Lulu i Drapek

Date
cze, 23, 2023
Comments
Możliwość komentowania Lulu i Drapek została wyłączona

Lulu jest pięcioletnią dziewczynką, która nie może doczekać się urodzin. Ma swoje urodzinowe marzenia, a niemożność ich spełnienia doprowadza ją do rozpaczy. Rozdrażniona zasypia, a we śnie przeżywa niesamowite przygody ze swoim najmilszym kotem Drapkiem. To właśnie przyjaciel Drapek wyjaśnia dziewczynce, dlaczego nie może mieć wszystkiego, o czym zamarzy. Ukochany Kot zabiera także swoją pięcioletnią panią na wyprawę, która pozwoli jej zrozumieć tak abstrakcyjne pojęcia jak zdrowie, czy szczęście. Jest jej przewodnikiem i mentorem. To dzięki jego wyjaśnieniom pojętna dziewczynka zaczyna lepiej rozumieć system wartości i przestaje się obrażać na rodziców.

Moja opinia i przemyślenia

W barwnym snach dziewczynka poznaje, jak wygląda świat dorosłych i ich problemy, odwiedza tajemnicze krainy, których mieszkańcy mają różne poglądy na życie, co doprowadza do konfliktu i przyczynia się do wynaturzeń pięknych idei. Na szczęście, jak to w książkach dla dzieci bywa, wszystko dobrze się kończy.

Książka ma spory potencjał dydaktyczny. Ciekawie tłumaczy zawiłe pojęcia świata dorosłych, a senne przygody Lulu dostosowane są do wieku odbiorcy. Podział na rozdziały ułatwia czytanie na raty, co przy małym odbiorcy jest bardzo istotne. Można mieć zastrzeżenia do języka tekstu, widoczne są niedociągnięcia w budowie zdań i słaba korekta.

Niewątpliwym mankamentem książki jest brak ilustracji, a w przypadku książek dla dzieci przedszkolnych to jest jednak ważny element. Tu dorosły może najwyżej zaproponować wspólne malowanie przygód Lulu i Drapka.

Na zakończenie

Pomysł na fabułę bardzo mi się podobał, jednak w trakcie głośnego czytania, przeszkadzała mi karkołomna składnia zdań, powodująca wypadanie z rytmu czytania. Od książek dla dzieci wymagałabym większej dbałości o język i jednak choć kilka barwnych ilustracji, które maluchy uwielbiają.

Anna Kruczkowska


Autor: Eugenia Pryczepa
Ilustrator: brak ilustracji
Tytuł: Lulu i Drapek
Wydawnictwo: Novae Res
Wydanie: pierwsze
Data wydania: 2023-02-01
Kategoria: dla dzieci
ISBN: 9788383133232
Liczba stron: 124


 

21 czerwca 2023
26 czerwca 2023

Szkrabajek

Cześć, moi milusińscy. Jestem Szkrabajek, a to moje małe królestwo- z biblioteczką i regałem wspaniałych gier i filmów. Na naszej polanie chyba nikt nie jest tak oczytany jak ja. Uwielbiam się bawić, czytać i sprawdzać, co w trawie piszczy, chyba jak każdy robaczek, prawda? Na szczęście nie muszę zajmować się tym sam. Stworzyły mnie mamy i ciocie, które szukały miejsca, będącego spełnieniem marzeń dzieci w ich rodzinkach.

Related Posts


Przeczytaj również

Fantastyczna Jane Austen dla dzieci

Fantastyczna Jane Austen dla dzieci

Kasialip 7, 2023

  Fantastyczna Jane Austen, czyli klasyka literatury opowiedziana na nowo! Emma Woodhouse jest ładna, mądra i bogata, i nie widzi…

Bałasyk i Psotka idą do pracy. Część 1 – Małgorzata Żółtaszek

Bałasyk i Psotka idą do pracy. Część 1 – Małgorzata Żółtaszek

Szkrabajekmaj 29, 2021

Bałasyk i Psotka idą do pracy. Część 1 – Małgorzata Żółtaszek Co jest jedną z ulubionych zabaw dzieci w wieku…

Co słychać u Plosie Bardzo?

Co słychać u Plosie Bardzo?

Kasiakwi 18, 2021

Co słychać u Plosie Bardzo? Co wnikliwi obserwatorzy rynku wydawniczego dostrzegli nowe, młode wydawnictwo, założone przez Grzegorza Raczka. Jeżeli śledziecie…

Nowa część “Szkoły bohaterek i bohaterów”

Nowa część “Szkoły bohaterek i bohaterów”

Kasiapaź 14, 2021

Życie nastolatka nie jest łatwe. Na szczęście młodzi mają po swojej stronie Przemka Staronia! Zaczynamy drugi rok nauki w SZKOLE…

Adela. Jednorożec mimo wszystko – Lidivine Irolla

Adela. Jednorożec mimo wszystko – Lidivine Irolla

Martalut 6, 2021

Czterolistne koniczynki, tęcza, królicze łapki i przepiękny złoty róg jednorożca. Tak wiele talizmanów i symboli, którymi chcemy otaczać się każdego…