Nocny ekspres – Karin Erlandsson

Date
gru, 06, 2021

Nocny ekspres – Karin Erlandsson

Książkowe kalendarze adwentowe są ostatniego czasu bardzo popularne. Nic dziwnego, bo to nie tylko okazja, do poznania ciekawej historii, ale również przygotowanie się do świąt, odliczanie kolejnych dni, ćwiczenie cierpliwości i sposób na to, aby odnaleźć w lekturze jakieś drugie dno, pomyśleć o niej i wysunąć wnioski. Na rynku wydawniczym dostępne są pozycje nie tylko dla tych najmłodszych, ale również i dla starszych czytelników, jak Nocny ekspres.

Kilka słów o fabule

Dziesięcioletnia Danja, główna bohaterka książki, oraz jej rodzina, jak co święta jadą do babci, która mieszka w domu przy stacji kolejowej, gdzie przez wiele lat pracował jej mąż. Gdy rodzice organizują imprezę dla znajomych, Danja zauważa, że babcia znika. Wcześniej starsza kobieta była zaniepokojna, mówiła coś o kluczu oraz to, że przyjedzie pociąg. Pojawia się jednak problem, ponieważ na tę stację pociągu nie zajeżdżają od wielu, wielu lat. Danja jednak słyszy dźwięk ekspresu i wkrótce zabiera on dziewczynkę na wspaniałą i pełną przygód podróż.

Emocjonalna podróż

Ta powieść poruszyła we mnie najczulsze struny. Nie spodziewałam się, że Nocny ekspres może wywołać we mnie łzy. Chociaż wydaje się, że ta opowieść to świetna zabawa i przygoda, poznawana rozdział po rozdziale, spowodowała, że pojawiło się w mojej głowie wiele przemyśleń i rozważań. Powieść autorstwa Karin Erlandsson to nie tylko opis ciekawej, pełnej zagadek podróży, ale to również opis emocji, które towarzyszą stracie bliskiej osoby. Pustka, która pojawia się, gdy zabraknie kogoś ukochanego, jest straszna, bardzo przejmująca i trudno opowiedzieć dzieciom, jak się z tym pogodzić. Dzięki poruszeniu tego aspektu, Nocny ekspres staje się historią bardzo ważną, potrzebną i stawiam ją na samym szczycie listy najlepszych książek w kategorii literatura dziecięca.

Cudowne wydanie

Żeby nie było tak smętnie, dodać muszę, że można przy tej powieści się niezwykle dobrze bawić. Każdy rozdział rozpala ciekawość czytelnika, a zagadkę kryminalną śledziłam z rosnącym zaintrygowaniem. Nie jestem książkowym detektywem, więc jej rozwiązanie było dla mnie dużym zaskoczeniem. Danja to bohaterka, która może posłużyć za wzór do naśladowania. Popełnia błędy, ale potrafi się do nich przyznać, a porażki jej nie zniechęcają.

Nocny ekspres to powieść cudowna, ciekawa, intrygująca i piękna. Muszę przyznać, że została ona dopracowana od pierwszej do ostatniej strony, co widać. Jako, iż ta lektura to książkowy kalendarz adwentowy, lektura wprowadza w ten świąteczny, magiczny nastrój.


Autor: Karin Erlandsson

Tłumaczenie: Anna Czernow

Ilustrator: Peter Berning

Tytuł: Nocny ekspres

Tytuł oryginalny: „Nattexpressen

Wydawnictwo: Dwukropek

Wydanie: I

Data wydania: 2021-11-10

Kategoria: literatura dziecięca, 10+

ISBN: 9788381413725

Liczba stron: 240


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Niesamowity spacer. Deszcz – Emiri Hayashi

Niesamowity spacer. Deszcz – Emiri Hayashi

Szkrabajeksie 25, 2021

Niesamowity spacer. Deszcz – Emiri Hayashi Od słów piosenki „W czasie deszczu dzieci się nudzą…” wolę te: „Słońce z deszczem…

Naklejkowy zawrót głowy

Naklejkowy zawrót głowy

Bujaczekpaź 30, 2021

Naklejkowy zawrót głowy Każdy, kto chociaż trochę czasu spędza z dziećmi, wie, że te czasem się nudzą. I nic nie…

Oby się udało. Louca 3-Bruno Deqiuer

Oby się udało. Louca 3-Bruno Deqiuer

Martawrz 27, 2022

Nasz umysł jest nośnikiem tysięcy obrazów, emocji i zdarzeń, które nie zawsze chcemy pamiętać. Błędy, porażki, a także ból znikają…

Listopadowe zapowiedzi książkowe

Listopadowe zapowiedzi książkowe

Kasiapaź 25, 2020

Listopadowe zapowiedzi książkowe W listopadzie wypatrujemy już książek świątecznych, ale to nie znaczy, że nic innego się nie pojawi (o…

Tajemniczy ogród – Francis Hodgson Burnett

Tajemniczy ogród – Francis Hodgson Burnett

Szkrabajekmar 4, 2021

Tajemniczy ogród – Francis Hodgson Burnett Książki poznane w dzieciństwie kształtowały moją pasję czytelniczą, mocne filary stanowiły powieści czytanie mi…