Skwaszone Winogrono Jory John, Pete Oswald

Date
wrz, 04, 2023
Comments
Możliwość komentowania Skwaszone Winogrono Jory John, Pete Oswald została wyłączona

Każdy by chciał mieć beztroskie życie i uśmiech nieschodzący z twarzy. Emocje początkowo zdają się proste w okiełznaniu i przetrawieniu. Z czasem jednak ich przybywa, a my dajemy się im porwać stanowczo za często. Nagle uśmiech zastępuje irytacja, która z czasem przekształca się w totalne skwaszenie i ciągłe fochy. Jak nie dać się tak cierpkim emocjom? Skwaszone Winogrono nie zawsze pozwalało sobie na fochy i ciągle skwaszoną minę. Dawniej zawsze było uczynne i uprzejme dla każdego. Niestety jedno wydarzenie tak go zasmuciło, że nie był w stanie cieszyć się z najmniejszych cząsteczek radości dookoła. Czy to da się zmienić?

Skwaszone Winogrono

Czy już stęskniliście się za Smaczną bandą, która pomaga nam poznać i oswoić poszczególne emocje? My tak i czym prędzej zabraliśmy się za lekturę kolejnych przygód. Tym razem towarzyszyć będziemy pewnemu skwaszonemu winogronu, które każdego dnia zmaga się z ogromną potrzebą strzelania Focha. Nie brakuje mu powodów do narzekań i strzelania min, które czynią go jeszcze groźniejszym niż na co dzień. Nie zawsze obrażał się na przyjaciół z błahych powodów. Wiódł szczęśliwe życie w ogromnej, uprzejmej rodzinie i każdego dnia z uśmiechem zaczynał dzień. Jednak nadszedł dzień jego urodzin, na które zaprosił wszystkich znajomych, ale nikt nie przyszedł.

Wśród ilustracji

Skwaszone Winogrono to kolejna genialna przygoda, która łączy w sobie ilustracje Peta Oswalda i tekst Jory Johna. Siła obrazu łączy się z ciekawie poprowadzonym tekstem. Delikatne pastelowe barwy i konkretna, dynamiczna kreska, która sprawia, że każdy obraz żyje emocją, z której powstał. Zmiany barw, zabawa grubością i intensywnością kreski oraz sam pozytywny wydźwięk każdej z nich sprawia, że przez historię skwaszonego winogrona pędzi się płynnie i z ogromną dozą przyjemności. Personifikacja świetnie wpisuje się w delikatnie nakreślone przesłanie i pozwala z łatwością utożsamić się dzieciom zarówno z emocjami, jak i z poszczególnymi postaciami.

Wśród słów

Skwaszone winogrono to lekka, przyjemna i bardzo mądra książeczka, której wartość jest o wiele większa niż jej gabaryty. Twarda oprawa sprawia, że na długo zagości w domowej biblioteczce i będzie częstym gościem w dziecięcych rączkach. Porusza tak proste i częste uczucia, które mogą towarzyszyć naszym maluchom w codziennym życiu w delikatny sposób, że nie znajdziecie lepszej opcji do rozpoczęcia rozmów. Jak poradzić sobie z narastającą złością i odrzuceniem, gdy niechciane smutki i złości powoli i niespiesznie skwaszają nam minę? Dziecko dostrzeże, że nie zawsze da się powstrzymać emocje i warto je w sobie przetrawić. Narzekanie zdarza się każdemu i to nic złego. Trzeba jednak pamiętać, że złe emocje urastać mogą do niewyobrażalnych uczuć, a te już nie tak łatwo pokonać.

Podsumowanie

Skwaszone winogrono różni się nieco od poprzednich książeczek z serii. Emocje stają się poważniejsze, potrafią mocniej wpłynąć na bohatera książki i nie dotykać tylko jego, ale i jego otoczenia. Mali czytelnicy bez problemu wczują się w historię skwaszonego winogrona, które zbyt długo dusiło w sobie to, co złe. Ta opowieść udowodni im, że z każdym problemem poradzą sobie bez trudu, jeśli tylko pozwolą sobie na błędy i dadzą do tego przestrzeń innym. Jeśli wchodzicie w świat emocji i nie wiecie jak zacząć rozmowy z waszym małym i jakże wrażliwym odkrywcą, to ta seria sprawdzi się świetnie.

 


:

Autor: Jory John 

Tłumaczenie: Sabina Bauman

Ilustrator: Pete Oswald

Tytuł: Skwaszone winogrono

Tytuł oryginalny: The sour group

Seria i nr tomu: Smaczna banda i emocje 

Wydawnictwo:  Harper Kids 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2023-04-26

Kategoria: Przedszkolak 3+, o emocjach 

ISBN:978-83-276-8065-5

Liczba stron:32


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Related Posts


Przeczytaj również

Nierozłączki. I jak tu być grzeczną – Annie Barrows

Nierozłączki. I jak tu być grzeczną – Annie Barrows

Szkrabajeklis 30, 2020

Nierozłączki. I jak tu być grzeczną – Annie Barrows Pestka ma zły dzień. Wszyscy się na nią uwzięli i nikt…

Lucky Luke. Pod niebem zachodu – Morris

Lucky Luke. Pod niebem zachodu – Morris

Szkrabajekwrz 6, 2021

Lucky Luke. Pod niebem zachodu – Morris W tym tomie przygód Lucky Luke’a poznajemy trzy niezależne opowieści, bardzo od siebie…

Tosia i Julek idą do lekarza. (Nie) tacy sami -Magdalena Boćko-Mysiorska

Tosia i Julek idą do lekarza. (Nie) tacy sami -Magdalena Boćko-Mysiorska

Kasiawrz 30, 2021

Seria o Tosi i Julku zagościła w naszym domu, a przygody rodzeństwa bardzo często pomagają w zrozumieniu trudnych sytuacji. Dzieci…

PATRONAT: “Dziadek do orzechów”

PATRONAT: “Dziadek do orzechów”

Kasiapaź 10, 2021

Jest Wigilia. Siedmioletnia Klara i jej braciszek Fred czekają na świąteczne prezenty. Jak zawsze najwspanialszy dostaną od sędziego Droselmajera, zegarmistrza…

Wesoły Ryjek i zima – Wojciech Widłak

Wesoły Ryjek i zima – Wojciech Widłak

Kasiagru 3, 2020

Zima to zachwycająca pora roku, która daje dzieciom ogrom możliwości do zabawy. Maluchom nie przeszkadza mróz i ziąb. Ja uwielbiam…