Historia naturalna stworzeń magicznych

Historia naturalna stworzeń magicznych – Emily Hawkins

Date
paź, 27, 2023
Comments
Możliwość komentowania Historia naturalna stworzeń magicznych – Emily Hawkins została wyłączona

Biblioteka Główna w Atenach skrywała oryginał tej książki przed oczami czytelników, ale na szczęście już jest, została odnaleziona i możemy cieszyć oczy i chłonąć wiedzę z tego woluminu.

Czy wiecie, że centaur pochodzi z Europy, feniks z Bliskiego Wschodu, a Ameryka północna może pochwalić się rogatym wężem wodnym? A umiecie wymienić magiczne stworzenia Australii i Oceanii? Nie martwcie się, ja też nie. Na szczęście jest ta książka i dzięki niej możemy te dziury w wiedzy załatać. Książka podzielona została na rozdziały poświęcone różnym zakątkom świata. Dzięki temu możemy uszeregować występujące tam stworzenia, porównać ich zewnętrzne cechy, zobaczyć punkty wspólne i rozbieżne. To naprawdę magiczny zbiór. Nie tylko ze względu na istotę opisywanych tu stworzeń, ale ze względu na dbałość o szczegóły i ogrom przekazanej wiedzy. Poznamy siedlisko istoty, jej wygląd, ale też zachowanie. Czyli wszystko, co powinniśmy wiedzieć, zapuszczając się w rejony ich występowania, żeby nie zostać pożartym lub w ogóle mieć szansę dostrzec te, co bardziej płochliwe.

A teraz trochę poważniej. Oczywiście, jako dorosły czytelnik wiem, że te wszystkie stworzenia nie istnieją. Wiem to na poziomie rozumu, ale miłość do fantasy i baśni sprawia, że chciałabym wierzyć, że one gdzieś są, tylko chowają się przed ludzkim wzrokiem. Tak samo chcę wierzyć, że taka książka naprawdę istniała, że Dimitros Pogonis istniał naprawdę, a Artemis Matsouki spisała wszelkie obserwacje i teraz możemy do nich zajrzeć. I choć trochę drżę na myśl o spotkaniu tych krwiożerczych, to jednak sama przyjemność czytania o magicznych stworzeniach jest fascynująca. Ta podróż jest jeszcze ciekawsza dla dzieciaków, których otwarte umysłu nie dopuszczają do siebie wątpliwości, chłoną magię i baśniowość, rozwijając przy tym swoją wyobraźnię. Sama na początku miałam wątpliwości co do zasadności posiadania takiej książki. Jednak już pierwsza część mnie zauroczyła i teraz, na równi z dzieciakami, czekam na kolejne i na to, jaki świat przede mną otworzy.

Warto wspomnieć, choć w kilku słowach o wydaniu. Wydawca już przyzwyczaił nas do przepięknych okładek. Są piękne same w sobie. Tym razem znów mamy imitację materiału i złocone żłobienia. Również w złocie są brzegi kartek. Środek też przykuwa wzrok i co chwilę można się zachwycić szczegółami lub zdobieniami. Bardzo pomocne jest również umieszczenie nazwy regionu z boku kartki. Przeglądając nie po kolei, gdy zainteresuje nas jakiś rysunek, od razu możemy się zorientować, gdzie istota występuje w środowisku naturalnym.

Jeśli ktoś kocha baśnie i magiczne światy, jest to pozycja obowiązkowa. Czasem bardziej naukowe spojrzenie na to, co mityczne, otwiera kompletnie nowe możliwości.

Katarzyna Boroń


Autor: Emily Hawkins
Tłumaczenie: Ernest Kacperski
Ilustrator: Jessica Roux
Tytuł: Historia naturalna stworzeń magicznych
Tytuł oryginalny: A Natural History of Magical Beasts
Seria i nr tomu: Historia naturalna, tom 4
Wydawnictwo: HaperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2023-10-25
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788327686329
Liczba stron: 64


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Fascynująca zapowiedź dla dzieci. Czary w Kopytkowie!

Fascynująca zapowiedź dla dzieci. Czary w Kopytkowie!

Szkrabajekmar 15, 2023

Mieszkańcy stajni w Kopytkowie nigdy się nie nudzą. Pewnego ranka Niunio na swojej głowie i ogonie odkrywa kolorowe loki. I…

Lucky Luke. Billy Kid – Rene Goscinny

Lucky Luke. Billy Kid – Rene Goscinny

Szkrabajeksty 8, 2021

Lucky Luke. Billy Kid – Rene Goscinny Lucky Luke jako desperados? Jolly Jumper przestępcą? Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak dla Morrisa…

Victoria Schwab dla młodych czytelników. Miasto duchów.

Victoria Schwab dla młodych czytelników. Miasto duchów.

Kasialip 19, 2021

Szara Zasłona oddziela świat żywych od krainy duchów. To miejsce tylko dla odważnych. Dwunastoletnia Cassidy Blake jest jedną z nich.…

Basia w zoo – nowa planszowa gra dla najmłodszych!

Basia w zoo – nowa planszowa gra dla najmłodszych!

Kasiamar 12, 2021

Basia w zoo – nowa planszowa gra dla najmłodszych! Basia ma pięć lat, uwielbia pasiaste ubrania i codziennie przeżywa mnóstwo…

dummy-img

Halo! Historia komunikowania się Liliana Fabisińska

Bujaczekcze 24, 2020

Obecnie nawet nie myślimy o tym, że nie moglibyśmy w każdej chwili zadzwonić do kogoś czy napisać na messengerze lub…