Miód

Miód. Akademia mądrego dziecka. Wiem,co jem!

Date
sty, 24, 2023
Comments
Możliwość komentowania Miód. Akademia mądrego dziecka. Wiem,co jem! została wyłączona

Nasz świat jest przepiękny. Wypełniony roślinnością, zwierzętami i zależnościami, bez których nic nie wyglądałoby tak samo. Jednym z elementów, bez którego nasza codzienność by niezaistniała jest istnienie i praca pszczół. To, w jaki sposób żyją i biorą udział w tworzeniu świata, od zawsze fascynowało niejednego małego szkraba, jednak często miłość do tych stworzeń poprzedzona jest strachem, wszak owady nie należą do ulubionej grupy stworzeń. Inaczej ma się historia, gdy już posiądziemy wiedzę na temat miodu. Skąd jednak wziąć informacje spisane prostym językiem? Oczywiście z książki Miód. Wiem, co jem! My jesteśmy już po lekturze. Czy udanej? Przekonajcie się sami.

Miód

Seria Wiem, co jem! jest niesamowitym źródłem wiedzy na temat jedzenia. Odkrywcza, prosta i spisana w przystępnym języku książeczka, która zachwyci zarówno dzieci, jak i rodziców. Tekst jest skomponowany tak, by nieść, jak największą dawkę informacji i równocześnie nie przytłaczać. Dzięki takiej formie Miód czyta się sam, a cała masa ciekawostek bez problemu utrwala się maluchom w głowie. Od pyłku po gotowy projekt, zahaczamy również o budowę społeczności pszczelej oraz wygląd uli. To przygoda warta każdej przeczytanej strony.

Wśród ilustracji

Kolejny raz kreska Nicolasa Gounego zachwyciła nas prostotą i dawką wiedzy w jego wizji. Tu główną rolę grają informacje, które w połączeniu z ilustracjami tworzą przyjemną dla oka całość. Dominujące miodowe barwy wywołują uśmiech i skłaniają do lektury, nawet największe marudy. Każda pszczółka jest przyjazna i zaraża humorem. Miód to książka pełna ciepła, radości, ale i ważnych przesłań. To w ich przypadku kolory są stonowane i nieco ciemniejsze, by dzieci odkryły, co jest prawdziwym zagrożeniem. Pouczająca forma skrywa się w kolorach, obrazach i treści.

Wśród pszczół

Czego dowiemy się od pracowitych pszczół? Miód to kompendium wiedzy o pracy tych małych stworzeń, ale i właściwości, jakie skrywa w sobie tytułowy przysmak. Dzieci dowiedzą się, jak i z jakich pyłków powstaje to słodkie złoto. Od miodu o smaku lipowym, przez nieco gorzkawy gryczany i zachwycająco lawendowy po leśny i wielokwiatowy. Każdy został pokrótce omówiony. Pszczoły to nie tylko miód, ale i pyłek, spadź czy wosk. To masa ciekawostek, z których dzieci dowiedzą się niesamowitych rzeczy, przyjrzą się pracy pszczelarza i samych pszczół. Nauczą się dbać o te małe owady i poznają sposób na zachowanie właściwości miodu, wszak zdrowia w nim pełno. To kolejna pozycja z serii, która przekona maluchy do zdrowego jedzenia i dbania o środowisko.

Podsumowanie

Miód zaskoczył nas ilością zawartych w nim informacji. Podróż w głąb ula była słodka, zabawna (te pszczółki i ich miny) i wartościowa. Seria Wiem, co jem! dostarcza nam masy ciekawostek i jest stworzona z dbałością o szczegóły i dużą dawkę humoru, dzięki czemu dzieci z radością podchodzą do lektury i wiedzy w niej zawartej. Zarówno scenariusz, jak i szata graficzna zasługują na uwagę i przyciągają ciekawych podróżników. Lekka, przyjemna i pouczająca lektura na stałe zagości w naszej biblioteczce i głowach. Od dziś miód jest dodatkiem do zdrowego życia, a pszczoły przestały być zwykłymi owadami. Forma i treść idealnie współgrają z młodym odkrywcą. Czytane samodzielnie przez starszaki lub w asyście rodzica poszerzają wiedzę dzieci i to największy plus.

 


Autor: Françoise Laurent

Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb

Ilustrator: Nicolas Gouny

Tytuł: Miód 

Tytuł oryginalny: Le Melle

Seria i nr tomu: Wiem, co jem! Akademia mądrego dziecka 

Wydawnictwo: Harper Kids 

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2023-01-25

Kategoria: Maluch 0-2, o jedzeniu 

ISBN:9788327672896

Liczba stron: 40


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Related Posts


Przeczytaj również

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska

Szkrabajeklip 28, 2021

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska „Warszawa da się lubić / Tu szczęście można znaleźć / Tutaj serce można zgubić…

Chłopiec zwany Gwiazdką – Matt Haig

Chłopiec zwany Gwiazdką – Matt Haig

Kasialis 30, 2021

Chłopiec zwany Gwiazdką – Matt Haig Są historie, które potrafią bezapelacyjnie oczarować czytelnika. Poruszają nawet najtwardsze serca, wywołują uśmiech i…

Malamander – Thomas Taylor

Malamander – Thomas Taylor

Kasiacze 24, 2021

Malamander – Thomas Taylor Książki dla młodzieży mają w sobie coś. Ta przygoda, akcja, bohaterowie i energia, która aż emanuje…

Świat według dziadka – Zofia Stanecka

Świat według dziadka – Zofia Stanecka

Kasiagru 8, 2021

Świat według dziadka – Zofia Stanecka Trudno jest określić, jaka wielka przepaść dzieli naszych dziadków, od tych najmłodszych. Często, obok…

Pieśni Zaginionego Kontynentu – Przemysław Hytroś

Pieśni Zaginionego Kontynentu – Przemysław Hytroś

Bujaczeklip 8, 2021

Pieśni Zaginionego Kontynentu – Przemysław Hytroś Czasami ciężko jest odgonić myśli o poddaniu się w obliczu narastających trudności. Ale gdy…