Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska

Date
lip, 28, 2021

Warszawa. Moja stolica – Anna Paczuska

„Warszawa da się lubić / Tu szczęście można znaleźć / Tutaj serce można zgubić […]” – śpiewał Adolf Dymsza, a to tylko fragment jednej z wielu piosenek traktujących o Warszawie. Wszak „wiadoma rzecz – stolica”, nic zatem dziwnego, że to miasto z bogatą, burzliwą historią i współczesną wielokulturowością fascynuje kolejne pokolenia.

Bo Warszawa to nie tylko pomniki czy muzea świadczące o pamięci o drugiej wojnie światowej. To nie tylko nowoczesne biurowce, w których mieszczą się zagraniczne firmy. To również klimatyczne Stare Miasto, kulturalna i nieco ekscentryczna Praga, to nowoczesne centra handlowe i ulice, które dawno zapomniały o swojej świetności. Czy jednak w tym eklektycznym mieście można odkryć urok dziecko? Czy poza Centrum Nauki Kopernik ma ono małemu człowiekowi coś do zaoferowania?

Owszem, a o tym, jak wiele można tam zobaczyć i jak bardzo się zachwycić, przekonamy się dzięki książce pt. „Warszawa. Moja stolica”, autorstwa Anny Paczuskiej. Opublikowana nakładem Wydawnictwa RM książka to swego rodzaju przewodnik po Warszawie, może o zbyt dużym formacie, by go wsunąć do plecaka, ale doskonałym do tego, by zaplanować podróż. To propozycja skierowana do dzieci w wieku szkolnym, ale tak naprawdę również do rodziców czy nauczycieli. I to nie tylko po to, by móc znaleźć alternatywę dla dziecka, które wraz z nami w Warszawie się znalazło, ale również po to, by móc o odwiedzanych miejscach cokolwiek powiedzieć.

Przewodnikami po stolicy jest dwoje dzieci, Maks i Emilka, które przekonają nas, że w Warszawie słowo „nuda” nie istnieje. Naszą wyprawę szlakiem przygody, historii i dobrej zabawy rozpoczniemy na Starym Mieście, czyli na Starówce, gdzie możemy wstąpić do jednego ze sklepów z pamiątkami czy zrobić sobie zdjęcie z pomnikiem Syrenki. Będąc już w tej najstarszej części miasta, warto wstąpić do Zamku Królewskiego, gdzie w trakcie spaceru po komnatach można rzeczywiście poczuć się niczym król. Przy okazji dowiemy się, że Warszawa nie zawsze była stolicą Polski i poznamy historię pomnika zwanego Kolumną Zygmunta.

Jeśli pogoda nam dopisze, warto przespacerować się również Krakowskim Przedmieściem, jedną z najpiękniejszych i najstarszych ulic Warszawy. Zobaczymy tu m.in. kościół św. Anny, gdzie możemy wdrapać się na szczyt wieży kościelnej, mijać będziemy pomnik Mickiewicza, przystaniemy również przy Pałacu Prezydenckim. Zachwycimy się też wielkim gmachem Teatru Wielkiego, możemy też podejść do Grobu Nieznanego Żołnierza, by złożyć kwiaty lub chociaż zapalić znicz, a niejako przy okazji zobaczyć zmianę warty.

Warto odwiedzić Muzeum Narodowe, chociażby po to, by zobaczyć znany z lekcji obraz „Bitwa pod Grunwaldem”. W muzeum tym często odbywają się zajęcia dla dzieci, w trakcie, których można nawet… samemu zostać malarzem. Warszawę możemy podziwiać z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki, przy okazji zwiedzając liczne wystawy czy oglądając przedstawienie w mieszczącym się w obiekcie teatrze Lalka.

W trakcie naszego spaceru po stolicy możemy liczyć piętra wieżowców, a także przejechać się metrem. Niezwykle cennym doświadczeniem będzie wizyta w Sali Małego Powstańca Muzeum Powstania Warszawskiego, zaś wieczorem skusić nas może Multimedialny Park Fontann na Podzamczu. Oczywiście Muzeum Nauki Kopernik jest już punktem obowiązkowym każdego turysty (szczególnie dziecka), ale warto również – wykorzystując wakacyjny okres i pogodę – wybrać się na przejażdżkę po Wiśle statkiem, motorówką, kajakiem lub tramwajem wodnym. Dla tych dzieci, które nie lubią wcześnie kłaść się spać, polecić można Most Świętokrzyski, który najładniej wygląda właśnie po zmroku, a miłośnicy piłki nożnej z pewnością ucieszą się z wizyty na Stadionie Narodowym.

To nie wszystkie atrakcje opisane w tym swego rodzaju przewodniku po Warszawie. Napisana prostym językiem książka pozwala zaplanować nawet kilkudniowy pobyt w stolicy, jak się bowiem okazuje, można tam robić wiele rzeczy, a każdy znajdzie aktywność dopasowaną do swojego temperamentu czy zainteresowań. Sporo tu również ciekawostek, zaś bogate w szczegóły, choć oszczędne w kresce ilustracje pobudzają wyobraźnie. To wspaniały pomysł na prezentację miasta i czekam już z niecierpliwością na kolejne przewodniki po największych miastach Polski.

Justyna Gul


Autor: Anna Paczuska
Ilustrator: Elżbieta Moyski
Tytuł: Warszawa. Moja stolica
Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2018-05-16
Kategoria: przewodniki, dla dzieci
ISBN: 9788377738856
Liczba stron: 48


Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż

Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż

Kasiamar 6, 2022

Dlaczego jemy rośliny. Sekrety owoców, warzyw i zbóż Wiecie, dlaczego zjadamy marchewkę albo pietruszkę? A może ciekawi was, ile lat…

Frigiel i Fluffy. Odległe Lądy. Trzy klany – Frigiel, Nicolas Digard

Frigiel i Fluffy. Odległe Lądy. Trzy klany – Frigiel, Nicolas Digard

Szkrabajeklip 30, 2021

Frigiel i Fluffy. Odległe Lądy. Trzy klany – Frigiel, Nicolas Digard Frigiel wraz z towarzyszami po wielkiej bitwie i zmianie…

Premiera: Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham. Pop-up

Premiera: Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham. Pop-up

BrokenVisionlut 27, 2024

„Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham. Pop-up” to piękne, prezentowe wydanie tytułu uwielbianego przez dzieci, rodziców i dziadków. Opowieść…

Marszałek Józef Piłsudzki – Małgorzata Strękowska-Zaremba

Marszałek Józef Piłsudzki – Małgorzata Strękowska-Zaremba

Szkrabajekwrz 22, 2020

Często jest tak, że wielcy Polacy nie są nam wcale dobrze znani. Ot, Józef Piłsudzki wielkim Polakiem był i… miał…

Charlie zmienia się w kurczaka – Sam Copeland

Charlie zmienia się w kurczaka – Sam Copeland

Szkrabajeklis 7, 2020

Charlie zmienia się w kurczaka – Sam Copeland “O wartości człowieka nie decydują rzeczy, które go spotykają, tylko sposób, w…