Kapelusznicy – Tamzin Merchant

Kapelusznicy – Tamzin Merchant

Kapelusznicy – Tamzin Merchant

Czy poszczególne części garderoby jak buty, płaszcz czy kapelusze, mogą mieć magiczne moce? Jak się okazuje, tak. W książce autorstwa Tamzin Merchant przenosimy się do alternatywnego Londynu, który jest podobny do tego, którego znamy, ale tamten ma w sobie magię.

Nasza bohaterka, Cordelia, urodziła się w rodzinie Kapeluszników, którzy od dawien dawna tworzą nakrycia głowy, które mogą dodać temu, który je nosi odwagi, brawury czy złagodzić jego charakter. Niestety, na rodzinę dziewczyny spadło nieszczęście – jej ojciec zginął w katastrofie morskiej. Crodelia jednak wierzy, że jej ojciec tylko zaginął, postanawia więc go odnaleźć. Niestety, jej wuj Tyberiusz i ciotka Ariadna są sceptycznie do tego pomysłu nastawieni, a w dodatku nie mają czasu na poszukiwania, bo księżniczka nakazała im stworzenie kapelusza pokoju, który pomoże przy pertraktacjach z Francją. Wraz z nimi nad „cudownymi” częściami garderoby pracują rodziny Krawców, Szewców, Rękawiczników i Zegarmistrzów!

Ta książka jest przecudowna. Czyta się ja naraz, już od pierwszych stron wpadając w ten magiczny klimat Londynu. Chociaż lat mi przybywa, a nie ubywa, to przy tej lekturze bawiłam się wyśmienicie, z wielkim zaangażowaniem śledząc losy Cordelii. A w życiu małej Kapeluszniczki dużo się dzieje! Okazuje się, że ktoś chce zapobiec pokojowi z Francją i postanawia wmieszać w to rodziny, które tworzą przyodziewek ubioru. W „Kapelusznikach” akcja goni akcję, a Cordelia wciąż pakuje się w coraz to kolejne tarapaty. Czy wyjdzie z nich cało? Czy odkryje, kto stoi za spiskiem? Kolejne wydarzenia zaskakują, autora wodzi czytelnika za nos, a sceny finałowe są napisane wyśmienicie i z lekkim humorem, zwłaszcza że autorka postanowiła uwydatnić złe cechy negatywnych bohaterów. Wyszło jej to doskonale tak jak i cała reszta.

Cordelia jest dziewczynką bardzo rezolutną i odważną. Jej rówieśnicy na pewno ją pokochają i razem z nią będą przeżywać cudowne, niespotykane przygody! Jej wyczyny przyśpieszają bicie serca, a adrenalina skacze tak, że trudno zapanować nad nerwami. Cor popełnia błędy, czyniąc coś bez uprzedniego zastanowienia się nad tym, co robi, ale potrafi wyciągnąć z tego wnioski.

„Kapelusznicy” to piękna książka, pełna przygód i magii. Nie da się od niej oderwać, chociaż na sekundę, tak pochłania czytelnika. Autorka stworzyła powieść, na której kontynuację dzieci będą czekać z wielką niecierpliwością! Ja sama nie mogę doczekać się kolejnej części.


Autor: Tamzin Merchant
Tłumaczenie: Martyna Tomczak
Ilustrator: Paola Escobar
Tytuł: Kapelusznicy
Tytuł oryginalny: The Hatmakers
Seria i nr tomu: Kapelusznicy I
Wydawnictwo: Dwukropek
Wydanie: I
Data wydania: 2021-05-12
Kategoria: literatura dla dzieci, 10+
ISBN: 97838672972
Liczba stron: 400


Kasia

Położna. Mama Gabrysia. Książki kocham czytać od dzieciństwa, a teraz poznaje świat powieści dla dzieci. Kocham mój zawód, ale spełniam się także pisząc i szydełkując. Ciągle chcę doświadczać czegoś nowego.

Dodaj komentarz

Close Menu