Czytam sylabami to seria książeczek, które, jak sama nazwa sugeruje, pomagają najmłodszym w nauce czytania. Pamiętacie, jak dzieliliśmy zdania na sylaby w szkole podstawowej? Ja bardzo dobrze. Jednak ta lektura to coś więcej – ma wspaniały i mądry morał i można czytać ją dzieciom, które dopiero poznają literki i jeszcze nie myślą o nauce samodzielnego czytania.
Poznajcie Olka, który nie tak dawno temu został starszym bratem. Do tej pory chłopczyk bez problemu dzielił się swoimi zabawkami z innymi dziećmi, ale coś się zmieniło. Olek stał się bardzo samolubny, nikomu nie pozwala dotykać swoich rzeczy, zwłaszcza młodszemu braciszkowi. Dziadek wie, co się stało wnukowi. Czy uda się znaleźć wyjście z takiej sytuacji?
„To moje” to historyjka z ogromnym wręcz morałem. Dotyka problemu, z którym często stykają się rodzice i dzieci, którzy zostali starszym rodzeństwem. Chodzi o zazdrość. W tym przypadku Olek jest zazdrosny o Tomka, swojego młodszego braciszka. Nie chce się dzielić zabawkami, ale te wszystkie zachowania przenoszą się do szkoły. Nasz bohater jest niemiły dla swoich kolegów i koleżanek, co powoduje, że Ci nie chcą się z nim bawić. Ta opowieść w prosty sposób pokazuje dzieciom, że warto się dzielić, a gdy pojawia się młodsze rodzeństwo, rodzice wcale nie kochają ich mniej. Świetny zabieg zastosowała autorka, która postanowiła zamienić rolami Olka i Tomka. Chociaż to tylko sen, to starszy, będąc w ciele młodszego, dostrzeże, z jakimi problemami zmaga się brat.
Wspomniałam o morale, który wynika z lektury „To moje”, teraz wspomnę o samodzielnym czytaniu. Test w książce jest prosty – nie ma tutaj wielokrotnie złożonych zdań, dzięki czemu i maluch, któremu czytają rodzice i starszak, który próbuje już sam składać zdania, zrozumie wszystko, co dzieje się w książce. Czcionka jest duża, a tekstu na jednej stronie jest mało. „To moje” to historia ciekawa, dzięki czemu jeszcze bardziej intryguje maluchy. Bardzo intrygująco tekst jest podzielony na sylaby. Nie za pomocą znaków graficznych, ale koloru. Sąsiadujące ze sobą sylaby mają odmienne zabarwienia, ale nie ma tutaj chaosu, ponieważ autorka zdecydowała się użyć tylko barwy czerwonej i czarnej. Książeczka jest króciutka, a ilustracje ciekawie i tylko uatrakcyjniają lekturę. „To moje” rośnie wraz z dzieckiem.
Autor: Elisenda Roca
Tłumaczenie: Karolina Jaszecka
Illustrator: Cristina Losantos
Tytuł: To moje!
Tytuł oryginalny: Aixo es meu!
Seria i nr tomu: Czytam sylabami!
Wydawnictwo: Debit
Wydanie: I
Data wydania: 2020-11-12
Kategoria: literatura dla dzieci
ISBN: 9788380574298
Liczba stron:47
Ocena: 8/10