Historia naturalna syren

Date
cze, 12, 2023
Comments
Możliwość komentowania Historia naturalna syren została wyłączona

Znów mamy wielką tajemnicę, zagrzebaną na dnie archiwów i list, który może zmienić oblicza nauki. W taki intrygujący i zagadkowy sposób wydawca zaprasza nas w kolejną już podróż ku magii, magicznym istotom i tajemnicom, które można pojąć tylko na wiarę.

Kilka słów o książce

Ten tom poświęcony jest syrenom, ale muszę przyznać, że zanim go otworzyłam, długą chwilę zachwycałam się samą okładką. Jeśli wcześniejsze uważałam za piękne, to ta jest po prostu arcydziełem. Okładka imitująca płótno już nie jest dla mnie nowością, jednak tu, w połączeniu ze żłobieniami wypełnionymi opalizującym materiałem robi piorunujące wrażenie. Taki sam, podobny do masy perłowej materiał jest użyty do ozdoby brzegów kartek. I jeszcze ta ilustracja na środku, jakby wynurzała się z morskiej głębi. W zasadzie już na poziomie okładki byłam kupiona i zawartość miała jakby drugorzędne znaczenie. Za samą możliwość posiadania tej książki i jej oglądania mogłabym się pokroić. A może to już magia syren?

Moja opinia i przemyślenia

Przemogłam się, otworzyłam okładkę i znów przepadłam. Książka, choć mówi o istotach magicznych i mitycznych traktuje je bardzo naukowo. Wszystko jest ułożone w sposób przejrzysty i łatwy do odnalezienia. Książka jest pełna ciekawostek, ale też faktów naukowych, spisanych przez badacza rzetelnie i udokumentowanych wieloma rycinami i pismami. Mamy tu podział ze względu na miejsce występowania syren, przegląd ich ogonów, opis cyklu życia, ale również to, jak zdobywają pożywienie i jak potrafią ustrzec się od zagrożenia. Jest to studium gatunku, którego nie powstydziłby się żaden współczesny przyrodnik. Dla nas, dorosłych, jest to pięknie wydana bajka, ciekawostka. Jednak dla dzieci jest to świat magii, czystej, nieskalanej magii, którą ktoś gdzieś odkrył i nie został zrozumiany. Bowiem na końcu znajdziemy list odrzucający odkrycia badaczki. Czy jednak to zabroni nam marzyć?

Podsumowanie

Książkę czyta się jednym tchem. Jest tak skonstruowana, że wciąga, urzeka i choć wszystko traktuje się z przymrużeniem oka, to po czasie można dostrzec, że to nie do końca tak, że traktujemy syreny ciut poważniej, jakby to wszystko było naprawdę, jakby Darcy faktycznie okrywała przed nami tajemnicę podwodnych istot. I zaczynamy czytać, jak fantastycznie napisaną książkę naukową. Mówiąc szczerze, bardzo żałuję, że prawdziwa wiedza w szkole nie jest pokazana w tak prosty i przejrzysty sposób, na pewno wpłynęłoby to na jakość nauczania.

Katarzyna Boroń


Autor: Emily Hawkins
Tłumaczenie: Emilia Kiereś
Ilustrator: Jessica Roux
Tytuł: Historia naturalna syren
Tytuł oryginalny: Natural History of Mermaids
Seria i nr tomu: Historia naturalna 3
Wydawnictwo: HarperKids
Wydanie: I
Data wydania: 2023-04-12
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788327680464
Liczba stron: 64


 

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Tosia i Julek uczą się dzielić – Magdalena Boćko-Mysiorska

Tosia i Julek uczą się dzielić – Magdalena Boćko-Mysiorska

Kasiamar 15, 2021

Tosia i Julek uczą się dzielić – Magdalena Boćko-Mysiorska „Tosia i Julek uczą się dzielić” to już kolejna część z…

Bractwo zagrożonych-Philippe Costeau, Austin Aslan

Bractwo zagrożonych-Philippe Costeau, Austin Aslan

Martalip 12, 2021

Bractwo zagrożonych-Philippe Costeau, Austin Aslan Ziemia jest domem dla nas, ludzi ale i dla wielu gatunków zwierząt. Kiedyś człowiek potrafił…

Magia Bożego Narodzenia

Magia Bożego Narodzenia

Szkrabajekgru 16, 2022

Magia Bożego Narodzenia Planszówki mają wiele tematów, dają też wiele możliwości. „Magia Bożego Narodzenia” jest propozycją na spędzenie czasu w…

Kraina Lodu. Oficjalny Magazyn 1/2024

Kraina Lodu. Oficjalny Magazyn 1/2024

Szkrabajeksty 24, 2024

„Mam tę moc, mam tę moc”. Ten refren kołacze mi się po głowie, ilekroć myślę o swoich wnuczkach, a podejrzewam,…

Zapowiedź: Nie tylko place zabaw.

Zapowiedź: Nie tylko place zabaw.

Kasiamar 8, 2023

Hej, Dzieci! To książka o tym, że plac zabaw to poważna sprawa. Zaskoczy was, ile on może mieć różnych form,…