Pinokio – Seria Nostalgia

Date
sie, 21, 2020

Pinokio to jeden z najstarszych filmów animowanych z wytwórni Walta Disneya – widać to po kresce, animacji, głosach bohaterów. Jednak jest to historia ponadczasowa, która przekazuje dzieciom pewne uniwersalne prawdy i wartości, którymi warto się kierować. Większość was wie, że tę opowieść możemy znaleźć również w książkowych wersjach – Pinokia również. Wiem, że dzieci nie są zainteresowane wersją animowaną, ale książka ich zachwyci.

Poznajcie małego, drewnianego chłopca, którego stworzyła miłość i dobroć jego ojca. Pinokio marzy o tym, aby stać się prawdziwym dzieckiem. Niestety, wielokrotnie zawodzi swojego tatę i Dobrą Wróżkę. Daje się zwieść innym ludziom, uwierzyć w ich kłamstwa i fałszywe obietnice, przez co wpada w poważne kłopoty.

Pinokio to bajka, która przepełniona jest morałami. To jedna z tych historii, na których wychowałam się ja i moja mama. Ponadczasowa i piękna. Pokazuje, że kłamstwo nie popłaca. Pinokio wpadał w poważne w tarapaty, przez co sprawiał przykrości również swojemu tacie, który bardzo go kochał. Nasz mały bohater zachowywał się lekkomyślnie, wolał zabawę od obowiązków, zaufał nie tym ludziom, co trzeba. Jego przygody są trochę przerażające i straszne, a dzieci śledzą losy Pinokia z emocjami wymalowanymi na twarzy, zwłaszcza wtedy, gdy Gepetto zostaje połknięty przez wieloryba, a Pinokio wyrusza mu na ratunek. Czy ta historia dobrze się kończy? Tak. Każdy z nas ją zna i wie, że w końcu Pinokio dostaje swoje szczęśliwe zakończenie.

Ilustracje zachwycają. Autorzy zdecydowali się na zachowanie oryginalnej grafiki, którą mogliśmy oglądać w animowanej wersji bajki. O ile dzieci mogą nie zachwycić, to ja jestem nimi całkowicie zauroczona. Można zauważyć, jak wielkie zmiany zaszły w produkcji filmów animowanych. Te w książce są lekko rozmyte, kontury nieostre, jakby ktoś nałożył na nie warstwę gry. Podczas lektury niemal słyszałam głosy aktorów dubbingowych – specyficzne, ale niezwykle piękne.

Pinokio zachwyci zarówno dzieci, które poznają małego, drewnianego chłopca, jak i ich rodziców, którzy wrócą do czasów swojego dzieciństwa. Bardzo polecam tę i inne książki z serii Nostalgia.


Tytuł: Pinokio

Autor: Walt Disney

Tłumaczenie: Bartłomiej Nawrocki

Wydawnictwo: HarperCollins Kids

Ilustracje: Al Dempster

Data wydania: 12.08.2020


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Księga drzew. Encyklopedia z folią

Księga drzew. Encyklopedia z folią

Szkrabajekcze 15, 2022

Książka o drzewach wiąże się z nudą? Nie w tym przypadku! Kilka słów o wnętrzu Podobnie jak “Księga ciała” z…

Muminek i nowy przyjaciel – Tove Jansson

Muminek i nowy przyjaciel – Tove Jansson

Szkrabajekcze 6, 2022

Zastanawialiście się kiedyś, jak to jest powrócić do lat dzieciństwa, zanurzyć się w świat wspomnień, znów poczuć smak beztroski i…

Maniutka – Joanna Krzyżanek

Maniutka – Joanna Krzyżanek

Kasialut 28, 2021

Maniutka – Joanna Krzyżanek Maniutka to zwyczajna, mała dziewczynka, która mieszka w Starym Kenedelkowie. Bohaterka książki Joanny Krzyżanek ma najlepszego…

Premiera: Świat mórz i oceanów

Premiera: Świat mórz i oceanów

Kasialis 11, 2021

Zanurzcie się w lekturze i zgłębiajcie tajemnice mórz, oceanów i ich niesamowitych mieszkańców! Woda daje życie naszej błękitnej planecie. Ale…

Niki i Tesla: Efekty specjalne na miarę Oscara – Steve Hockensmith, Bob “Pflugfelde” Science

Niki i Tesla: Efekty specjalne na miarę Oscara – Steve Hockensmith, Bob “Pflugfelde” Science

Szkrabajekpaź 5, 2020

Marzeniem chyba każdego z nas (nie tylko w okresie dzieciństwa) było znaleźć się chociaż raz na planie filmowym, nie mówiąc…