Podążaj za strzałą

Date
wrz, 04, 2023
Comments
Możliwość komentowania Podążaj za strzałą została wyłączona

Mały Luke psoci, broi, zadaje pytania, szuka odpowiedzi, bawi się i uczy pod okiem Sama. I wciąż bawi przebiegłością i sprytem w wychodzeniu z opresji.

Kilka słów o młodym Lucky Luke

Lubię opowieści z dzieciństwa Lucky Luke’a. Chyba najbardziej przez ich format, bo to krótkie, czasem nawet nie jednostronicowe historyjki, anegdotki i śmieszne urywki z życia małego kowboja. Można otworzyć zeszyt w dowolnym momencie i czytać na wyrywki. Co prawda nie skończy się tylko na paru stronach, bo całość wciąga i ani się człowiek obejrzy, a już koniec. Większość opowieści jest nie tylko do śmiechu, prawie każda czegoś uczy, z niemal każdej można wyciągnąć jakieś wnioski. Najbardziej jednak poruszyła mnie pierwsze opowieść, gdy Luke staje przed pytaniem, czy mówić dziecku, że nie jest biologicznym dzieckiem. Jestem przekonana, że ten fragment poruszy serca każdego rodzica, nie tylko tego adopcyjnego. Kto ma w domu nastolatka, ten wie, że czasem i od biologicznych dzieci można usłyszeć pytanie, czy nie jest przypadkiem adoptowane. Oczywiście ta historia nie daje recepty na to, jak odpowiedzieć na takie pytanie, ale niesie otuchę i nadzieję. I świadomość, że nie jest się samemu, choć to tylko rysunkowi bohaterowie.

Komiks dla starszych i młodszych

Jak zwykle sporo jest tu też o odwadze, przyjaźni, uczciwości i zwyczajnej ludzkiej przyzwoitości. Luke od małego uczy, że nie liczy się kolor skóry, czy stan majątkowy rodziców, żeby się dobrze bawić i dobrze do siebie odnosić.

Co jeszcze bardzo lubię w zeszytach o Luke’u? Dopiski „Czy wiesz, że…” To prawdziwa kopalnia wiedzy, ale nie takiej powszechnej, ale perełek, ciekawostek, które naprawdę miło poczytać i potem błysnąć wiedzą. Są tam zarówno tematy związane konkretnie z Dzikim Zachodem, jak długość ładowania karabinu, czy język Indian, ale dowiemy się z nich również co nieco o świętym Mikołaju, a także pośmiejemy się z braku filmików na YouTubie. Zastanawiacie się, co ma wspólnego Lucky Luke z YouTubem? Koniecznie sięgnijcie po ten zeszyt.

Szata graficzna

Rysunki są inne, niż te, do których przyzwyczaili nas ojcowie kowboja. Achde ma swój styl i jednym pasuje, innym nie. Mój syn nie jest fanem tej kreski, ale lubi opowieści, więc przeboleje. Ja z kolei dorosłej wersji kowboja w wykonaniu tego rysownika nie umiem ścierpieć. Ale to czysto ideologiczna kwestia i siedzi tylko w mojej głowie, bo rysunkami w zeszytach o dziecku jestem zachwycona. Podoba mi się kreska, wyrażanie emocji, wszelkie ozdobniki, po prostu wszystko. Razem z treścią sprawia to, że chętnie wracam do tych zeszytów. Natomiast moje dzieci wszystkie części „Kid Lucky’ego” po prostu zaczytują na śmierć.

Katarzyna Boroń


Scenariusz: Achde
Rysunki: Achde
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Tytuł: Kid Lucky Podążaj za strzałą
Tytuł oryginału: Kid Lucky 4: Suivez la Fleche
Seria i nr tomu: Kid Lucky 4
Wydawnictwo: Egmont
Wydanie: I
Data wydania: 2023-04-12
Kategoria: komiks, dla dzieci, dla młodzieży
ISBN: 9788328160286
Liczba stron: 48


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Zapowiedź: Smocze jajo

Zapowiedź: Smocze jajo

Kasiawrz 6, 2021

  Kto pokona smoka? Jaką tajemnicę skrywa król Władysław? I gdzie podziało się smocze jajo? Pewnego razu do wsi Cicha…

Frigiel I Fluffy. Las Varogg – Frigiel i Nicolas Digard

Frigiel I Fluffy. Las Varogg – Frigiel i Nicolas Digard

Szkrabajeklis 8, 2020

Frigiel I Fluffy. Las Varogg – Frigiel i Nicolas Digard Uwaga – to trzeci tom, więc jeśli ktoś nie czytał…

Dziwo

Dziwo

Szkrabajekcze 26, 2023

Z literaturą dziecięcą jestem za pan brat. Jednak swoją sympatię kierowałam jak dotąd do książek napisanych dla grupy wiekowej 10+.…

Przykry początek – Lemony Snicket

Przykry początek – Lemony Snicket

Martalis 4, 2022

Przykry początek – Lemony Snicket W życiu oprócz szczęścia istnieje również pech. Jedni odczuwają go mocniej, inni wcale go nie…

Zapowiedź: Po drugiej stronie stawu

Zapowiedź: Po drugiej stronie stawu

Kasiacze 26, 2023

Pewnego dnia Ernest D. postanawia zbadać głębokość stawu leżącego tuż za zwyczajnym domem, w którym jest odrobinę zbyt nudno. Po…