Ci koszmarni Celtowie

Ci koszmarni Celtowie-Terry Deary

Date
kwi, 17, 2021

Ci koszmarni Celtowie-Terry Deary

Historia potrafi zaskoczyć, znudzić i przestraszyć. W każdym z przytoczonych przypadków ważne jest źródło podania danej wiedzy. To czy uda nam się choć trochę zainteresować czytelnika i otworzyć mu tym samym drzwi do wiedzy, zależy od formy, jaką wybierzemy. Łączenie obrazów z ciekawostkami, datami i humorem zawsze wychodzi na plus, dlatego też niemal w każdym temacie, jakiemu stawić czoła trzeba podczas pobierania nauk w szkole, szukam tych, które dzięki formie zasieją bakcyla w małym człowieku. Wszak każdy chłonie świat jak gąbka, jeśli tylko całość opowiedziana jest z pasją.

Niemalże każdy naród ma swoją barwną przeszłość i posiada też te jej fragmenty, gdzie przeważa czerwień krwi. Ci koszmarni Celtowie to wyprawa w czasie, gdzie 750 lat przed naszą erą mieszkał naród, którego nazwę z pewnością już słyszeliście. Tylko czy wiecie o nich wszystko? Ich losy są równie krwawe, co dziwne. Wierzenia, sposoby walki, czy kary śmierci w imię bóstw wszelakich to dopiero początek przygody w świecie Celtów. Skąd się wzięli i kiedy datuje się ich koniec? Jakie ziemie zamieszkiwali i co rozsławiło ich losy na cały kontynent albo i dalej?

Celtowie, bogowie i pismo

Kocham mitologie wszelakie, uwielbiam zgłębianie historii narodów, ludów dawniej zamieszkujących nie tylko Europę. Ze szkolnych czasów sporo pamiętam choćby o Celtach. Jednak okazuje się, że lektura kolejnej części serii Strrraszna historia wciąż może mnie zaskoczyć ciekawostkami, o jakich nie miałam pojęcia. Całość skierowana jest do młodych czytelników, którzy zmierzyć się muszą z tą wiedzą po raz pierwszy. Zazdroszczę im tego, że to właśnie w tak lekki i zabawny sposób poznają tajemnice Celtów i ich wierzeń. Autor z łatwością włada humorem i faktami, tworząc porywającą całość. Nie sposób powstrzymać uśmiechu podczas podróży poprzez Ci koszmarni Celtowie.

Dzieci dowiedzą się, skąd wywodzą się Celtowie, jakie wydarzenia są podstawą datowania ich pojawienia się na kartach historii, a które ich końcem. Pomiędzy dzieje się sporo, ale nie bójcie się, autor zadbał bowiem o płynność i masę ciekawostek, które umilą proces nauki historii w tym przypadku. Dodatkowo Ci koszmarni Celtowie to też siła obrazu. Książka zawiera komiksowe wstawki, co z pewnością bardziej przemówi do młodego czytelnika, niż sucho podane opasłe akapity traktujące o codzienności, prawach czy piśmie.

To jak to z tą historią?

Może się będę powtarzać, ale warto o tym wspominać. Dziecko należy zaciekawiać i jest wtedy w stanie nauczyć się niemalże wszystkiego. Wszak umysł kształtuje się poprzez poznawanie świata dookoła, a jeśli już na początku dziecku będzie trudno zapamiętać fakty i daty, przestanie to robić. Ci koszmarni Celtowie to kolejna książka z serii, która na celu ma przede wszystkim zabawne i lekkie przekazanie wiedzy na temat historii, która bardzo często kojarzy się z nudą, a wcale nie musi. Lekka, zabawna i niezwykle prosta w przekazie wiedza tylko czeka na wchłonięcie. Autor zadbał o każdy szczegół, nawet straszne elementy zdają się dzięki temu zachęcające i łagodniejsze w odbiorze.


Autor: Terry Deary

Tłumaczenie: Małgorzata Fabianowska 

Ilustrator: Martin Brown 

Tytuł: Ci koszmarni Celtowie

Tytuł oryginalny: The cut-throat Celts

Seria i nr tomu: Strrraszna historia 

Wydawnictwo: HarperCollins Kids 

Wydanie: drugie 

Data wydania: 2021-03-17

Kategoria: literatura dziecięca 

ISBN:9788327659835

Liczba stron: 128

Ocena:8/10


Marta

Mama Amelki i Antka. Miłośniczka słowa pisanego i powieści graficznych. Niezmiennie szuka swojego azylu prowadząc bloga martawsrodksiazek.pl. Kilka słów o mnie? Cóż, dusza zanurzona w fantastyce z sercem z czystego romansu, łaknę przygód i szczypty strachu, z codziennością wypełnioną literaturą dziecięcą w tle. Gdy nie czytam, tworze i na wiele sposobów wyrażam siebie.

Leave a comment

Related Posts


Przeczytaj również

Biszkopt, Pingwin i reszta – Renata Piątkowska

Biszkopt, Pingwin i reszta – Renata Piątkowska

Bujaczekkwi 12, 2022

Biszkopt, Pingwin i reszta – Renata Piątkowska Zwierzęta są częścią naszego świata. Z jednymi żyjemy w domu, niektóre hodujemy, a…

Zimowa magia – Opracowanie zbiorowe

Zimowa magia – Opracowanie zbiorowe

Bujaczeksty 20, 2021

Zimowa magia Można się spóźniać przy różnych okazjach, ale nigdy nie wolno pozwolić czekać przygodzie.* Magia jest wśród nas. Czasami…

Feluś i Gucio poznają emocje – Katarzyna Kozłowska

Feluś i Gucio poznają emocje – Katarzyna Kozłowska

Kasiapaź 29, 2020

Feluś i Gucio poznają emocje – Katarzyna Kozłowska Niejednokrotnie pisałam, że dorośli nie potrafią poradzić sobie z emocjami, a co…

Britannica. Wielka księga pytań dlaczego? – Sally Symes

Britannica. Wielka księga pytań dlaczego? – Sally Symes

Kasia Bmaj 8, 2024

Każdy rodzic na pewno pamięta fazę dziecka na pytanie „Dlaczego?” Niektórym z nas nadal jeżą się włosy na głowie, bo…

Zapowiedź: Zuzia i Hania. Lato z lawendą

Zapowiedź: Zuzia i Hania. Lato z lawendą

Szkrabajekmaj 22, 2024

Zaczyna się lato! Zuzia i jej młodsza siostra Hania jadą z rodzicami na wakacje do najlepszego miejsca na świecie: na…