Woda. Akademia mądrego dziecka-Cécile Jugla, Jack Guichard

Date
sie, 01, 2021

Zachwycone twarze i uśmiechy, które z nich nie schodzą, towarzyszą nam ostatnio coraz częściej. Kto by pomyślał, że za sprawą książek i nauki można będzie dzieciaki odciągnąć od kolejnej przygody w grze czy innych zabaw. Tak się stało za sprawą serii Przygody z nauką. W swojej kolekcji mamy już doświadczenia z użyciem cytryny i papieru. Czym może zaskoczyć woda?

Gdy kolejne dni wolne od nauki pukają do drzwi, rodzice szukają sposobów na kreatywne wypełnienie czasu swoich pociech. Sztuką jest, by proponowane przez nas zajęcia były wciągające i przy okazji czegoś uczyły. Ja od małego uwielbiałam odkrywać świat przez doświadczanie tego, co mnie otaczało. Nie inaczej jest z moimi dziećmi. Zanim jednak pobiegną przed siebie, czeka nas mnóstwo wspólnych przygód. Papier zrobił furorę. Proste doświadczenia, które dziecko może wykonywać z niewielką pomocą dorosłego, a często nawet i bez przyciągną każdego. Z cytryną szło soczyściej, a apetyt na wiedze rozhulał się na dobre. Czas sprawdzić gdzie swym nurtem porwie nas woda.

Woda

Dziesięć doświadczeń, które zapraszają małych odkrywców. Nie mogliśmy przejść obok nich obojętnie. Kolorowa okładka i twarda oprawa, sprawdziły się świetnie przy poprzednich odsłonach serii. Woda to potęga. Może zmieniać stan skupienia, drążyć w skale i napoić spragnionego. Fascynacja zagościła na małych twarzach i długo nie ustępowała. Bo jak to w nas jest tyle wody, ma tyle właściwości, a jest przeźroczysta? Twórcy pomyśleli o pytaniach, które z pewnością kłębić się będą po głowach naszych czytaczy. Woda, rozdział po rozdziale odkrywa przed nami swoje zastosowanie i ukryte talenty, a to dopiero początek. Każdy mniejszy rozdział pełen jest ciekawostek i konkretnych przykładów, które nie tylko pomogą dzieciom wykonać poszczególne doświadczenia, ale również w pełni je zrozumieć.

Wiedza zawarta w tej niewielkiej książeczce jest rzeczowa i przejrzyście podana. Dzieciom nic nie umknie, wręcz przeciwnie. Z zapałem podejdą do sprawdzania pozyskanej wiedzy i będą chciały więcej. Czy woda może być użyta jako klej? Może być jej więcej lub mniej? A może całkowicie znika? Mali odkrywcy zyskają odpowiedzi na te pytania, ale i dowiedzą się jak wyczarować deszcz i szybko opróżnić butelkę z wodą. To fantastyczna podróż, w którą warto wyruszyć wspólnie i cieszyć oczy pochłanianiem wiedzy przez nasze pociechy.

Podsumowanie

Ubolewam, że za moich młodzieńczych czasów nie trafiły do mnie tak prosto i dobrze, pod względem jakości materiału, wydane powieści mogące zasiać we mnie naukowego bakcyla. Każde z tych prostych i równie fascynujących doświadczeń jest dla dziecka nie tylko porcją zabawy, ale i wiedzy, która nie jest nachalna i wymuszona, dzięki czemu bawi i uczy. Papier, cytryna i woda odkryły przed dziećmi swoje tajemnice, a my wciąż mamy mało i poszukujemy kolejnych ciekawostek na ich temat. Seria Przygody z nauką nadaje się idealnie na wspólny czas zabaw. Prostota, wiedza i moc obrazu stanowią mocny argument za sięgnięciem po każdą książeczkę z kolekcji. To my idziemy robić roztwór z wody, zwany herbatą, a wy migiem sięgać po wiedzę w najlepszej wersji.

 


Autor: Cécile Jugla, Jack Guichard

Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb 

Ilustrator: Laurent Simon

Tytuł: Woda

Tytuł oryginalny: La science est dans… L’EAU

Seria i nr tomu: Akademia mądrego dziecka

Wydawnictwo: HarperCollins ( HarperKids)

Wydanie: pierwsze 

Data wydania: 2021-07-28

ISBN:978-83-276-5865-4

Liczba stron:32


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Jak działa ciało człowieka? – Marta Krzemińska

Jak działa ciało człowieka? – Marta Krzemińska

Martalis 5, 2021

Jak działa ciało człowieka? – Marta Krzemińska Człowiek to jeden z najbardziej skomplikowanych i złożonych organizmów, jakie istnieją na ziemi.…

Niki i Tesla. Bunt armii robotów – Steve Hockensmith, Bob Pflugfelder

Niki i Tesla. Bunt armii robotów – Steve Hockensmith, Bob Pflugfelder

Szkrabajekpaź 13, 2020

Zastanawiałeś się kiedyś, co można zrobić ze starego komputera i kilku garnków? Albo dlaczego kategorycznie nie wolno wyrzucać takiej skarbnicy…

Mordercza Adelka. Piekło to inni – Mr Tan , Miss Prickly

Mordercza Adelka. Piekło to inni – Mr Tan , Miss Prickly

Vickylis 18, 2020

Mordercza Adelka. Piekło to inni – Mr Tan , Miss Prickly Niedawno miałam przyjemność czytać niezwykle zabawny, a miejscami również…

Frigiel i Fluffy. Więźniowie Netheru – Frigiel i Nicolas Digard

Frigiel i Fluffy. Więźniowie Netheru – Frigiel i Nicolas Digard

Szkrabajekpaź 21, 2020

Robi się strasznie. Ten, kto przeszedł przez pierwszy tom, wie już, że to nie zabawa, a grupce próbującej sprostać zadaniu…

Co się dzieje w twoim ciele? Łap piątą klepkę i wskakuj do środka! Kurzol. Gdzie się podział sen?

Co się dzieje w twoim ciele? Łap piątą klepkę i wskakuj do środka! Kurzol. Gdzie się podział sen?

Kasiamar 31, 2023

Co się dzieje w twoim ciele? Łap piątą klepkę i wskakuj do środka! Bardzo to wkurzające, gdy kładziesz się spać…