Dlaczego rośliny rosną – Marta Krzemińska

Dlaczego rośliny rosną – Marta Krzemińska

Dlaczego rośliny rosną – Marta Krzemińska

Przyroda niezmiennie nas zachwyca i zadziwia. Zachowania, które wydają się niekiedy irracjonalne czy nawet brutalne, mają głębszy sens, podobnie jak wewnętrzna mądrość roślin i zwierząt, ich wyczulenie na zmienną temperaturę czy inne zjawiska pogodowe, a także zachowania służące przetrwaniu.

Do wszystkich osób, które chcą zrozumieć ten niezwykły świat, szczególnie świat roślin, adresowana jest książka pt. „Dlaczego rośliny rosną?” autorstwa Marty Krzemińskiej. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Wilga pozycja to prawdziwa gratka dla młodych pasjonatów, ale również dla osób starszych, którzy chcą wiedzieć i rozumieć więcej. Może ona służyć również jako wsparcie dla nauczycieli, bowiem prostota języka i klarowny sposób przekazywania informacji, a także ilustracje Kamili Loskot wspomagają proces pogłębiania wiedzy. Odbywa się to niejako mimowolnie, bowiem książka jest tak interesująca, że z zapałem chłoniemy wszystkie ciekawostki, natomiast fakt, iż zostają one zapamiętane, jest niejako efektem ubocznym.

Dzięki książce zdobędziemy nie tylko podstawowe informacje o świecie roślin, warunkach ich życia czy różnych grupach, do których należą, ale dowiemy się wielu rzeczy, o których nie przeczytamy w  podręcznikach. Co to są rośliny okrytonasienne? Która roślina ma największe kwiaty? Dlaczego liście są zielone? Na czym polega fenomen kiełkowania? To tylko część pytań, na które odpowiedzi poszukiwać będziemy za pośrednictwem książki.

Poznamy podział wszystkich żywych istot na królestwo zwierząt i roślin, wyodrębnimy rośliny nasienne i poznamy ich specyfikę. Zajmiemy się budową nasiona, odpowiemy na pytanie, czym jest kiełkowanie, a także czym różnią się rośliny nagonasienne i okrytonasienne. Poznamy sekrety kwiatu i jego budowę, dowiemy się, w jaki sposób z kwiatów powstają owoce i jak są zbudowane, a także jak i kiedy dojrzewają.

Zaczniemy rozróżniać owoce i warzywa, ponadto zyskamy wiedzę na temat sposobów rozsiewania się roślin oraz tego … co jedzą, a dokładnie czym się odżywiają. Przy okazji poznamy rośliny pasożytnicze i półpasożytnicze, a także dowiemy się, po co roślinie liście, jak są zbudowane i jak wiele mogą mieć kształtów. Pozostając w temacie liści poznamy te nietypowe, czyli igły. Zgłębimy również temat łodygi i tego, czym jest, czemu służy i jak jest zbudowana. Możemy przeczytać również, że u niektórych roślin te łodygi uległy przekształceniu w bulwy i kłącza.

To nie wszystkie informacje zamieszczone w książce, ale mimo tego, iż jest ich wiele, zostały przedstawione w tak usystematyzowany sposób, że bez problemu przyswajamy podaną wiedzę. Książka stanowi wstęp do samodzielnego studiowania, ale może stanowić również doskonałe uzupełnienie podręcznika. Gdyby te były pisane w tak prosty i przyjazny odbiorcom sposób, z pewnością mielibyśmy dużo więcej ciekawych świata miłośników przyrody.

Justyna Gul


Autor: Marta Krzemińska
Ilustracje: Kamila Loskot
Tytuł: Dlaczego rośliny rosną?
Seria: Co i jak?
Wydawnictwo: Wilga
Wydanie: I
Data wydania: 2021-03-05
Kategoria: dla dzieci, książka naukowa, edukacja
ISBN: 9788328076211
Liczba stron: 56


Dodaj komentarz

Close Menu