Inspektor Parma i afera środowiskowa – Christopher Siemieński

Inspektor Parma i afera środowiskowa – Christopher Siemieński

Inspektor Parma i afera środowiskowa – Christopher Siemieński

Czy powieść detektywistyczna może służyć czemuś więcej niż tylko rozrywce? Otóż okazuje się, że tak, a udowadnia to Christopher Siemieński, który stworzył serię książek dla dzieci o inspektor Parmie. Ta brzuchata, wiecznie głodna świnka pracuje w biurze detektywistycznym. Wraz z przyjacielem, szczurem Szperkiem, ciężko pracuje nad rozwikłaniem różnych zagadek. Sprawy, którymi zajmuje się Parma, związane są z ważnymi aspektami życia. W pierwszej części przygód pani inspektor i jej asystenta autor podjął temat śmieciowego jedzenia. Natomiast drugi tom skupia się na ochronie środowiska i zagrożeniach, jakie niesie za sobą nieodpowiedzialność ludzi oraz postęp cywilizacyjny. Christopher Siemieński w lekki, zabawny sposób przedstawia młodym czytelnikom najważniejsze problemy ekologiczne. Myślę, że jest to niezwykle atrakcyjna forma przekazywania wiedzy i choćby z racji tego warto zainteresować się tą serią.

“Inspektor Parma i afera środowiskowa” podzielona jest na kilka około czterdziestostronicowych rozdziałów, z których każdy związany jest z innym zagadnieniem. Mały odbiorca, zagłębiając się w śledztwo prowadzone przez Parmę i Szperka, zapozna się z takimi pojęciami jak: smog, gazy cieplarniane, kwaśne deszcze, wyspa śmieci, recykling, susza, erozja gleby, globalne ocieplenie. Dowie się, czym grozi niesegregowanie odpadów i używanie taniego paliwa, dlaczego nawozy azotowe szkodzą glebie, jakie są konsekwencje nadmiernej wycinki lasów i jakie skutki niesie za sobą przemysł wydobywczy. Ta historia skłoni czytelnika do zastanowienia, co może zrobić, by zadbać o otaczającą przyrodę, jakie działania może podjąć, by mieć swój wkład w ochronę środowiska.

To książka, która nie tylko bawi, ale i uczy, kształtuje w młodym odbiorcy postawę proekologiczną. Napisana przystępnym językiem, wciągająca, zabawna historia o inspektor Parmie wyjaśnia trudne pojęcia związane ze środowiskiem naturalnym, a także odsłania mechanizmy i skutki działalności człowieka szkodliwej dla przyrody. Co ważne, autor podaje wiedzę w sposób bardzo ciekawy, zajmujący. Naukowe zagadnienia wplata w fabułę z dużym rozmysłem, nie narzucając się zanadto czytelnikowi. Bohaterowie nakreśleni przez autora są barwni, ciekawi, nieco ekscentryczni, co nadaje powieści humorystycznego tonu. Wszystko tu ze sobą współgra, a nie sądziłam, że kryminalna intryga i temat ekologii mogą stanowić tak wyśmienite połączenie. Bonusem jest wątek romantyczny, który toczy się w tle poszczególnych wydarzeń, wywołujący szeroki uśmiech na twarzy czytelnika.

Z uwagi na tematykę, elementy Uważam, że ze względu na dużą wartość edukacyjną powinna stanąć nie tylko na domowych, ale również na bibliotecznych półkach. Tak by mogło zapoznać się z nią, jak największe grono czytelników. Jest to opowieść, która z pewnością sprawdzi się jako wstęp do rozmów i prelekcji związanych z ekologią. Gorąco polecam dzieciom od około 8. roku życia.

Monika Halman


Autor: Christopher Siemieński
Tłumaczenie: Nina Wum
Ilustrator: Martin Siemienski
Tytuł: Inspektor Parma i afera środowiskowa
Seria: Inspektor Parma (tom 2)
Wydawnictwo: Poradnia K
Wydanie: I
Data wydania: 2020-11-25
Kategoria: Literatura dziecięca
ISBN: 9788366555228


 

Dodaj komentarz

Close Menu