Enola i niezwykłe zwierzęta – Joris Chamblain

Date
kwi, 21, 2022

Enola zajmuje się zwierzętami, ale nie takimi zwykłymi, jej specjalnością są te … nie do końca normalne zwierzaki. Pomaga im i pomaga ludziom je zrozumieć.

Enola jest weterynarką. Tak o sobie mówi, a mnie aż mózg zgrzyta. Nie lubię feminizacji nazw na siłę, te, które głupio brzmią, po prostu głupio brzmią i tyle i tak właśnie jest w tym przypadku. Jednak na szczęście, jest to jedyny minus w całym komiksie, a musicie przyznać, że w takim razie to niewiele. Poza tym jednym zgrzytem podoba mi się dosłownie wszystko, od pomysłu na historię i zajęcie Enoli po rysunki. Takiego samego zdania jest moja dziesięciolatka, która historię niezwykłego weterynarza po prostu połknęła i chciała jeszcze.

Ten komiks jest wydaniem zbiorczym dwóch pierwszych części Enoli. Pierwsza jest o gargulcu, druga o jednorożcach, więc macie już pojęcie, jak bardzo niezwykła jest dziewczyna. Każda z nich jest oddzielną historią, więc można czytać tą, na którą właśnie ma się ochotę. To ogromny plus, bo mnie bardziej podobała się historia kamiennego stwora, a córkę zachwyciły jednorożce. Jednak nie martwcie się na myśl o jednorożcach, nie jest cukierkowo i różowo, to poważna opowieść z pięknym przesłaniem, które jest na tyle jednoznaczne, że nawet młodsi czytelnicy są w stanie je odczytać. A w tym wszystkim, w tej mądrej opowieści znajdziecie dobry, subtelny humor sytuacyjny, który przemówi dla każdego.

„Twórcą” większości śmiesznych sytuacji zazwyczaj jest kot, który jest moją ulubioną postacią. I nawet nie musi nic robić, on czasem po prostu jest śmiesznie narysowany, ale kotoholik, jakim jestem, od razu wyobraża sobie, co taki zwierzak może w tym czasie robić. Osoby niezwiązane z kotami znajdą również śmieszne momenty z udziałem innych bohaterów. Puenta pierwszej opowieści też wywoła wasz uśmiech, choć dzieciom czasem umyka przesłanie ostatniego rysunku. I to też jest mocna strona tego zeszytu – trafia zarówno do dzieci, jak i dorosłych, dzięki czemu czytanie z dzieckiem nie jest katorgą, a prawdziwą przyjemnością.

Komiks został wydany w twardej oprawie, pięknie zilustrowany. Tu obraz mówi dużo więcej, niż tekst, przekazuje wiele dodatkowych emocji, odniesień. Ja zakochałam się w kresce ilustratorki i dzięki temu polubiłam komiks. Na pewno będzie on ozdobą półki z komiksami. Choć zapewniam, że nie będzie stał, bo niejednokrotnie do niego wrócicie. Polecam do własnej biblioteczki i na prezent, choć z tym ostatnim wstrzymałabym się, póki całość nie zostanie wydana, bo inaczej będziecie co chwilę pytani, kiedy będzie więcej.

Katarzyna Boroń


Scenariusz: Joris Chamblain
Rysunki: Lucile Thibaudier
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz

Tytuł: Enola i niezwykłe zwierzęta

Tytuł oryginału: Enola et les animaux extraordinaires

Wydawnictwo: Egmont

Wydanie: I

Cykl i numer tomu” Enola i niezwykłe zwierzęta 1

Data wydania: 2022-03-09

Kategoria: dla dzieci, fantasy

ISBN: 9788328150454

Liczba stron: 68 

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Smery i Jajko. Komiks

Smery i Jajko. Komiks

Szkrabajeklut 15, 2022

Smerfy zna każdy. Czy każdy je lubi, trudno powiedzieć, ale na pewno mają więcej zwolenników, bo wciąż pojawiają się nowe…

Rok w górach – Małgosia Piątkowska

Rok w górach – Małgosia Piątkowska

Kasiasty 26, 2021

Rok w górach – Małgosia Piątkowska Góry są piękne o każdej porze roku. Żałuję, że nie mieszkam bliżej, bo wtedy…

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie – Gerda Raidt

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie – Gerda Raidt

Bujaczekgru 29, 2020

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie – Gerda Raidt Śmieci nie są wygodnym tematem. Większość z nas zaraz po ich…

dummy-img

Marta Galewska-Kustra – Pucio uczy się mówić. Pucio mówi pierwsze słowa

Kasialut 12, 2020

Pucio jest najlepszym przyjacielem dzieci. Kto go zna, ten wie. Czytanie po raz milionowy przygód małego chłopca jest w naszym…

Melzyna Noctis i Mroczna Głęba – zapowiedź

Melzyna Noctis i Mroczna Głęba – zapowiedź

Kasiasie 10, 2022

Odkryjcie otchłań oceanu i wyobraźni w nowej książce Philipa Reeve’a, autora bestsellerowych “Zabójczych maszyn”. Mieszkańcy Burzomorza żyli w ciągłym strachu…