Enola i niezwykłe zwierzęta – Joris Chamblain

Date
kwi, 21, 2022

Enola zajmuje się zwierzętami, ale nie takimi zwykłymi, jej specjalnością są te … nie do końca normalne zwierzaki. Pomaga im i pomaga ludziom je zrozumieć.

Enola jest weterynarką. Tak o sobie mówi, a mnie aż mózg zgrzyta. Nie lubię feminizacji nazw na siłę, te, które głupio brzmią, po prostu głupio brzmią i tyle i tak właśnie jest w tym przypadku. Jednak na szczęście, jest to jedyny minus w całym komiksie, a musicie przyznać, że w takim razie to niewiele. Poza tym jednym zgrzytem podoba mi się dosłownie wszystko, od pomysłu na historię i zajęcie Enoli po rysunki. Takiego samego zdania jest moja dziesięciolatka, która historię niezwykłego weterynarza po prostu połknęła i chciała jeszcze.

Ten komiks jest wydaniem zbiorczym dwóch pierwszych części Enoli. Pierwsza jest o gargulcu, druga o jednorożcach, więc macie już pojęcie, jak bardzo niezwykła jest dziewczyna. Każda z nich jest oddzielną historią, więc można czytać tą, na którą właśnie ma się ochotę. To ogromny plus, bo mnie bardziej podobała się historia kamiennego stwora, a córkę zachwyciły jednorożce. Jednak nie martwcie się na myśl o jednorożcach, nie jest cukierkowo i różowo, to poważna opowieść z pięknym przesłaniem, które jest na tyle jednoznaczne, że nawet młodsi czytelnicy są w stanie je odczytać. A w tym wszystkim, w tej mądrej opowieści znajdziecie dobry, subtelny humor sytuacyjny, który przemówi dla każdego.

„Twórcą” większości śmiesznych sytuacji zazwyczaj jest kot, który jest moją ulubioną postacią. I nawet nie musi nic robić, on czasem po prostu jest śmiesznie narysowany, ale kotoholik, jakim jestem, od razu wyobraża sobie, co taki zwierzak może w tym czasie robić. Osoby niezwiązane z kotami znajdą również śmieszne momenty z udziałem innych bohaterów. Puenta pierwszej opowieści też wywoła wasz uśmiech, choć dzieciom czasem umyka przesłanie ostatniego rysunku. I to też jest mocna strona tego zeszytu – trafia zarówno do dzieci, jak i dorosłych, dzięki czemu czytanie z dzieckiem nie jest katorgą, a prawdziwą przyjemnością.

Komiks został wydany w twardej oprawie, pięknie zilustrowany. Tu obraz mówi dużo więcej, niż tekst, przekazuje wiele dodatkowych emocji, odniesień. Ja zakochałam się w kresce ilustratorki i dzięki temu polubiłam komiks. Na pewno będzie on ozdobą półki z komiksami. Choć zapewniam, że nie będzie stał, bo niejednokrotnie do niego wrócicie. Polecam do własnej biblioteczki i na prezent, choć z tym ostatnim wstrzymałabym się, póki całość nie zostanie wydana, bo inaczej będziecie co chwilę pytani, kiedy będzie więcej.

Katarzyna Boroń


Scenariusz: Joris Chamblain
Rysunki: Lucile Thibaudier
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz

Tytuł: Enola i niezwykłe zwierzęta

Tytuł oryginału: Enola et les animaux extraordinaires

Wydawnictwo: Egmont

Wydanie: I

Cykl i numer tomu” Enola i niezwykłe zwierzęta 1

Data wydania: 2022-03-09

Kategoria: dla dzieci, fantasy

ISBN: 9788328150454

Liczba stron: 68 

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

dummy-img

Opowiem ci, mamo, co jeździ na dwóch kołach – Marcin Brykczyński

Bujaczeklut 2, 2020

Chyba każdy chłopiec, a i niejedna dziewczynka na pewnym etapie swojego życia zaczyna fascynować się pojazdami. Zastanawialiście się kiedyś, ile…

Pucio. Puzzle. Co słychać?

Pucio. Puzzle. Co słychać?

Kasiasty 12, 2021

Pucio jest już klasykiem. Znają go dzieci i dorośli. Pomógł nie tylko mi oraz mojemu synkowi, ale i innym milusińskim,…

Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem – Mikołaj Marcela

Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem – Mikołaj Marcela

Szkrabajeklis 6, 2020

Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem – Mikołaj Marcela Zdalne nauczanie na barki rodziców zrzuciło mnóstwo pracy, zachęcenie dzieci do…

Świąteczna gra dla całej rodziny

Świąteczna gra dla całej rodziny

Kasialis 10, 2022

“Magia Bożego Narodzenia. Rodzinna gra o świątecznej wędrówce” Czy wiesz, dlaczego na Boże Narodzenie zapala się świece? Dlaczego na święta…

W przedszkolu – Guido Wandrey

W przedszkolu – Guido Wandrey

Kasiagru 16, 2020

W przedszkolu – Guido Wandrey Książki, które osobiście zaliczam do kategorii poszukiwanek, uwielbiam. Ale nie tylko ja – mój syn…