Historia naturalna stworzeń magicznych

Historia naturalna stworzeń magicznych – Emily Hawkins

Date
paź, 27, 2023
Comments
Możliwość komentowania Historia naturalna stworzeń magicznych – Emily Hawkins została wyłączona

Biblioteka Główna w Atenach skrywała oryginał tej książki przed oczami czytelników, ale na szczęście już jest, została odnaleziona i możemy cieszyć oczy i chłonąć wiedzę z tego woluminu.

Czy wiecie, że centaur pochodzi z Europy, feniks z Bliskiego Wschodu, a Ameryka północna może pochwalić się rogatym wężem wodnym? A umiecie wymienić magiczne stworzenia Australii i Oceanii? Nie martwcie się, ja też nie. Na szczęście jest ta książka i dzięki niej możemy te dziury w wiedzy załatać. Książka podzielona została na rozdziały poświęcone różnym zakątkom świata. Dzięki temu możemy uszeregować występujące tam stworzenia, porównać ich zewnętrzne cechy, zobaczyć punkty wspólne i rozbieżne. To naprawdę magiczny zbiór. Nie tylko ze względu na istotę opisywanych tu stworzeń, ale ze względu na dbałość o szczegóły i ogrom przekazanej wiedzy. Poznamy siedlisko istoty, jej wygląd, ale też zachowanie. Czyli wszystko, co powinniśmy wiedzieć, zapuszczając się w rejony ich występowania, żeby nie zostać pożartym lub w ogóle mieć szansę dostrzec te, co bardziej płochliwe.

A teraz trochę poważniej. Oczywiście, jako dorosły czytelnik wiem, że te wszystkie stworzenia nie istnieją. Wiem to na poziomie rozumu, ale miłość do fantasy i baśni sprawia, że chciałabym wierzyć, że one gdzieś są, tylko chowają się przed ludzkim wzrokiem. Tak samo chcę wierzyć, że taka książka naprawdę istniała, że Dimitros Pogonis istniał naprawdę, a Artemis Matsouki spisała wszelkie obserwacje i teraz możemy do nich zajrzeć. I choć trochę drżę na myśl o spotkaniu tych krwiożerczych, to jednak sama przyjemność czytania o magicznych stworzeniach jest fascynująca. Ta podróż jest jeszcze ciekawsza dla dzieciaków, których otwarte umysłu nie dopuszczają do siebie wątpliwości, chłoną magię i baśniowość, rozwijając przy tym swoją wyobraźnię. Sama na początku miałam wątpliwości co do zasadności posiadania takiej książki. Jednak już pierwsza część mnie zauroczyła i teraz, na równi z dzieciakami, czekam na kolejne i na to, jaki świat przede mną otworzy.

Warto wspomnieć, choć w kilku słowach o wydaniu. Wydawca już przyzwyczaił nas do przepięknych okładek. Są piękne same w sobie. Tym razem znów mamy imitację materiału i złocone żłobienia. Również w złocie są brzegi kartek. Środek też przykuwa wzrok i co chwilę można się zachwycić szczegółami lub zdobieniami. Bardzo pomocne jest również umieszczenie nazwy regionu z boku kartki. Przeglądając nie po kolei, gdy zainteresuje nas jakiś rysunek, od razu możemy się zorientować, gdzie istota występuje w środowisku naturalnym.

Jeśli ktoś kocha baśnie i magiczne światy, jest to pozycja obowiązkowa. Czasem bardziej naukowe spojrzenie na to, co mityczne, otwiera kompletnie nowe możliwości.

Katarzyna Boroń


Autor: Emily Hawkins
Tłumaczenie: Ernest Kacperski
Ilustrator: Jessica Roux
Tytuł: Historia naturalna stworzeń magicznych
Tytuł oryginalny: A Natural History of Magical Beasts
Seria i nr tomu: Historia naturalna, tom 4
Wydawnictwo: HaperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2023-10-25
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788327686329
Liczba stron: 64


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Leśne przedszkole

Leśne przedszkole

Kasiamaj 5, 2023

Jak pokazać dzieciom, że las jest cudownym miejscem, w którym można spędzić niezapomniany czas? Zabrać je na wycieczkę! Kilka słów…

Cuda w lesie – Gabby Dawnay

Cuda w lesie – Gabby Dawnay

Martakwi 4, 2023

Sen to niesamowicie ważna sprawa. Wiadomo, że by się do niego przygotować, należy wykonać szereg zadań, które wyciszą nas po…

Niebosiężne drzewo – Enid Blyton

Niebosiężne drzewo – Enid Blyton

Szkrabajekmar 18, 2022

Niebosiężne drzewo – Enid Blyton Dzieci coraz swobodniej czują się nie tylko na Niebosiężnym Drzewie, ale również w krainach nad…

Szczęściarz

Szczęściarz

Kasialis 23, 2022

Są historie, które poruszają do głębi. Takie, które wkradają się do naszego serca i zostają w nim na zawsze. Otulają…

Zapowiedź: Skąd się bierze spaghetti pies i inne naukowe tajemnice wszechświata!

Zapowiedź: Skąd się bierze spaghetti pies i inne naukowe tajemnice wszechświata!

Szkrabajekcze 17, 2024

Czy zastanawialiście się kiedyś… Jak spowolnić czas? Z czego składają się pierdy? Co to jest zero absolutne? Dlaczego czarne dziury…