: Szekspir to nie dramat! Opowieści dla młodych
Tytuł oryginału: Shakespeare’s Stories
Wydawnictwo: HarperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2023-11-08
Kategoria: lit. dziecięca (7+)
ISBN: 9788327686305
Liczba stron: 128


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Related Posts


Przeczytaj również

L.A.M.A. Gra rodzinna

L.A.M.A. Gra rodzinna

Kasiacze 17, 2021

Trzy gry w jednym pudełku? Czy to możliwe? Jak najbardziej! Oprócz kultowej już „L.A.M.Y” twórca dołączył dwie dodatkowe wariacje: „Lama…

Zapowiedź: 101 jednorożców i wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Zapowiedź: 101 jednorożców i wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Szkrabajekmar 23, 2024

Absolutnie wszystko o twoich najdroższych przyjaciołach – jednorożcach! Jednorożce wprost uwielbiają brokat! Polerują nim rogi, żeby się błyszczały. Rozsypują go,…

Wielkie ludy historii: Egipcjanie – Christian Hill

Wielkie ludy historii: Egipcjanie – Christian Hill

Bujaczeklip 16, 2021

Wielkie ludy historii: Egipcjanie – Christian Hill Niezwykle ważne jest, by dobrze wykonywać swoją pracę i dbać o to, by…

Zaczytaj się w sierpniu! Propozycje książek dla najmłodszych.

Zaczytaj się w sierpniu! Propozycje książek dla najmłodszych.

Szkrabajeksie 12, 2020

Lato to idealna pora na odpoczynek i… urocze lektury! A nie ma lepszej frajdy dla dzieci niż wesołe opowiastki, które…

Lucky Luke. Pod niebem zachodu – Morris

Lucky Luke. Pod niebem zachodu – Morris

Szkrabajekwrz 6, 2021

Lucky Luke. Pod niebem zachodu – Morris W tym tomie przygód Lucky Luke’a poznajemy trzy niezależne opowieści, bardzo od siebie…