Dumbo. Moja pierwsza dobranocka. Disney – Emmanuelle Causse

Dumbo. Moja pierwsza dobranocka. Disney – Emmanuelle Causse

Dumbo. Moja pierwsza dobranocka. Disney – Emmanuelle Causse

Któż z nas nie zna sympatycznej postaci Dumbo, którego przygody towarzyszą dzieciom od 1941 r. , kiedy to na ekrany kin wszedł pełnometrażowy film o przygodach słonika z wielkimi uszami? Od tego czasu kolejne pokolenia zachwycają się cudowną animacją, która mimo upływu lat nadal przekazuje wiele ponadczasowych prawd i wartości. Uczy przyjaźni, wiary w swoje możliwości i pokazuje, że każdy może zrobić coś wielkiego. Warto jednak pamiętać, że w ciągu tych kilkudziesięciu lat sporo zmieniło się w postrzeganiu zwierząt, podejściu do kar i nagród.

W serii Wydawnictwa Olesiejuk „Moja bajkowa dobranocka” ukazała się właśnie uproszczona wersja przygód Dumbo, dostosowana do możliwości poznawczych małego czytelnika. Solidnie wykonana książeczka z kartonowymi kartkami, spodoba się trzylatkowi, który z jednej strony samodzielnie będzie przeglądał obrazki, z drugiej z przyjemnością wysłucha bajki czytanej przez osobę dorosłą. Autorzy książki sięgnęli po najważniejszy wątek historii, pokazując drogę, jaką przebył Dumbo. Dziecko poznaje słonika, gdy przynosi go bocian, towarzyszy mu w pierwszych dniach życia, kiedy to musi znosić upokorzenia z powodu nieproporcjonalnie wielkich uszu. Razem z nim się smuci się karą dla mamy słonicy i cieszy z pierwszych sukcesów Dumbo.

I choć sam słonik jest postacią sympatyczną, to w dobie walki o dobrostan zwierząt i odchodzenia od pokazywania zwierząt w cyrku nie każdy rodzic zdecyduje się na tę lekturę. Dodatkowo mam odczucie, że historia została tak bardzo okrojona, że traci spójność . Rodzic czytający tę książeczkę powinien nastawić się na dłuższą rozmowę z dzieckiem dotyczącą stosunku ludzi do zwierząt oraz prokreacji, bo nie jestem pewna, czy jeszcze ktoś opowiada dzieciom, że przyniósł je bocian lub zostały znalezione w kapuście.

Anna Kruczkowska


Autor: Emmanuelle Causse

Tłumaczenie: Ewa Tarnowska

Ilustrator: brak informacji

Tytuł: Moja bajkowa dobranocka. Jestem wyjątkowy. Disney Dumbo

Tytuł oryginalny: Mon histoire du soir

Seria i nr tomu: Moja bajkowa dobranocka

Wydawnictwo: Olesiejuk

Wydanie: 1

Data wydania: 2021-04-14

Kategoria: dla dzieci

ISBN: 9788382165234

Liczba stron: 16


Dodaj komentarz

Close Menu